KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Ev işlerini yapacak robotlar ne zaman gelecek? Uzmanlara göre uzakta değiller

Ev Islerini Yapacak Robotlar 10 Yil Icinde Gelecek168438 0 Cumartesileri televizyonda yayınlanan Jetgiller çizgi sinemasını yakalamışsanız oradaki Rosie isimli robotu muhtemelen hatırlıyorsunuzdur. Rosie, ailenin insansı mesken robotuydu ve meskendeki tüm işleri yapıyordu. Jetgiller, 2062 yılında geçse de Rosie üzere robotlar düşündüğümüzden daha erken hayatımıza girebilir. Konut işleri ve genel emelli vazifeler için robot tasarlayan Sanctuary AI firmasının CEO’su Geordie Rose’a nazaran bu gelişme 10 yıldan daha az bir müddette gerçekleşecek.

Ev robotları geliyor

Rose’un yapmış olduğu açıklamalarda şu tabirler kullanılıyor: “Teknolojinin şu anda ilerlediği süratte on yıl sonsuzluk demek. Biliyorsunuz, her ay yapay zeka dünyasında esaslı değişikliklere yol açacak yeni gelişmeler oluyor.”

Ev Islerini Yapacak Robotlar 10 Yil Icinde Gelecek168438 1 Öte yandan Sanctuary AI firmasının Phoenix olarak isimlendirilen insansı robotu bu yılın başlarında bir perakende mağazasında çalıştı. Phoenix, burada temizlikten eser paketlemeye kadar onlarca iş üzerinde çalıştı. Hatta olağanda robotlar için sıkıntı olan poşetleme sürecini bile yapabildi. Artık ise Sanctuary AI, insansı robotunu eğitmek için sinemalar kullanarak onu daha da çevik ve verimli hale getirmeyi planlıyor. Gerekli misyonlar sinemaya alındıktan sonra, hareketlerin tekrar yapılandırılabilmesi için dijital ortama aktarılması planlanıyor.

Böylece robotun yapay zeka kısmı, vazifelerde ustalaşana kadar sanal bir ortamda alıştırma yapabilecek. Bu yapıldıktan sonra, robotun birebir hareketleri gerçek dünyada tekrarlaması daha da kolay olacak. Ek olarak Phoenix şimdiden insanlara hem profesyonel hem de konut işlerinde yardımcı olma konusunda epey tesirli görünüyor. Bu kadar çok genel maksatlı vazifesi üstlenebilen bir makinenin tesirini göz arkası etmek epeyce güç. Kesin olan bir şey var: Rose, bu çeşit robotların yaygınlaşacağını ve orijinal bir tanınan pazar yaratacağını öngörüyor.

İçerik
Xiaomi 13T iki versiyonda geliyor: Bazı bölgelerde Leica kamerayla sunulacak

Xiaomi 13T serisinin çıkışına çok az bir müddet kaldı. Xiaomi 13T ve 13T Pro'nun Eylül1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
NASA beklenen UFO raporunu yayınladı: Uzaylılar dair kanıt yok

NASA'nın UFO (Tanımlanamayan Uçan Nesne) araştırma takımı uzun vakittir beklenen birinci raporunu kısa bir mühlet1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
Starlink Türkiye genel müdürü belli oldu

Elon Musk, Türkiye’deki faaliyetlerini büyütmeye devam ediyor. Tesla Model Y’nin ülkemizde önemli bir ilgi görmesi1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.