KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Samsung, Galaxy S24 işlemcisi Exynos 2400’ü duyurdu: İşte resmi performansı

Samsung Exynos 2400 Islemcisini Duyurdu Galaxy S24 Te Olacak169484 0 Bilindiği üzere Samsung, bu yıl Galaxy S23 serisiyle birlikte bir Exynos varyantı tanıtmadı. Hasebiyle Galaxy S22 serisi firmanın Exynos kullandığı son premium aile olmuştu. Fakat yaklaşmakta olan Galaxy S24 ile işler tekrardan rayına oturuyor. Exynos 2400, şirketin System LSI Teknoloji Günü sırasında resmen tanıtıldı ve kimi performans sayıları paylaşıldı.

Yüzde 70 daha süratli işlemci ve yeni Xclipse 940 GPU

Samsung, Exynos 2400’ün CPU kümesi hakkında detaylı bilgi vermedi, lakin daha evvelki söylentiler SoC’nin 10 çekirdekli bir yapılandırmaya sahip olacağını sav ediyor. Ayrıyeten en yeni yonga setinin şirketin 4nm LPP+ sürecinde üretildiği ve Pixel 8 ve Pixel 8 Pro’nun iç aksamlarını besleyen Tensor G3’ü seri üretmek için kullanılan 4nm LPP’ye (Low Power Plus) nazaran daha düzgün güç verimliliği sağladığı da bildiriliyor.

Şirket, aktiflik sırasında RDNA3 tabanlı Xclipse 940 GPU’nun yeteneklerini ve ışın izleme özelliklerini gösteren canlı bir demo sergilendiğini belirtiyor. Rastgele bir sayı verilmese de Samsung, yeni grafik işlemcisinin global aydınlatma, yansıma ve gölge oluşturma üzere görsel efektlerde argümanlı olduğunu aktarıyor. Lakin Samsung, GPU tarafında ne kadarlık performans kazanımı olduğunu paylaşmadı.

İşlemci ve yapay zeka

Samsung Exynos 2400 Islemcisini Duyurdu Galaxy S24 Te Olacak169484 1 En büyük performans sıçrayışı ise işlemci kümesi tarafında oluyor. Samsung, Exynos 2400’ün Exynos 2200’e kıyasla bilgi süreçte yüzde 70‘lik kıymetli bir gelişme ve yapay zeka performansında 14,7 kat artış sağlayacağını söylüyor. Samsung ayrıyeten yaklaşan telefonlar için tasarlanan yeni bir yapay zeka aracını tanıttı ve Exynos 2400 referans kartını kullanarak metinden imgeye yapay zeka üretimini gösterdi.

Resmi olarak söylenmese de yeni yonga seti muhtemelen gelecek yıl Galaxy S24 serisine güç verecek. Kağıt üzerinde, Exynos 2200 ile ortasındaki farklar uçurum üzere görünse de firmanın şimdi paylaşmadığı birçok ayrıntı var. Geçtiğimiz gün paylaştığımız bir haberde Exynos 2400’ün Xclipse 940 GPU’su Snapdragon 8 Gen 2’nin Adreno 740’ına karşı yetersiz kalmıştı.

İçerik
6 Şubat depreminin meydana geldiği Anadolu fayı, 5 milyon yıl önce oluştu

6 Şubat 2023'te dokuz saat ortayla meydana gelen, merkez üsleri sırasıyla Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan1

4 dk. 1 Okundu
İçerik
Yeni AMD sürücüsü Starfield’da büyük performans artışı sunuyor

Bethesda’nın uzay temalı RPG’si Starfield, erken erişime açıldı ve tam çıkışı için gün sayıyor. Starfield’ın1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
THY’deki güvenlik açığı Airbus’ın hassas bilgilerinin çalınmasına neden oldu

Siber akınlar ve bilgi hırsızlığı her geçen gün daha da kompleks hale geliyor. Artık siber1

3 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.