KATEGORİLER
Kripto Al Sat

SpaceX ile fırlatılacak Türksat 6A için tarih belli oldu

Spacex Ile Firlatilacak Turksat 6A Icin Tarih Belli Oldu168864 0 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat’ın yerli imkanlarla geliştirdiği Türkiye’nin birinci haberleşme uydusu Türksat 6A için beklenen tarihi paylaştı. Türkiye için son derece kritik ehemmiyete sahip olan Türksat 6A uydusu, Elon Musk’a ilişkin olan SpaceX’in Falcon roketiyle yörüngeye fırlatılacak. İşte ayrıntılar:

Türksat 6A ne vakit fırlatılacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu’nun açıklamasına nazaran Türksat 6A, Haziran 2024’te fırlatılacak. Uraloğlu, Türksat 6A’nın Mart 2024’te yerde teslimini planladıklarını ve akabinde SpaceX ile yapılan mutabakat doğrultusunda fırlatma alanına gönderileceğini belirtti. 2024’ün haziran ayında ise fırlatma işlemi Falcon 9 roketiyle gerçekleştirilecek.

Spacex Ile Firlatilacak Turksat 6A Icin Tarih Belli Oldu168864 1 Bakan Uraloğlu, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi’inin (TUSAŞ), Kahramankazan’daki yerleşkesinde bulunan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ni ziyaret etti. Uraloğlu, Türkiye’nin Türksat 1B ile başlayan uydu yayıncılığı serüvenini birinci yerli haberleşme uydusu Türksat 6A ile taçlandıracaklarını söyledi. Türksat 6A, başarılı bir biçimde yörüngeye oturtulursa Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen birinci 11 ülkeden birisi haline gelecek.

Türksat 6A tamamlandığında, 42 doğu boylamında hizmet verirken 35 bin 786 kilometre uzaklıkta, yer merkezli bir yörüngede yer alacak. 7,5 kilovat güce sahip olacak Türksat 6A, 20 aktarıcıya sahip olacak. Ku Bantta hizmet verecek olan uydu daha evvelki Türksat uydularıyla kapsanamayan Güney-Doğu Asya’da hizmet verebilecek. Uraloğlu, uydunun 15 yıl boyunca misyonda kalacağını belirtirken uçuş bilgisayarı, güç dağıtım ünitesi, elektrikli itki motoru, yakıt tankı, güç sürece ve kontrol ünitesi gibi kritik bileşenlerinin yerli imkanlarla üretildiğinin altını çizdi.

Türksat 6A’da çalışmalarda sona geliniyor

Spacex Ile Firlatilacak Turksat 6A Icin Tarih Belli Oldu168864 2 Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testlerinin devam ettiğini belirtirken süreci şu biçimde açıkladı:

“Şu anda ‘Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli’, ‘Mühendislik Modeli’ ve ‘Uçuş Modeli’ olmak üzere 3 başka model üretimi planlanan Türksat 6A uydu projesinde, Isıl Yapısal ve Mühendislik Modelleri’nin üretim, entegrasyon, testleri tamamlanmıştır. ‘Mühendislik Modeli’ entegrasyon faaliyetleri tamamlanmış olup, sistem düzeyi, birinci işlevsel testleri, termal vakum testi, titreşim testi ve akustik testi ile elektromanyetik uyumluluk testleri bitmiştir.”

Halihazırda ise kompakt alan anten testi (CATR) hazırlıkların başlanmış durumda. Bu testin akabinde ise anten ve güneş panellerinin açılma testlerinin ekimde, fırlatıcı ahenk ve piro testleri ile son hizalama testlerinin de kasımda başlayacağı belirtildi. Testlerin şubat ayına kadar tamamlanması ve mart ayında da yer tesliminin hedeflendiğini tekrardan belirtelim.

İçerik
2024, Microsoft sayesinde AMD için büyük bir yıl olacak

Yapay zekanın yükselişinden şimdiye kadar en düzgün faydalanan şirket elbet Nvidia oldu. Pahasını 1 trilyon1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Windows 11’e ekran görüntüsünden metin kopyalama ve dahası geldi: İşte yenilikler

Microsoft, Ekran Alıntısı Aracı ve Fotoğraflar uygulamasını, ekran imgelerinden metin kopyalama ve fotoğraflara art plan1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
DALL-E 3 çıktı! İşte örnekler, ChatGPT entegrasyonu ve tüm detayları

OpenAI, üretken yapay zeka görsel sanat platformu DALL-E'nin üçüncü sürümünü duyurdu; bu sürüm artık kullanıcıların1

3 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.