KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Uluslararası Uzay Kongresi 2026’da Türkiye’de düzenlenecek

Uluslararasi Uzay Kongresi 2026 Da Turkiye De Duzenlenecek169502 0 Türkiye, uzay ve uzay endüstrisi alanında yeni adımlar atmaya devam ediyor. Halihazırda Bakü’de gerçekleştirilen Uluslararası Uzay Kongresi’nin (International Astronautical Congress -IAC) Türkiye’ye getirilmesi için ağır gayretler sarf ediliyordu. Kısa müddet evvel yapılan açıklamada ise Türkiye’nin rakiplerini geride bırakarak 2026’daki kongreye mesken sahipliği yapacağı duyuruldu.

Uluslararası Uzay Kongresi 2026’da Antalya’da

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Milletlerarası Uzay Kongresi’nin 2026 yılında Antalya’da düzenleneceğini açıkladı. Milletlerarası Uzay Kongresi, uzay bilimleri disiplinindeki aktörlerin her yıl gerçekleştirdiği bir toplantı pozisyonunda. IAC’ye uzay ajanslarının ajans liderleri ve üst seviye yöneticileri katılmakta. Hasebiyle bu forum, değerli işbirliklerinin gerçekleştirilmesi için de bir platform olabiliyor.

70’den fazla ülkeden 10 binden fazla katılımcıyla gerçekleşecek olan konferans, Türkiye’nin şimdiye kadar düzenlemiş olduğu en büyük bilimsel aktiflik olacak. Bakan Kacır, X’te paylaştığı açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Dünyadaki en büyük uzay konferansı Memleketler arası Uzay Kongresi (IAC) 2026’nın seçme süreci tamamladı, kazanan Antalya’mız oldu.70’den fazla ülkeden 10 binden fazla iştirakçiyle bu aktiflik, Türkiye’de şimdiye kazar düzenlenmiş en büyük memleketler arası bilimsel tertip olacak.

Milli Uzay Programı’yla adım adım gerçekleştirmekte olduğumuz projeler, tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam edecek. Adaylık sürecimize en büyük dayanağı veren Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Uzay alanında çalışan neredeyse bütün değerli kurum ve şirketlerin bir ortaya geleceği kongre ve fuarın şimdiden, Antalya’mıza ve ülkemize iyi olmasını diliyorum.”

İçerik
Google Pixel Watch 2’nin resmî tanıtımı yapıldı: İşte tasarımı

Google, 4 Ekim’de Pixel aktifliğini düzenleyecek. Lansman öncesinde Pixel 8 ve 8 Pro’nun akabinde Pixel1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Gerçek Squid Game başlıyor: Ödül 4.5 milyon dolar!

Squid Game 2. dönem ne vakit çıkacak şimdi bilinmiyor fakat Netflix, gerçek Squid Game’in yayınlanma1

1 dk. 11 Okundu
İçerik
Huawei Mate 60 satışları Çin’de beklentilerin üzerinde

Huawei Mate 60 serisi, Çin’de büyük muvaffakiyet elde etti. 29 Ağustos’ta satışa çıkan yeni seri,1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.