KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Intel duyurdu: Eski marka ismine resmen veda ediliyor

Intel Duyurdu Eski Marka Ismine Resmen Veda Ediliyor169856 0 Bildiğiniz üzere Intel’in 2008 yılında piyasaya sürülen ”Core i” marka şemasında değişikliğe gideceği söyleniyordu. O denli ki yeni eser isimlerini içeren bir dizi sızıntıyı sizlerle paylaşmıştık. Bugün ise Raptor Lake Refresh işlemcilerin tanıtımı akabinde perde aralandı. Intel, eski marka ismine veda edeceğini resmen doğruladı.

Core i serisine veda ediliyor

Bilmeyenler için ”Core i” isimlendirme şemasının ortadan kalkacağına yönelik söylentiler, birinci olarak geçtiğimiz Mayıs ayında ortaya çıktı. Sonrasında Intel, ”yol haritasında değerli bir değişiklik” planladığını lisana getirse de, ayrıntılara değinmedi. Lakin yakın tarihli bir raporda, Meteor Lake işlemcilerin ana akım ve premium olmak üzere iki farklı sürümde vitrine çıkacağını öğrendik.

Öyle ki ana akım işlemcilerin Core 3, Core 5 ve Core 7 olarak ayrılacağı, premium segmentte ise Core Ultra 5, Core Ultra 7 ve Ultra 9 isimleri kullanılacağı belirtilmişti. Bugün ise sessizliğini bozan Intel, eser ismi değişikliğini resmen doğruladı. İşte Intel’in resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklama;

Intel’in istemci teknolojisi yol haritası Meteor Lake ile başlayan yeni bir periyoda giriyor ve yeni Intel Core/Core Ultra markası kullanıcılar için seçim sürecini kolaylaştırırken bunu vurgulamaya yardımcı oluyor. Bilgisayar kullanıcıları günlük süreç gereksinimleri için gerçek işlemciyi basitçe belirleyebilecekler; Core Ultra işlemciler Intel’in meraklılar için en yeni mimarisini ve özelliklerini temsil ederken, Core işlemciler daha çok ana akım kitlemiz için tasarlandı.

Ayrıca yonga devi, Raptor Lake Refresh işlemcilerin eski marka şemasını kullanan son işlemci ailesi olacağını doğruladı. Yeni marka şeması ise, birinci olarak Intel Meteor Lake ile başlayacak. Hasebiyle i9-14900K, i7-14700K ve i5-14600K modelleri bir periyodun kapanışına işaret ediyor diyebiliriz.

İçerik
Bekleyenlere kötü haber: Galaxy S23 FE, Türkiye’ye Exynos ile gelecek

Galaxy S23 serisinin bütçe dostu modeli olacak Galaxy S23 FE, resmi olarak doğrulanmasa da hakkında1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Adobe, İçeriklerin Yapay Zekâyla Yapılıp Yapılmadığını Gösterecek

Amerika Birleşik Devletleri merkezli dünyanın en büyük grafik tasarım şirketi olan Adobe, görsellerin içine eklenecek1

1 dk. 4 Okundu
İçerik
Raspberry Pi 5 tanıtıldı: Serinin en güçlüsü

Bilgisayar dünyasına istikamet veren projelerden birisi olan Raspberry Pi, yıllardır istikrarlı bir biçimde hayatına devam1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.