KATEGORİLER
Kripto Al Sat

CVV Kodu Nedir?

İçindekiler

CVV Kodu Nedir? – Kredi kartı kullanan birçok kişinin merak ettiği konulardan biri de CVV kodun ne olmasıdır. Türkiye`de vatandaşların sık bir şekilde araştırdığı ve bazılarının hakkında hiçbir bilgisi olmayan CVV kod, kredi kartının arka kısmında yer almaktadır. Bu kod sayesinde sanal ortamda alışveriş ve gerçek hayatta alışveriş için kullanıcılara güvenlik sağlanmaktadır. Ayrıca güvenliğinizi temin eden bu kodun 3 şahıslar ile paylaşılmaması gereklidir.

Card Validation Value kelimesinin kısaltması olan CVV, kredi kartlarının yüksek güvenliğe sahip olması için oluşturulmuştur. Toplamda 3 rakamlı haneden oluşan kod Mastercard ve VISA kartlarında kullanılmaktadır. CVV kod 1 Ocak 2001 tarihinden sonra tüm VISA kartlarda kullanılmaya başlamıştır. Kod kartın üzerinde kabartmalı olarak değil, sadece baskı olarak yazılmaktadır.

CVV Kod Nerede İşimize Yarar?

Sanal alışverişlerde dolandırıcılığın önüne geçilmesi ve yüksek güvenliğin sağlanması için CVV kod kullanılmaktadır. Kod yardımı ile internet ortamında kişisel bilgileriniz korunarak alışveriş yapma imkanına sahip olmaktasınız. Bu kod güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmak için kredi kartınızın PIN kodunu vermek yerine sizlere CVV olanağını tanımaktadır. Alışveriş sitelerinde bir şey satın alabilmeniz için kullanıcılardan isim soy isim, kartın son kullanım tarihi ve aynı zamanda CVV güvenlik kodu istenmektedir. Tüm bu bilgileri girdikten sonra şifrenizi girmenize ihtiyaç kalmadan güvenilir bir şekilde alışveriş işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Kredi Kartında CVV Kodu Nerede Yazılır?

Herhangi bir bankadan aldığınız kartın güvenlik kodu kartın arka yüzeyinde imzanızın olan bandın üzerinde yer almaktadır. Bant üzerinde yazılan rakamlardan sadece son 3 hane sizin CVV kodunuzu temsil etmektedir. Kredi kartınızın arka kısmında imza bandının üst kısmında 0000 1111 2222 3333 444 şeklinde yazı varsa bunlardan sadece son 3 hane, yani 444 kredi kartının CVV kodu olacaktır. Fakat bazı kartların üzerinde direk sadece 3 haneli CVV kod da yazılabilmektedir. Bazı zamanlarda ise kartınızın arka bölümünde 5667 444 şeklinde rakam yazılabilir. Bu zaman yine CVV kodunuz son 3 hane olacaktır. Kısaca kartınızın arka kısmında kaç rakam olursa olsun son 3 rakam sizin CVV kodunuz olacaktır.

İçerik
Pararix Maddi Destek

Güncel haberlerle sarsıldığımız bu günlerde, Pararix hakkında merak edilen tüm konulara değinip, Pararix maddi destek…

3 dk. 14 Okundu
İçerik
Valorant Siyah Ekran Sorunu 2022

Dünya çapında 12 milyondan fazla kullanıcısı olan Valorant siyah ekran sorunu 2022 yılı itibari ile…

6 dk. 112 Okundu
İçerik
Karısından Soğuyan Erkek Belirtileri

Karısından Soğuyan Erkek Belirtileri - Kadın-erkek ilişkileri son derece değişken, sürdürmesi zorlu ve karşılıklı anlayış…

3 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.