KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Intel duyurdu: Eski marka ismine resmen veda ediliyor

Intel Duyurdu Eski Marka Ismine Resmen Veda Ediliyor169856 0 Bildiğiniz üzere Intel’in 2008 yılında piyasaya sürülen ”Core i” marka şemasında değişikliğe gideceği söyleniyordu. O denli ki yeni eser isimlerini içeren bir dizi sızıntıyı sizlerle paylaşmıştık. Bugün ise Raptor Lake Refresh işlemcilerin tanıtımı akabinde perde aralandı. Intel, eski marka ismine veda edeceğini resmen doğruladı.

Core i serisine veda ediliyor

Bilmeyenler için ”Core i” isimlendirme şemasının ortadan kalkacağına yönelik söylentiler, birinci olarak geçtiğimiz Mayıs ayında ortaya çıktı. Sonrasında Intel, ”yol haritasında değerli bir değişiklik” planladığını lisana getirse de, ayrıntılara değinmedi. Lakin yakın tarihli bir raporda, Meteor Lake işlemcilerin ana akım ve premium olmak üzere iki farklı sürümde vitrine çıkacağını öğrendik.

Öyle ki ana akım işlemcilerin Core 3, Core 5 ve Core 7 olarak ayrılacağı, premium segmentte ise Core Ultra 5, Core Ultra 7 ve Ultra 9 isimleri kullanılacağı belirtilmişti. Bugün ise sessizliğini bozan Intel, eser ismi değişikliğini resmen doğruladı. İşte Intel’in resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklama;

Intel’in istemci teknolojisi yol haritası Meteor Lake ile başlayan yeni bir periyoda giriyor ve yeni Intel Core/Core Ultra markası kullanıcılar için seçim sürecini kolaylaştırırken bunu vurgulamaya yardımcı oluyor. Bilgisayar kullanıcıları günlük süreç gereksinimleri için gerçek işlemciyi basitçe belirleyebilecekler; Core Ultra işlemciler Intel’in meraklılar için en yeni mimarisini ve özelliklerini temsil ederken, Core işlemciler daha çok ana akım kitlemiz için tasarlandı.

Ayrıca yonga devi, Raptor Lake Refresh işlemcilerin eski marka şemasını kullanan son işlemci ailesi olacağını doğruladı. Yeni marka şeması ise, birinci olarak Intel Meteor Lake ile başlayacak. Hasebiyle i9-14900K, i7-14700K ve i5-14600K modelleri bir periyodun kapanışına işaret ediyor diyebiliriz.

İçerik
Uydu bağlantılı katlanan telefon Huawei Mate X5 tanıtıldı: İşte özellikleri

Huawei, Mart ayında Mate X3 katlanır akıllı telefonunu tanıttı. Mate X4 modelinin gelmesi beklenirken özel1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
iPhone 15 Pro Max vs iPhone 14 Pro Max karşılaştırması: Geçilir mi? Farklar neler?

Apple, geçtiğimiz gün merakla beklenen iPhone 15 ailesini resmen tanıttı. Apple, bilhassa odağı iPhone 151

9 dk. 1 Okundu
İçerik
Spotify, test etmeye başladı: Popüler özellik ücretli olabilir

Spotify, en son açıkladığı finansal sonuçlarda reklam dayanaklı aboneliği tercih eden kullanıcıların sayısının 343 milyona1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.