KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Facebook ve Instagram için ücretli abonelik dönemi başlıyor

Facebook Ve Instagram Icin Ucretli Abonelik Donemi Basliyor168379 0 Meta ile Avrupa Birliği (AB) ortasında bir müddettir bilgi kapalılığı ve reklamlar konusunda önemli bir uğraş kelam konusu. AB, vatandaşlarını korumak için önemli baskılar ve yasal düzenlemeler getirirken Meta ise tahliller üzerinde çalışıyor. Bu bağlamda Meta’nın Facebook ve Instagram’da kullanıcılara reklam göstermeyen fiyatlı abonelik hizmeti başlatmayı düşünüyor.

Instagram ve Facebook, fiyatlı aboneliğe geçebilir

New York Times’ın haberine nazaran, reklamsız abonelik seçeneği sadece Avrupa Birliği’nde (AB) mevcut olacak. Meta’nın bu atağının ise bölgedeki düzenleyici incelemelere ve kapalılık kaygılarına bir cevap olması bekleniyor. Meta’nın planları hakkında bilgi sahibi olan kaynaklar, Facebook ve Instagram abonelikleri için ödeme yapan kullanıcıların uygulamalarda rastgele bir reklam görmeyeceğini belirtiyor.

Meta’nın AB’de Facebook ve Instagram’ın fiyatsız versiyonlarını reklamlarla birlikte sunmaya devam edeceği belirtildi. Uygulamaların fiyatlı versiyonlarının ne kadara mal olacağı ya da şirketin bunları ne vakit piyasaya süreceği belirli değil. Bu atılım, Meta üzere teknoloji şirketlerinin bilhassa Avrupa’daki yeni düzenlemelere uymak için eserlerini nasıl yine tasarlamaları gerektiğini ortaya koyuyor. AB’nin Genel Data Muhafaza Tüzüğü (GDPR) ve Dijital Piyasalar Yasası üzere yasalar, şirketlerin şahsî dataları reklam için nasıl kullanacağını sıkı bir formda düzenliyor.

AB’nin tüketici odaklı düzenlemeleri 

Facebook Ve Instagram Icin Ucretli Abonelik Donemi Basliyor168379 1 Ek olarak AB bu mevzuda epeyce emin ve kararlı. Örneğin Threads, kapalılık tasaları nedeniyle henüz AB’de mevcut değil. Hatta Meta, cezai süreçlerden kaçınmak için AB kullanıcıların bu platforma VPN ile bağlanmalarını da engelledi. Toplumsal medya devi Threads’i AB’de ne vakit piyasaya sürmeyi planladığını söylemedi, lakin uygulama bu yılın ilerleyen periyotlarında, bilhassa de reklamsız abonelikle sunulabilir.

Ek olarak Meta, gelirinin büyük kısmını maksatlı reklam satışından elde ediyor. Avrupa Birliği ise şirketin reklam işinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor ve bu da onu Kuzey Amerika’dan sonra en kârlı ikinci bölge yapıyor. Lakin düzenleyici kurumlar olması gerektiği üzere Meta’yı sıkıştırıyor. Geçtiğimiz aylarda İrlanda Bilgi Müdafaa Kurulu, GDPR’yi ihlal ederek Avrupalı kullanıcıların bilgilerini ABD’ye aktardığı için Meta’ya 1,3 milyar dolar para cezası vermişti. Bu cezadan sonra ABD ve AB, temmuz ayında bir bilgi transferi muahedesi imzalayarak toplumsal medya platformları üzerindeki kısıtlamaları hafifletmişti.

İçerik
Twitch’e “story” özelliği geliyor

Dünyanın en büyük elektronik spor ve görüntü oyunu odaklı canlı imaj akışı platformu olan Twitch,1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
25’inci yılında Google hakkında bir makale

Google’da aranan birinci şeyi biliyor musunuz? Google’da aranan birinci şey o periyotlar eski bir Stanford1

9 dk. 3 Okundu
İçerik
Microsoft, Windows 11’e hayat kurtaran Not Defteri özelliği getiriyor

Microsoft, her hafta Windows 11 için yeni özellikleri test etmeye devam ediyor. Yazılım devi, Windows1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.