KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Göz Kenarında Sıvı Birikmesi

İçindekiler

Göz Kenarında Sıvı Birikmesi  – Göz kenarında beyaz akıntı gelmesi veya göz içinden çıkan beyaz sıvı olarak bilinen rahatsızlığa son zamanlarda sıkça rastlanmaktadır. Göz sağlığı birçok organımızın sağlığı gibi çok önemlidir. Ancak görme yetisi söz konusu olduğu için gözümüzü açtığımızda göz kenarında beyaz akıntı oluşması gibi durumlar görme konforumuzu etkiler. Bu nedenle göz içinden çıkan beyaz sıvı nedeniyle gün içinde kendimizi çok rahatsız hissederiz.

Göz kenarından beyaz akıntı gelmesi birçok kişinin telaşa kapıldığı rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlık birçok problemlerle birlikte meydana gelmektedir. Bu nedenle insanlar neden göz kenarında beyaz akıntı geldiği konusunda birçok araştırma yapıyor.

Göz hastalıklarında oluşan belirgin artışla birlikte mevsimsel değişimler de bu göz hastalıklarını tetiklemeye devam ediyor. Bu göz hastalıkların en sık görülenlerinden biri bazı alerjiler nedeniyle meydana gelen göz içinden çıkan beyaz sıvılardır. Özellikle baharla birlikte gelen saman nezlesi ile sürekli göz yaşının akması, gözlerde oluşan yanmalar, kızarmalar ve kaşıntılar bu rahatsızlıkları artırmaktadır. Bu tür belirtiler oluştuğunda kişiler gözlerini ovalamaya kaşımaya çalışarak olası kaşıntıyı geçirmeye çalışırlar. Ancak bu durum daha çok mikrop birikmesine ve göz sağlığını daha da olumsuz etkilemesine yol açıyor.

Göz kenarında beyaz akıntı yaşayanların en büyük şikayetlerinden biri de akıntıyı gözlerinden bir iplik misali çekiyor olmalıdır. Bu durum göz rahatsızlığı yaşayanların sık karşılaştığı durumlardan biridir. Genel anlamda kişilerin büyüttüğü bir rahatsızlık olsa da genel olarak hafif atlatılan bir rahatsızlıktır. Herhangi bir çiçek tozu birikebilir veyahut elinizdeki mikroplardan enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda rahatsızlığınız devam ederse bir doktora başvurmanız gerekiyor. Çünkü göz kenarında beyaz akıntı olması veya göz kenarında sıvı birikmesi gibi bir durum her zaman bu kadar basit olmayabilir. Bazı göz hastalıklarında da göz kenarında beyaz akıntı görülmektedir.

Göz Kenarında Sıvı Birikmesi Hastalığı: Konjunktivit Olabilir

Göz kenarında sıvı birikmesi nedeniyle doktora giden hastalar bazı hastalıklarla karşılaşabilmektedir. Bu hastalıkların başında konjuktivit gelmektedir. Konjukitivit oldukça sık rastlanan bir göz hastalığıdır. Göz kenarında sıvı birikmesi veya göz içinden çıkan beyaz sıvı nedeniyle birçok hasta doktora gittiğinde bu tür bir hastalıkla karşılaşabilmektedir.

Göz içinden çıkan beyaz sıvı dışında görülen belirtilerden biri de gözlerde kızarıklık ve şişmedir. Gözlerde yanma, kızarıklık, göz içinden çıkan sarı veya beyaz sıvılar özellikle sabahın erken saatlerinde sık görülür. Bunun dışında göz kaşınması ve sulanması da olası belirtiler arasındadır. Bazı kişilerde gözüne bir şey kaçmış gibi batma ve yanma hissedebilir.

Bunların dışında konjuktivite göz rahatsızlıklarının yanında ateş, boğaz ağrısı da görülebiliyor. Alerjik konjunktivit genellikle hapşırma, burun akıntısı, ve saman nezlesini beraberinde getiriyor. Konjunktivit rahatsızlığı birkaç gün ya da birkaç hafta içinde düzelebilmektedir.

Konjunktivit Hastalığında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Konjunktivite rahatsızlığına yakalanmamak için özellikle kadınların göz makyajını çok iyi temizlemesi gerekmektedir. Eğer göze kirpiğiniz kaçmışsa veya göz makyaj ürünlerinizden biri gözünüzün içine girmişse, bunu çıkardığınızda kendiliğinden geçecektir.
  • Gözlerinizin temizliğini yaparken kesinlikle elleriniz steril olmalıdır. Elinizden gözlerinize geçen mikrop göz içinden çıkan beyaz sıvının açıklaması olabilir. Bu tür sebeplerden dolayı gözlerinizi kaşımanız rahatsızlığınızın ölçüsünü arttıracaktır. Bu nedenle ellerinizi iyice yıkadıktan sonra gözlerinizi inceleyiniz.
  • Eğer gözlerinizdeki rahatsızlık yine de geçmediyse doktorunuz size antibiyotik göz damlaları veya merhem gibi ilaçları reçete edebilir. Bu durumda bu ürünleri dikkatli bir şekilde, doktorunuzun tavsiyesine göre kullanmanız gerekecektir.
  • Eğer alerjik konjunktivit rahatsızlığınız oluşmuşsa bunun için doktorunuz için antihistaminik ilaçları reçete edilebilir.
  • Yeni doğan konjunktiviti olan bebekler için durum daha hassastır. Bunun için mutlaka göz hekimi tarafından muayene edilmelidir.
  • Eğer kontakt lens kullanıyorsanız, kullandığınız ilaçlar bitmeden ve gözünüz eski sağlığına kavuşmadan lenslerinizi kullanmamanız gerekmektedir. Çünkü lenslerin gözlerde kuruluk yapma ihtimali bulunuyor. Bu lens kullanım sürecinde kişiler lensi steril kullanmadığı takdirde rahatsızlığı tetiklemiş oluyor.

Göz kenarında beyaz akıntının neden olduğu konusunda yukarıda saydığımız belirtiler sizde varsa mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Göz içinden çıkan beyaz sıvı her zaman hafife alınmamalı gerekli doktor muayenesi yapılmalıdır. Gözlerimizde meydana gelen rahatsızlıkların en ufak şekli bile bizleri çok rahatsız etmektedir. Bunun için sağlığınızı ertelemeyin.

İçerik
Kosgeb Kurs Başvuru Formu

Devlet destekleri ile bir işyeri sahibi olmak bir dükkan açmak isteyen kişilerin ilk durağı genelde1

2 dk. 13 Okundu
İçerik
Pürmüz Nasıl Kullanılır?

Mutfakta pek çok araç, iş kolaylaştırmak ve vakit kazandırmak için mutfağımızın dolaplarında bulunur. Özellikle de1

2 dk. 25 Okundu
İçerik
Türk Telekom ile Findeks Kredi Notunu Sorgulama

Türk Telekom ile Findeks Kredi Notunu Sorgulama - Türk Telekom, size bir kolaylık sağlıyor ve1

2 dk. 60 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.