KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Windows Copilot’u denedik: Neleri ne kadar doğru yapabiliyor?

Windows Copilot U Denedik Neleri Ne Kadar Dogru Yapabiliyor169260 0 Microsoft, 26 Eylül’de yayınlanan Windows 11 22H2 (KB5030310) güncellemesiyle birlikte işletim sisteminde esaslı değişikliklere gitti. Tüm özellikler şimdi herkes için faal değil ve önümüzdeki ay kullanıma açılacak olsa da Windows Copilot’u sizler için denedik. Pekala Windows Copilot’un yetenekleri neler?

Windows Copilot: İşi öğretmeniz gereken bir asistan

Öncelikle, Windows Copilot’un bir önzileme sürümü olduğunu ve testlerinin devam ettiğini belirtmemiz gerekiyor. Hasebiyle vakitle tıpkı Bing Sohbet’te olduğu üzere bu araç da daha eksiksiz bir hale bürünecektir. Fakat şimdiki haliyle kimi bariz eksiklikleri bulunuyor. Bunlara değinmeden evvel Copilot hakkında biraz bilgi verelim.

Copilot, Microsoft’un Bing Sohbet yapay zekasının Windows’a entegre edilmiş hali diyebiliriz. Münasebetiyle Microsoft’un OpenAI paydaşlığı sayesinde Copilot, en gelişmiş GPT-4 modelini kullanıyor. Ayrıyeten manzara oluşturucu DALL-E 3’te sisteme entegre edilmiş durumda.

Peki neler yapabiliyor? Aslında epeyce fazla şey yapabiliyor. Kendisinin aktardığına göre web’de, haberlerde yahut fotoğraflarda arama yapabiliyor. Ayrıyeten yaratıcı ve yenilikçi içerikler, şiirler, öyküler, kodlar, deneme yazıları, müzikler, ünlü parodileri ve sesli sohbet üzere daha fazlasını da Copilot yapabiliyor. Bunları aslında Bing Sohbet de gerçekleştirebiliyordu. Öne çıkan farkı ise Windows entegrasyonu. Bu entegrasyon, kendi içinde düzgün çalışıyor lakin mevcut önizleme sürümünün daha fazla şey yapabilmesi gerekiyor. 

Uygulamaları açıp, kolay Windows ayarlarını yapabiliyor

Windows Copilot U Denedik Neleri Ne Kadar Dogru Yapabiliyor169260 1 Farklı olarak yazmış olduğunuz bir yazıyı iyileştirmenize yahut optimize etmenize de yardımcı olabiliyor. Daha da değerlisi Windows ile entegre halde çalışıyor. Örneğin, ses düzeyini ayarlamak, bluetooth’u açıp kapatmak üzere süreçleri gerçekleştirebiliyor. Bununla birlikte Windows uygulamaları başta olmak üzere sisteminizde yüklü uygulamaları yahut oyunları da açabiliyor. Fakat tüm bunları yapmak için yalnızca yazmanız kâfi olmuyor. İsteminizi girdikten sonra konuşmada irtibat penceresi ortaya çıkıyor ve sizden onaylamanız isteniyor.
Windows Copilot U Denedik Neleri Ne Kadar Dogru Yapabiliyor169260 2 Copilot, mevcut durumuyla uygulama açmaktan öbür bir şey de yapamıyor. Daha doğrusu Bing Sohbet’ten farklı olarak pek bir şey yapamıyor. Mesela, “Microsoft Store’dan Instagram uygulamasını indir.” İstemini girdiğimde yalnızca Store’u açıyor. Fakat indirme üzere bir süreç başlatmıyor. Mesela “Windows’u şu saatte kapat” üzere bir istemi de yerine getiremiyor.

Detaylı görseller yapabiliyor

Tıpkı Bing’de olduğu üzere Copilot’un da üç versiyonu bulunuyor: Yaratıcı, İstikrarlı ve Hassas.

Windows Copilot U Denedik Neleri Ne Kadar Dogru Yapabiliyor169260 3 Yaratıcı mod; daha özgün ve yaratıcı yanıtlar, İstikrarlı mod; bilgilendirici ve yararlı sohbetler, Hassas mod; kısa ve anlaşılır sohbetler yapmanızı mümkün kılıyor. En yanılgıya meyilli modun ‘Yaratıcı’ modu olduğunu belirtelim. Eksiklikleri görmek için ben de bu modu kullandım. Öteki modlarda da tıpkı istemleri kıyasladım lakin genelde bir isteme bir modda yanlış karşılık veriliyorsa başkalarında de durum değişmiyor. Yalnızca yanlış, öbür bir halde yanlış oluyor. Görsel üretme tarafında ise eli epeyce güçlü. Üstteki görseller için son derece kolay bir istemde bulundum: “Kodak kamerasıyla çekilmiş köy fotoğrafı”

Kod yazabilir yahut yanılgıları tespit edebilirsiniz

Copilot’tan bir hesap makinesi için ilgili kodu oluşturmasını istedim. Copilot, Phyton kullanarak gerekli kodu oluşturdu. Daha sonra bu koddaki çıkarma süreci bölümünde “=” işaretini “:” ile değiştirdim ve Copilot’tan yanlışlı kısmı tespit etmesini istedim. Başarılı bir şekilde kusurun nerede olduğunu ve neyden kaynaklandığını açıkladı. Bu ortada Microsoft, Copilot’un oluşturduğu kodlarda “Bu kod yapay zeka tarafından oluşturuldu. Dikkatlice inceleyip kullanın.” uyarısını ekliyor. Yani aracın her vakit yanlışsız çalışacağını beklememek gerek.

Öğrenecekleri var

Windows Copilot U Denedik Neleri Ne Kadar Dogru Yapabiliyor169260 4

Çoğu yapay zeka aracında olduğu üzere Windows Copilot da birebir ana, temel eksiklikten mustarip: Halüsinasyon. Örnek olarak “Beşiktaş’ın bir sonraki maçı ne vakit ve hangi kanalda?” isteminde bulundum. Bir sonraki maçın 5 Ekim’de Lugano ile UEFA Konferans Ligi maçı olduğunu söyledi ki, bu gerçek. Lakin bu bir sonraki maç değil. Beşiktaş, 1 Ekim’de Konyaspor ile karşılaşacak.

Hatasına işaret ettiğimde ise bu sefer bir sonraki maçında 1 Ekim’de Konyaspor ile gerçekleşeceğini söyleyerek yanlışını düzeltti. Lakin burada bile kusurlar var. Copilot, Beşiktaş ile Konyaspor’un son müsabakasının 6 Haziran 2023’te olduğunu ve Beşiktaş’ın bu maçı 4-0 kazandığını söylüyor.

Windows Copilot U Denedik Neleri Ne Kadar Dogru Yapabiliyor169260 5 Birincisi son müsabaka 6 Haziran’da değil 7 Haziran’da oldu. İkincisi maç 4-0 değil 3-3 bitti. Yanlışlar öbür modlarda da var. Birebir sorguda İstikrarlı mod, Beşiktaş’ın bir sonraki maçının 5 Ekim’de Lugano ile olacağını ve bu maçın Star TV ve NTV’den canlı yayınlanacağını söylüyor.

Sonuç olarak Windows Copilot, henüz o “devrim” özellik değil. Yalnızca Bing Sohbet’e erişmenin çok daha süratli bir yolu. Hatta bu Bing’ten eksiği de var. Mesela, tek istemde en fazla 2000 karakter sunuluyor. Lakin Bing Sohbet’te bu 4000. Sohbet oturumları için bir “geçmiş” özelliği de yeniden Copilot’ta eksik. Bir oturumda konuşulanlara sohbet temizlediğinizde yahut yeni bir sohbet başlattığınızda erişmeniz mümkün değil. Tüm bunlara karşın Windows Copilot, son yıllardaki en heyecan verici Windows özelliği diyebiliriz. Önündeki olasılıklara baktığımızda ise Microsoft’un yapabileceği çok fazla şeyi görebiliyoruz.

İçerik
Tarihi an: Yapay zekalı pop şarkıcısı ile albüm anlaşması imzalandı

Yapay zeka özelinde tarihi anlara tanıklık ediyoruz. Artık eminiz ki, çok uzak olmayan bir gelecekte1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Uygun fiyatlı Poco C65 yakında geliyor: IMEI veritabanında göründü

Çinli teknoloji devi Xiaomi yeni bir bütçe dostu akıllı telefon piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Poco C651

1 dk. 8 Okundu
İçerik
Huawei’nin işletim sistemi HarmonyOS, 600 milyon kullanıcıya ulaştı

2019 yılında ABD, Huawei Technologies'e karşı sert yaptırımlar uygulayarak bu Çinli şirketin gelişmiş çip teknolojilerinin1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.