KATEGORİLER
Kripto Al Sat

İmza Sirküsü Nasıl Alınır?

İçindekiler

İmza Sirküsü Nasıl Alınır? Günümüzde sahte belge, sahte imza kullanımı oldukça hızlı bir şekilde yayılıyor. Bunun nedenlerinden birisi de elbette ki kurum ve kişilere ait verilerin fazlalığıdır. Bugün sizler için imza sirküsü nedir, nasıl alınır gibi soruları yanıtlayacağız.

Hukuki işlemler için imza sirküleri, maddi konularda asıl gerçeğin ortaya çıkarılması için oldukça önemlidir. Aynı zamanda imza sirküsü, şirketlere ait olan evraklarla alakalı yapılan sahteciliklerin önüne geçilmesini de sağlamaktadır.

Özellikle de iş hayatında belge ve imza sahteliği ile karşılaşmamak ve beraberinde yaşanılacak sorunları önleyebilmek için imza sirküsü alınması şarttır. İmza sirküsü, yetkili kişilerin imza örneklerinin noter onayı ile alınarak belgelendirilmesine denmektedir.

İmza Sirküsü Nedir?

Notere tüzel kişiler tarafından yapılan talep doğrultusunda; kurum ile ilişkisi bulunan belgelerde sahte imza kullanılması, belgede sahtecilik yapılması gibi problemleri engelleyebilmek için imza sirküsü oluşturulmaktadır. Bu durum, şirketin adına görevi bulunan yetkilinin sorumluluk alanını, yetki sınırının noter huzurunda tasdiklenerek resmiyet kazanmasını ifade ediyor.

İmza Sirküsü Ne İşe Yarar?

Huhuki sonuçlar doğurabilecek özellikle de ticari işlemler olmak üzere tüm işlemlerde, yetkililer tarafından imza atılan belgelerin yasal olarak kabul edilmesine olanak tanır ve kişileri güvence altında tutar.

Otel rezervasyonlarından alışverişlere, kargo işlemlerinden sağlık işlemlerine kadar neredeyse her alanda, her sektörde kullanılan imzaların sahtecilik yolu ile taklit edilmesini engeller.

Kuruluş ya da kurumlarda yaşanabilecek bir takım problemlere karşı; sorumluluk sahibi olan kişilerin belirlenmesine olanak tanır.

İmza Sirküsü Nereden Alınır ve Hangi Evraklar Gereklidir?

İmza sirküsü alabilmek için öncelikle size en yakın konumda olan notere müracaat etmeniz gerekiyor. Gerekli belgeleri notere sunmanızın ardından, size verilen 2 adet belgeye, en az 3 adet ıslak imza atmanız gerekecek. Bu işlemin akabinde, imza sirküleriniz noter memuru tarafından kısa sürede hazırlanacaktır. Noterden, ücret karşılığında alınan imza sirküsü oldukça kısa bir sürede hazırlanmaktadır.

İmza sirküsü için gerekli olan belgeler;

  1. İmza sirküsü için başvuran kişinin nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı. ( Fotokopi de kabul edilmektedir. )
  2. Sirküde adı geçen kurumun ya da kuruluşun vergi levhası.
  3. Kurumun kayıtlı olduğu iş yerinin, kurum ya da kuruluşun ticaret sicil gazetesi.

İmza Sirküsünün Süresi Ne Kadar?

İmza sirküsünün geçerlilik süreci, kuruluşun, işletmenin ya da kurumun yetkili olarak seçtiği kişinin bünyesindeki görev süresi veya yönetim kurulunun görev süresi ile alakalıdır. Ticari kurum ya da kuruluşlarda ve şirketlerde; şirketi temil eden yetkili kişilere özel olarak imza sirküsü düzenlenir. Töneticinin görev süresi dolduğunda ise, otomatik olarak kişinin imza yetkisi elinden alınır. İmza sirküsünde süre başlangıcı olarak yetkilerin dayanağı, kararların tahlilleri esas alınmaktadır.

Limited şirketlerde, şirket müdürleri süresiz olarak işe atanabilirler, bundadn dolayı, imza sirküsü müdür olarak görev yapan kişinin görevde kaldığı süre boyunca geçerliliğini korur. Şayet müdür görevden ayrılırsa, aynı andan itibaren imza sirküsü geçerliliğini kaybeder. Lakin imza sirküsünde süre kısıtlaması bulunuyorsa, süre bitince ticaret sicil gazetesi ile beraber notere yeniden başvurarak tekrardan imza sirküsü alınabilir, çıkarılabilir.

Anonim şirketlerdeyse, yönetim kurulu düzenli olarak üç yılda bir seçiliyor. Yani üç sene için seçilen bir yönetim kurulunda yeniden yönetime seçilmemiş bir personel söz konusuysa, onun yetkisi bittiği tarihte; dolayısıyla imza sirküsü süresi de geçerliliğini yitiriyor.

Hem şirketlerin hem de yetkili kişilerin güvenliğini sağlayan imza sirküsü; sahte belgeciliğin ve sahte imzaların önüne geçerek, güvenliği sağlamaya yarıyor.

İçerik
Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır?

Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Nasıl Yapılır? - Kablosuz internet ağları günümüzde oldukça büyük bir öneme1

3 dk. 35 Okundu
İçerik
Ziraat Bankası Telefon Numarası Değiştirme

Her bankada kişisel bilgilerinizin güncel olmanın yanı sıra, numaranız da güncel tutulmalıdır. Bu gereklilik güvenlik1

2 dk. 8 Okundu
İçerik
Şube Kodu Nerede Yazar?

Bankalar, günlük hayatımızın bir parçası haline geldi ve artık hepimiz cebimizde nakit paralar yerine kredi1

2 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.