KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Google, iPhone’larda olmak için Apple’a bir servet döküyor!

Google Iphone Larda Olmak Icin Apple A Bir Servet Dokuyor169660 0 Google’ın iOS aygıtlarda varsayılan arama motoru pozisyonunu teminat altına almak için Apple ile bir mutabakatı (Information Services Agreement) bulunuyor. 2021’de analist firması Bernstein, Google’ın bunu korumak için Apple’a yılda 10 milyar dolar ödeme yaptığını öne sürmüştü. Yeni raporda Google’ın Apple’a yaptığı ödemenin daha da arttığı sav ediliyor.

Google, Apple’a milyarca dolar ödüyor!

Google’ın iPhone’da baskın arama motoru olmak olarak kalabilmek için Apple’a yılda 18 milyar ile 20 milyar dolar ortasında bir ödeme yaptığı argüman ediliyor. Bu mutabakatın Apple’ın yıllık işletme kârının %14-16’sını oluşturduğu varsayım ediliyor. Google’ın toplam reklam gelirinin %22’sini trafik edinme maliyetleri kapsamında harcadığı, Apple’ın da muhtemelen bunun yaklaşık %40’ını aldığı iddia ediliyor. Bu sayılar Apple’ın herkese açık evraklarının yanı sıra Google’ın trafik edinme maliyetlerinin tahliline dayandırıyor.

Geçtiğimiz ay Microsoft’un Bing arama motorunu Apple’a satmayı düşündüğü ortaya çıkmıştı. Satın alma gerçekleşmiş olsaydı Bing, Apple aygıtlarda varsayılan arama motoru olarak Google’ın yerini alacaktı. Uzmanlar, Google’ın davayı kaybetme ihtimalinin olduğunu, bunun da Apple’ın on yıldır devam eden çıkarlı muahedesini büyük tehlikeye atacağını söylüyor. Fakat davayla ilgili kararın 2024’ten evvel çıkması beklenmiyor.

İçerik
Hedef Apple: Qualcomm, Snapdragon X ile PC işlemcisi pazarına giriyor

Qualcomm bir müddettir bilhassa PC'ler için üretilen işlemcileri piyasaya sürüyor. 2018'den bu yana Windows dizüstü1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
X’te artık tweet yok, sadece ‘gönderi’ var

Görünüşe nazaran X, tam manasıyla Twitter’ı unutmamızı istiyor. Kullanıcılar 29 Eylül'de yürürlüğe girecek olan yeni1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Nintendo Switch 2 belirli oyunları PS5 kalitesinde oynatacak

120 milyon satış sayısını geride bırakan Nintendo Switch konsolunun yeni kuşağı için meraklı bekleyiş devam1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.