KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Nvidia’nın yapay zeka GPU kıtlığı 2025’e kadar sürebilir

Nvidia Nin Yapay Zeka Gpu Kitligi 2025 E Kadar Surebilir168616 0 Yapay zekanın patlamasıyla birlikte neredeyse tüm şirketler yapay zeka donanımlarını satın alarak sistemlerini güçlendirmek yahut dönüştürmek istiyor. Nvidia ise yapay zeka GPU ve CPU tahlilleriyle bu pazarın tek eli pozisyonunda. Lakin TSMC’ye nazaran yapay zeka bölümünden gelen ağır talep tedarik zincirini önemli formda engelliyor. Münasebetiyle yapay zeka GPU kıtlığı başlamış durumda.

Yapay zeka GPU kıtlığı başladı

TSMC, yapay zeka dalından gelen ağır talebin tedarik zincirlerini önemli formda engellediğini kabul ederek, Nvidia ve ve öteki şirketlerin yapay zeka GPU’larının kıtlığının 1,5 yıla kadar sürebileceğini söyledi.

TSMC İdare Heyeti Lideri Mark Liu, Nvidia ve iş ortaklarından gelen siparişlerde büyük bir artış görüldüğünü, bunun en önemli nedeninin devasa bilgi süreç yetenekleri gerektiren GenAI (üretken yapay zeka) gelişiminin yükselişi olduğunu itiraf etti. TSMC, CoWoS paketlemede darboğazın devam ettiğini ve şirketin hazırlıksız yakalandığını tabir etti.

TSMC, bilhassa CoWoS paketleme hizmetleri için olağan siparişlerin üç katına şahit oluyor, zira bu süreç yapay zeka GPU’larının üretiminde büyük bir hisse oluşturuyor. Lakin TSMC, yapay zeka bölümünden gelen talebi karşılamak için tesisleri büyütme çalışmaları yaptıklarını ve 2024 yılına kadar üretimi iki katına çıkarmayı umduklarını söz etti. Tayvan devi tarafından açıklandığı üzere, kıtlık uzun bir mühlet devam edebileceğinden bu şimdilik kâfi olmayacak üzere duruyor. En azından 2025’e kadar kıtlığın devam edebileceği söyleniyor.

Nvidia Nin Yapay Zeka Gpu Kitligi 2025 E Kadar Surebilir168616 1 TSMC’nin CoWoS paketleme tesisleri, Nvidia’nın yapay zeka GPU’ları için verdiği toplu siparişlerle dolu duruma. Şirket tesisleri genişletmek için çalışıyor olsa da bu uzun vadeli bir atak ve Nvidia için kaybedilecek vakit yok. Bu nedenle Nvidia’nın Intel ve Samsung’un HBM ve GPU paketleme hizmetlerine yönelmiş durumda.

Son vakitlerde hem AMD hem de Nvidia, yapay zeka tabanlı gelirlerinin yüz milyarlarca dolara çıkabileceğini belirtiyor. Fakat bu ön görü çok bir formda optimist. Çünkü bu tip amaçlar çoklukla yaşanan üretim kıtlığını hesaba katmaz. Fakat en nihayetinde üretim kıtlığı sonlanacak ve talepler karşılanacak. Nvidia tarafında ise işler AMD’ye nazaran daha âlâ. Firmanın çok hakikat bir vakitte çok yanlışsız bir eseri var: H100. Buununla birlikte Nvidia, 2024 yılına kadar 1,5 ila 2 milyon H100 satışı gerçekleştirmeyi planlıyor.

İçerik
Samsung Galaxy S23 FE’nin fiyatı sızdırıldı: Ekim ayında gelebilir

Samsung Galaxy S23 FE'nin 2023'ün dördüncü çeyreğinde küresel pazarda piyasaya sürülmesi bekleniyor. Merakla beklenen akıllı1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Samsung, akıllı saatlerinde micro LED teknolojisine geçiyor

Samsung Korea tarafından yayınlanan basın bültenine nazaran, Samsung, gelecek akıllı saat modelerinde Micro LED panel1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Xiaomi 14 artık resmi: Bir özelliği daha belli oldu

Akıllı telefon pazarının önde gelen isimlerinden Xiaomi, Xiaomi 14 serisi için hazırlıklara başladı. O denli ki1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.