KATEGORİLER
Kripto Al Sat

En Çok Tercih Edilen Evcil Hayvanlar

İçindekiler

En Çok Tercih Edilen Evcil Hayvanlar – İnsanların evlerinde hayvan besleme alışkanlığı tarihten önceki dönemlere dayanmaktadır. Doğada yaşayan bazı yabani hayvanları kendi hayatlarına uyum sağlatarak evcilleştiren insan oğlunun bu dönemde ki amacı evcilleştirdikleri hayvanların etinden, çeşitli ürünlerinden ve gücünden yararlanmaktı.

Günümüzde ise insanlar yalnız kalmamak, çocuklarının sorumluluk sahibi bireyleri olmasında katkıda bulunmak ya da bir canlıya ev, yuva olmak amacı ile evcil hayvan beslemeyi tercih ediyor.

Hangi Hayvanlar Evcil Hayvan Olarak Tercih Ediliyor?

Yaşama şartları, fiziksel ve duyusal özellikleri sebebi ile biz insanlara en yakın hayvanlar olan başta köpek ve kediler olmak üzere, muhabbet kuşu, bazı balık çeşitleri (Japon balığı, Lepistes, Sarı Prensens vb.) tavşan, su kaplumbağası, ve hamster en çok tercih edilen evcil hayvan çeşitleridir.

Evcil Hayvan Edinirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle tercihimizi köpek, kedi gibi hayvan cinslerinden olacaksa satın alma sahiplen sloganından yola çıkarak sahiplenme yoluna gitmelisiniz. Bunun için bulunduğunuz şehirdeki barınaklarla iletişime geçebilir ya da gönüllü sahiplendirici ekiplerden destek alabilirsiniz.

Tercih ettiğiniz evcil hayvanın bakım, beslenme, aşı gibi yaşamını etkileyecek tüm konularda bilgi sahibi olmalı gerekirse uzman bir veterinerden destek alınmalıdır.

Tüm bunların dışında sizin yaşam standartınıza en rahat uyum sağlayacak olan hayvan neyse onu tercih etmelisiniz.  Örneğin; eğer çok seyahat ediyorsanız köpek yerine kediyi tercih edebilirsiniz. Kediler tuvalet eğitimlerini ev içerisinde alabilirler ve bu ihtiyaçları için gezintiye çıkma ihtiyaçları yoktur. Ayrıca evde tek başlarına kalabilirler. Ancak köpekler tuvalet ihtiyaçları için günün belirli bir saatinde gezintiye çıkarılmalıdırlar ve evde tek başlarına kalamazlar.

Aynı zaman da bütçenize uygun bir evcil hayvan tercih etmeniz onun aç kalmaması ve sağlıklı yaşayabilmesi için de çok önemlidir.

Tüm bunlara ek olarak en önemlisi edineceğiniz evcil hayvanın bakımının artı ve eksilerine mutlaka biliyor olmalısınız. Seçtiğiniz evcil hayvanın cinsine göre yaşama süresi ortalama on- on beş yılı bulabilir. Sizin ya da çocuğunuzun bir anlık hevesi ile evcil hayvan sahiplenmemelisiniz. Barınaklar bu şekilde terk edilmiş bir çok canlı ile dolu.

İçerik
Avrupa Turunda Gezilecek Yerler

Avrupa Turunda Gezilecek Yerler - İnternette bolca sorular soruların başında “Yurt dışı tatili yapacağız, ne1

5 dk. 18 Okundu
İçerik
Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar

Çocuklarda En Sık Görülen Hastalıklar - Bazı hastalıklar çocuklarda çok sık görülür. Hatta bu hastalıklara1

4 dk. 9 Okundu
İçerik
BES Biriken Para Sorgulama

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi son günlerde birikim yapmak isteyen çalışanların tercih ettiği bir sistem1

3 dk. 13 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.