KATEGORİLER
Kripto Al Sat

X kullanıcıları “shadowban” uyarısı görmeye başlayacak

X Kullanicilari Shadowban Uyarisi Gormeye Baslayacak169201 0 X, kullanıcılara hesaplarının “gölge yasaklı” olup olmadığını bildirecek olan ve uzun vakittir kelamını verdiği ihtar sistemini kullanıma sunmaya yaklaşıyor. X’te dizayncı olarak çalışan Andrea Conway, Elon Musk’ın birinci sefer geçen yıl kelamını verdiği bu özelliğin bir önizlemesini kullanıcılara sundu. Bununla birlikte shadowban yahut gölge yasağından “hassas içerik” paylaşan hesaplar etiketlenecek ve arama, teklifler ve öbür özelliklerden kısıtlanacaklar.

Kısıtlanan hesaplar için bilgilendirme

Andrea Conway, iki örnek paylaştı: bildirimler sekmesinde bir ihtar ve X’in neden birtakım hesapların görünürlüğünü sınırlayabileceğini açıklayan bir bilgilendirme sayfası. Sayfada “Hesabınızın hassas medya – görsel, şiddet, çıplaklık, cinsel davranış, nefret dolu semboller yahut başka hassas içerikler üzere – içerme potansiyeli taşıdığını tespit ettik” deniyor.

X, hassas içeriği görmek istemeyen bireylerin bundan kaçınabilmesi için gönderileri bir ihtar ile gizleyebileceğini, hesabınızın ve içeriğinin erişiminin kısıtlanabileceğini ve hatta ilgili gönderinin Sana Özel ve Takip Edilenler vakit akışlarından, önerilen bildirimlerden, trendlerden ve arama sonuçlarından hariç tutulabileceğini söylüyor.

X, bu bildirinin atlında bir de itiraz butonuna yer veriyor, böylelikle kullanıcılar X’in birinci kararını tekrar gözden geçirmesini talep edebiliyor. Conway ayrıyeten, kullanıcıların hesap durumlarını uygulamanın bildirimler sekmesi dışında da görüntüleyebileceklerini söyledi, lakin bunun nasıl olacağı konusunda detaylı bilgi vermedi. Conway ayrıyeten arayüzünün şimdi katılaşmadığını de kelamlarına ekledi.

Şirket daha evvel, kurallarını ihlal ettiği için “görünürlüğü sınırlandırılan” tweetler için bir etiketleme özelliği sunmuştu. Fakat son güncelleme bunu bir adım öteye taşıyacak zira kısıtlamalar sırf makul tweetler için değil, hesap seviyesinde de görülebilecek.

Eski ancak yeni

X Kullanicilari Shadowban Uyarisi Gormeye Baslayacak169201 1 Şirket yıllardır kurallarını ihlal eden hesapların erişimini sınırlıyor. Twitter’ın evvelki idaresinde bu uygulama “görünürlük filtreleme” olarak biliniyordu. Lakin şirket bu uygulamayla ilgili detayları ya da hangi hesapları sınırladığını kamuoyuyla paylaşmadı ve bu da “gölge yasaklar” hakkındaki komplo teorilerini körükledi.

Musk’ın geçen yıl şirket içi e-postaları ve öbür şirket kayıtlarını bağımsız gazetecilere vermesinin akabinde mevzu tekrar gündeme geldi ve Twitter yöneticilerinin görünürlük filtrelemesini tartıştığı kayıtlar yayınlandı. Musk daha sonra gelecekteki bir güncellemenin “gerçek hesap durumunuzu göstereceğine, böylelikle gölge yasaklı olup olmadığınızı, nedenini ve nasıl itiraz edeceğinizi açıkça bileceğinize” kelam verdi.

Elbette görünürlük filtreleme ile “gölge yasaklama” hiçbir vakit tam olarak birebir şey olmadı. Twitter yıllarca gölge yasaklamayı “bir kişinin içeriğini, yepyeni göndericinin haberi olmadan, gönderen kişi dışında herkes için kasıtlı olarak keşfedilemez hale getirmek” için kullandı. Meğer görünürlük filtreleme – hem Jack Dorsey hem de artık Musk’ın liderliğinde – tweetleri aramadan, tekliflerden ve öbür yüzeylerden gizler, lakin büsbütün görünmez yapmaz.

Her halükarda, önümüzdeki güncelleme uygulamaya biraz daha şeffaflık katacak. Özelliğin resmi olarak ne vakit kullanıma sunulacağı aşikâr değil lakin Conway şirketin “yakında bu hususta daha fazla bilgi paylaşacağını” söyledi.

İçerik
BİM marketler Redmi Note 12 satacak

Geçtiğimiz haftalarda Redmi Note 12 Pro ve Redmi Note 12 S akıllı telefon modellerini raflarına1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
GTA 6 hakkında can sıkıcı iddia: Fiyatı cep yakacak

Rockstar Games'in merakla beklenen oyunu Grand Theft Auto 6'nın 150 dolar üzere yüksek bir fiyat1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Google İçin Seonun Önemi

Google İçin Seonun Önemi - Eğer bir web sitesi sahibiyseniz sizler de ilgili arama kelimelerinde1

2 dk. 13 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.