KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Elon Musk’ın uydu interneti Starlink, Türkiye’ye geliyor

Elon Musk In Uydu Interneti Starlink Turkiye Ye Geliyor168988 0 Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, paylaşmış olduğu bir X (eski ismiyle Twitter) gönderisinde Elon Musk’ın uydu interneti Starlink’in Türkiye’de faaliyet gösterebilmesi için adımların atıldığını aktardı. SpaceX’in Starlink internet hizmeti birçok ülkede faaliyet gösteriyor. BTK ile SpaceX yetkililerinin gerçekleştirdiği toplantı birebir vakitte Elon Musk ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan görüşmesinden sonra gerçekleşmesi dikkatleri çekti.

Starlink, Türkiye’ye geliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan yapmış olduğu açıklamada alçak yörünge uydu hizmeti sunan Starlink’in Türkiye’de de faaliyette bulunmak için BTK’ya müracaatta bulunduklarını belirtti. Sayan, “Bu taleplerine istinaden, bugün Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumumuzda SpaceX yetkilileri ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantı sonucunda; 25 Eylül 2023 Pazartesi günü uydu hizmetleriyle ilgili paydaşlarımız başta olmak üzere tüm haberleşme kesimimiz ve kamuoyu görüşlerini alacağız.” ifadelerini kullandı.

25 Eylül’de BTK’nın paydaşlarıyla Türkiye’deki tüm haberleşme bölümü ve kamuoyunun görüşleri alınacak. Bu toplantı sonrasında ise BTK, Starlink’in Türkiye macerasını değerlendirecek. Şayet BTK, Starlink’in Türkiye’de faaliyet göstermesi konusunda bir mahzur tespit etmezse gerekli lisanslama ve müsaadeler sağlanacak. Lakin şimdilik Starlink’in Türkiye’de faaliyette bulunup bulunmayacağı kesin değil, yalnızca süreç olumlu bir halde ilerliyor.

Starlink nedir? Starlink fiyatı ne kadar?

Uzay teknolojileri şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir uydu internet kümesi olan Starlink, yer istasyonları ile birlikte çalışan ve seri olarak üretilen binlerce küçük uydudan oluşuyor. Alçak Dünya yörüngesine konumlanan bu uydularla irtibat bir alıcı (çanak üzere düşünülebilir) aracılığıyla gerçekleştiriliyor.

Starlink fiyatı ise bölge ve ülke bazlı değişiklik gösterebiliyor. Starlink’in standart aylık fiyatı 90 dolar lakin bu fiyat pakete nazaran 1.500 dolara kadar çıkabiliyor. Bununla birlikte tek seferlik bir Starlink donanımı da satın almak gerekiyor. Bunun da taban fiyatı 599 dolar. Bu fiyat konut tipi sabit kullanım için geçerli. Lakin daha yüksek sürat, bant genişliği yahut mobilite üzere gereksinimler gerekiyorsa 2.500 dolarlık donanımı almak gerekiyor. Starlink, 25 ile 220 Mbps internet suratı sunuyor.

İçerik
Galaxy S23 FE en net haliyle görüntülendi: İşte video

Galaxy S23 serisinin bütçe modeli Galaxy S23 FE hakkında yeni sızıntılar duymaya devam ediyoruz. O1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Google doğruladı: Bütçe odaklı Pixel modelleri gelmeyecek

Bildiğiniz üzere Google, yakın tarihli Made By Google aktifliği kapsamında merakla beklenen Pixel 8 ve1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
TSMC’de gecikmeler başladı: 2nm’de lider değişiyor

Bildiğiniz üzere tüm dünyanın gereksinim duyduğu yonga üretiminde rekabet yeterlice kızışmaya başladı. Bu bağlamda sektörün önde gelen üreticilerinden TSMC, Intel ve Samsung, odağını 3nm ve1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.