KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Microsoft, kendi yapay zeka işlemcisi tanıtmaya hazırlanıyor

Microsoft Kendi Yapay Zeka Islemcisi Tanitmaya Hazirlaniyor169532 0 Microsoft, kendi yapay zeka işlemcilerini üretme planlarını açıklamaya yaklaşıyor olabilir. Ortaya çıkan yeni rapor, açıklamanın Microsoft’un Ignite 2023 geliştirici konferansının bir kesimi olarak gerçekleştirilebileceğini argüman ediyor. Fakat şimdi bu yapay zeka çipiyle ilgili detaylar açıklanmış değil.

Microsoft’un yapay zeka işlemcisi

Geliştiriciler, BT uzmanları ve yöneticiler için düzenlenen Ignite konferansı 14-17 Kasım tarihleri ortasında Seattle’da gerçekleştirilecek. Microsoft, bilhassa CEO Satya Nadella ve öbür değerli şirket yöneticilerinin yer alacağı açılış konuşması sırasında, bir dizi değerli eser duyurular yapacak. Microsoft’un ve konferansın genel olarak yapay zeka platformlarına yönelik olması bekleniyor.

Microsoft şu anda üretken sohbet robotu Bing Sohbet, metinden imaj üreten Bing Image Creator ve yapay zekalı Copilot sanal asistan hizmetlerine güç sağlamak için Nvidia’nın H100 GPU’larını kullanıyor. Microsoft ve öbür üretken yapay zeka şirketleri geçtiğimiz yıl Nvidia’dan onbinlerce GPU satın aldı ve bu da Nvidia’yı 1 trilyon dolarlık bir şirket haline getirdi. Lakin yeni rapor, Microsoft’un kendi yapay zeka işlemcilerini üretmesi halinde Nvidia’nın çiplerine bu kadar güvenmek zorunda kalmayacağını söylüyor. Bu da Nvidia’nın gelirlerinin ilerleyen periyotlarda düşmesine neden olabilir.

AMD ile paydaşlık?

Nisan ayında Microsoft’un Athena kod ismi altında bu yeni yapay zeka çipini geliştirdiği bildirilmişti. O devirde çipin 2019’dan beri geliştirilmekte olduğu ve o sırada proje üzerinde yaklaşık 300 takım üyesinin çalıştığı da aktarılmıştı. Mayıs ayında doğrulanmayan bir öbür haberde de Microsoft’un Nvidia’nın ana rakibi AMD ile Athena çipini birlikte geliştirmelerine yardımcı olacak bir paydaşlık kurduğu argüman edilmişti. Haberde ayrıyeten Microsoft’un kendi yapay zeka çipini üretebilmesi için AMD’ye mali destek sağladığı da tez ediliyor.

İçerik
AMD, Nvidia ile arasındaki ışın izleme performans farkını kapatacak

PC oyunlarında gerçek vakitli ışın izleme, özel RT ve AI donanımının oluşturulmasıyla teknolojiye öncülük ettiği1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Intel Core i9-14900K test edildi: 6.0GHz saat hızı ve daha fazlası

Intel, önümüzdeki haftalarda 14.Nesil Meteor Lake ve Raptor Lake Refresh işlemcilerini piyasaya sürecek. Bu bağlamda1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
AMD ekran kartı olanlar dikkat: Counter Strike 2’de banlanabilirsiniz!

Valve, AMD ekran kartı kulanan CS 2 oyuncularına ikazda bulundu. Ant-Lag özelliğinin açılması durumunda oyuncuların1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.