KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Western Digital ile Kioxia birleşmeyi planlıyor

Western Digital Ile Kioxia Birlesmeyi Planliyor169818 0

NAND bellek pazarının iki büyük oyuncusu birleşiyor. Western Digital NAND bellek işini Kioxia ile birleştiriyor. Western Digital’in flaş bellek işini bırakarak Kioxia’ya katılmasını içeren plan şimdi nihayi basamağa gelmedi.

Bu stratejik hareket NAND bellek pazarında bu iki oyuncunun rekabet gücünü arttırma emeli taşıyor. Birleşme sonucunda Kioxia’nın başlangıçta çoğunluk payına sahip olacağı ve genel merkezin Japonya’da bulunacağı konuşuluyor. Ama daha sonradan yapılacak sermaye düzenlemeleriyle iki şirketin sahiplik oranının eşitleneceği belirtiliyor.

Birleşmenin gerçekleşmesi için Japon bankalarından yüksek ölçüde sermaye sağlanması planlanıyor. Bankalardan sağlanacak paranın 1.5 trilyon yen (9.3 milyar dolar) ile 1.9 trilyon yen (12.7 milyar dolar) ortasında olacağı bekleniyor. Fakat birleşmenin önünde mahzurlar de yok değil. SK Hynix üzere paydaşlar, Çin antitröst otoriteleri, ABD’nin Çin’e yönelik ihracat kısıtlamaları gibi etkenler birleşmenin önündeki kıymetli mahzurlar olarak görülüyor. 

Pazardaki en büyük oyuncu olacak

İki firma ortasındaki işbirliği NAND kesiminin başkanı Samsung ve öbür iki değerli oyuncu SK Hynix ve Micron’a karşı rekabette avantaj sağlayacak. 2023 yılı ikinci çeyrek verisine nazaran NAND bellek pazarında Kioxia %19.6, Western Digital ise %14.7 pazar hissesine sahip. Samsung ve SK Hynix ise sırasıyla %31.1 ve %17.8 pazar hissesine sahipler. Şayet birleşme gerçekleşirse yeni şirket %34.3 ile pazardaki en büyük oyuncu haline gelecek.

İçerik
Enerji için otoyollara güneş panelleri kurulmaya başlandı

Kaliforniya eyaleti, güneş panelleri üzere otoyol kenarındaki yenilenebilir enerji alanlarının uygulanabilirliğini pahalandırmak üzere ulaştırma ve1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Samsung’dan bir modele daha One UI 6.0 beta sürprizi

Bildiğiniz üzere Samsung, Android 13 tabanlı One UI 5.0 güncellemesi ile kullanıcılardan olumlu tenkitler almayı1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Erdoğan ve Musk görüşmesi: Türkiye’de Tesla fabrikası, yapay zeka ve diğer başlıklar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Şurası öncesinde uzay teknolojisinden elektrikli araç bataryalarına kadar1

3 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.