KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Bankaları Nasıl Şikayet Ederiz?

Bankaları Nasıl Şikayet Ederiz? Bankalar aleyhine, bankacılık kanunlarına aykırı davrandıkları veya bireylerin sorunlarının çözülmediği gerekçesiyle şikayetlerde bulunabilir. Şikayet sadece bir kullanıcıdan gelse bile incelenir ve bankalara gerekli yaptırımlar uygulanır. Bankalar genellikle zaman kaybından kaçınmak ve yasal personelin iş yükü yaşamasını önlemek için işlemleri çözerek yasal işlemleri çözmeye çalışırlar. Bu bağlamda, eğer mümkünse, önce bankaya başvurmalı ve daha kısa sürede bir çözüme ulaşabilmeniz için gerekli tüm yöntemleri denemelisiniz. Bankacılık Kanunu’nun 76. maddesi uyarınca, tüm bankaların hizmetlerinden yararlanan müşterilerin sorularını yanıtlamaları ve bu konudaki soruları cevaplamaktan ve çözmekten sorumlu olan bankalar, geri dönüşleri sizi tatmin etmese bile taleplerinizi yerine getirmekle yükümlüdür.

Bankalar ekonomi, ticari, sosyal, politik her açıdan farklı bir öneme sahiptir. Bankaların ülke düzeninde olmadığını düşünürsek, işletmelerimizin çoğunun eksik ve yetersiz olduğunu anlayabiliriz. Bunun nedeni, bankaların sunduğu birçok işlemin hem bireysel hem de ticari açıdan önemli olmasıdır. Böyle önemli kurumlarla zaman zaman anlaşmazlıklar oluşabilir. Bankalarla herhangi bir sorun yaşarsanız, şikayet makamlarına veya hakem heyetlerine konuyu iletebilirsiniz. Şikayet, bir kurumun denetlenmesinin en önemli nedenidir. Bankalarda insanlara hizmet etmek için yapılan şikayetler önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü hizmet ettikleri sektörün memnuniyeti, gelişimi açısından ön planda olmalıdır. Yaşadığınız her türlü sorun için bankalara başvurmalı ve şikayetlerinizi dile getirmelisiniz. Bu nedenle çeşitli birimler kurulmuş ve konunun duyarlılığı vurgulanmıştır. Ayrıntılara girip, bankalarda yaşadığınız problemleri nerede bulabileceğinize bakalım, bakalım:

Yaptığınız işlemlerle ilgili şikayetler, aldığınız hizmet ve karşılaştığınız sorunlar önce ilgili departmanın merkezine yapılmalıdır. Bu nedenle, bankayla ilgili bir sorun olması durumunda, önce bankanın şikayet hattını kullanmalısınız. Burada bir çözüm bulamazsanız, Türkiye Bankalar Birliği hakem heyetine şikayetinizi belirtmelisiniz.

Bunların detaylarına gidersek;

Konularına göre yapılan şikayetlerin dağılımı incelendiğinde, çoğunlukla maliyetlere, kesintilere ve komisyon ücretlerine tabidir. Ülkemizde yaşadıkları problemleri, şikayet birimlerine ulaşmak yerine çevrelerindeki insanlarla paylaşma eğilimi vardır. Ayrıca, çevrenizde dile getirdiğiniz şikayetlere çözüm bulmak mümkün değildir. Bunun yerine, bankanın kendi şikayet departmanına ulaşırsanız, hem iade hem de karşılıklı çözümler üretilebilir.

Bankayı Şikayet Etmek

Ek olarak, bankalar düşündüğünüzden daha fazla bu konulara ilgi duyuyorlar. Zira Bankacılık Kanunu’nun Müşteri Haklarının 76. Maddesine göre; Hüküm Bankalar, ortaya çıkan her türlü soruyu cevaplayacak bir sistem kurmakla yükümlüdür. Müşterilerine sunduğu hizmetlerden ve bu hizmet hakkında müşterilerine bilgi vermek gibi. Hüküm Bu madde uyarınca yaşanan sorunların bankalara iletilmesi önemlidir. Bu size geri dönüş sağlayacak ve probleminizi çözmenize yardımcı olacaktır.

Banka’ya şikayetlerinize herhangi bir çözümle ulaşamıyorsanız, Hakem Heyeti’ne Türkiye Bankalar Birliği ile irtibata geçmelisiniz. Başvurunuzu burada yaptığınız zaman, bankalara verdiğiniz şikayet bilgilerini de iletir ve daha hızlı bir çözüme ulaşırsınız. Bu dernek 2007 yılında BDDK içindeki şikayetler için kurulmuş ve bugüne kadar banka şikayetleriyle ilgili faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu komiteye başvurmak için öncelikle şikayetlerinizi bankalara iletmiş ve bir çözüm bulamamış olmalısınız. Bu durumlarda Hakem Heyeti’ne başvurabilirsiniz, ancak en önemlisi, yanıt alamazsanız 30 gün içinde tekrar başvurmaktır.

Bankalara şikayetlerde birçok kanalı kullanabilirsiniz. Herhangi bir şubeye giderek bir dilekçe yazabilirsiniz. Ya da internet şubesi ve çağrı merkezi seçenekleriyle problemlerinizi bankaların ilgili birimlerine iletebilirsiniz. Burada önemli olan, şikayetlerinizi yaparken vereceğiniz doğru bilgilerdir.

Başka bir deyişle, bilgilerinizi doğru bir şekilde verebilmeniz ve şikayetlerinizi çözebilmeniz için bankaların size ulaşması gerekir. Sağladığınız bilgiler yanlış ise, bankalar bir çözüm için sizinle iletişime geçemeyecek ve sorununuz çözülmeyecektir.

Bankalara ulaştığınızda ve şikayetlerinizi yazılı olarak yaptığınızda, bankanın 30 gün içinde bu soruna bir çözüm sağlaması gerekir. Sorununuz kredi kartında ise 20 gündür süre. Bu süre zarfında bankalar size bilgi vererek 10 günlük bir uzatma talebinde bulunabilirler. Ancak bu dönemlerde sizinle irtibata geçmeleri gerekir.

Aşağıdaki adımları takip ederek TBB Hakem Heyeti’ne şikayette bulunabilirsiniz.

İlk önce yukarıda açıkladığımız gibi bankanıza başvurunuz.

Bankanıza başvurmadan TBB Tahkim Mahkemesi’ne başvuramayacağınızı lütfen unutmayın.

Bankanıza başvurduktan sonra başvuru onayı belgesini bankanızdan alın ve saklayın.

Bankanızın yanıt süresinin kredi ve banka kartları için 20 gün ve diğer bankacılık ürünleri ve hizmetleri için 30 gün olduğunu unutmayın.

İlgili son başvuru tarihlerini dikkate alarak, tahkim başvuru formunu en geç 60 gün içerisinde bankanızın yazılı cevap tarihinden itibaren doldurunuz.

Doldurduğunuz başvuru formunun jürisi, banka başvurunuzu onaylayan belgeyi verdiğiniz yazılı cevap örneği, banka dilekçenizi gösteren bir örnek ve şikayet belgesi.

Başvurunuzun örnekleri için başvurunuzu Türkiye Bankalar Birliği dokümanlarına gönderin.

Şikayet, Birliğe ulaştığı anda kayıt ve ön yeterlilik süreçlerine alınır.

Ön değerlendirme sürecinde sizden ek bilgi talep edilebilir.

Başvurunuz onaylanırsa, 15 gün içinde size yazılı bir cevap gönderilecek ve şikayetiniz size bildirilecektir.

İçerik
Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi Tarihi - İstanbul’da tarihi yapı dendiğinde akla ilk gelen adreslerden bir tanesi Galata1

2 dk. 19 Okundu
İçerik
Windows Klavye Kısayolları

İnsanların büyük bir bölümü tarafından tercih edilen bir işletim sistemi olan Windows Klavye Kısayolları farkındalığıyla,1

1 dk. 12 Okundu
İçerik
İsimden Telefon Numarası Bulunur Mu?

İsimden Telefon Numarası Bulunur Mu? İsim ile telefon numarasına erişmenin bir yolu operatörleri kullanmaktır. Bazen1

5 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.