KATEGORİLER
Kripto Al Sat

12. Kalkınma Planı: Yapay zeka, adalet ve güvenlik alanlarında kullanılacak

Turkiye Adalet Ve Guvenlikte Yapay Zekayi Kullanacak169873 0 Yapay zeka, artık ülkelerin odağı altına alması gereken mevzu başlıklarının başlarında yer alıyor. Hem yapay zeka çalışmalarından ve geliştirmelerinden geride kalmamak hem de bu alanda kapsayıcı düzenleyici faaliyetlerde bulunmak gerekiyor. Bununla birlikte TBMM‘ye sunulan 2024-2028 devrine ait 12. Kalkınma Planı’nda geniş bir yelpazeyle birlikte yapay zeka konusuna da değiniliyor.

Yapay zeka kullanımı yaygınlaştırılacak

Güvenlik hizmetlerinin sunumunda yapay zeka, robot teknolojisi, büyük bilgi tahlili, bağlantı ve uzay teknolojisi gibi teknolojilerden faal olarak yararlanılacak, bu alanda yerli teknoloji ve üretim geliştirilecek. Hatanın ve hatalıların soruşturulması, incelenmesi ve aydınlatılmasında bilgi ve bağlantı teknolojileri daha aktif kullanılacak.

Güvenlik alanının dışında yapay zekanın adalet hizmetlerinde de kullanılması sağlanacak. Yapay zekanın getirdiği imkanlar dikkate alınarak karar dayanak sistemleri güçlendirilecek, yapay zeka uygulamalarının etik ve türel çerçevesi oluşturulacak. Öte yandan bilişim teknolojileri üzerinden duruşmalara iştirak sağlanmasına imkan veren sistemler yaygınlaştırılacak.

Açıklanan 12. Kalkınma Planı, genel olarak beş ana başlıktan oluşturulmuş üzere görünüyor. Bunlar: Nitelikli insan, güçlü aile, sağlıklı toplum; İstikrarlı büyüme, güçlü iktisat; Yeşil ve dijital dönüşümle rekabetçi üretim; Afetlere dirençli ömür alanları, sürdürülebilir etraf; Adaleti temel alan demokratik güzel yönetişim başlıklarından oluşuyor. Lakin bu gayelere ulaşmak için kamu, özel bölüm, akademik dünya ve sivil toplum kuruluşlarının planların altını doldurması gerekecek.

İçerik
Nokia markasının sahibi HMD Global, Avrupa’da 5G telefon üretmeye başladı

HMD Küresel, Avrupa topraklarında akıllı telefon üretmeye başladı. Hatta Finlandiyalı şirket, üretimini Avrupa'ya taşıyan ilk1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Apple, oyun moduna sahip macOS 14 Sonoma’yı yayınladı: Neler sunuyor?

Apple sonunda macOS'un yeni sürümünü yayınladı. macOS 13 Ventura'nın yerini alan macOS 14 Sonoma'dan bahsediyoruz.1

3 dk. 2 Okundu
İçerik
Meta ve LG ortaklaşa Apple Vision Pro’ya rakip hazırlıyor

Apple'ın geçtiğimiz aylarda Vision Pro isimli artırılmış gerçeklik başlığını tanıtması rakipler ortasında bir hareketliliğe yol1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.