KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Neden Olur?

İçindekiler

Dikkat eksikliği her yaşta olduğu gibi küçük yaştaki çocuklarda da karşımıza çıkan bir durumdur. Çocuklarda dikkat eksikliği genellikle hiperaktiviteyle kendini göstermektedir. Bu durumda akla, çocukta davranışsal bozukluk olup olmadığı gelmektedir. Çocuklarda dikkat eksikliği görülmesi oldukça olası bir durum olmakla birlikte, tedavisi mümkün olan bir süreçtir. Yetişkinlerde görülme sıklığı daha düşük olan dikkat eksikliği durumu; çocuklarda genellikle hiperaktivite rahatsızlığıyla beraber görülmektedir. Fakat bu durum hiperaktivite gözlenmeksizin de karşımıza çıkabilmektedir. Bu noktada çocukların hareketleri gözlemlenerek gerekli tanılar konulmaktadır. Peki, çocuklarda dikkat eksikliği neden olur?

Çocuklarda Dikkat Eksikliğine Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Çocuklarda dikkat eksikliği neden olur? Çocuklarda dikkat eksikliği ve beraberinde hiperaktivite görülme durumu, davranışsal bozukluk olarak nitelendirilmektedir. Bu duruma sebep olan etken sonucunda çocukların beyinleri farklı şekillerde çalışmaktadır. Hamilelik sürecinde kullanılan; sigara, alkol, kötü beslenme gibi durumlar çocuklarda gelişim bozukluklarına yol açabilmektedir.

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda dikkat eksikliği, bir dönem gözlenmesinin ardından bazı noktalar ile anlaşılabilmektedir. Dikkat eksikliği yaşayan çocuklarda genellikle hiperaktivite de görülmektedir. Fakat bazı durumlarda sadece dikkat eksikliği yaşanmaktadır. Bu noktada var olan dikkat eksikliğinin farkına varmak daha zor olabilmektedir. Çocuklarda dikkat eksikliği şu şekillerde kendini gösterebilmektedir;

 • Oyun ortamında karşı tarafı rencide edecek davranışlarda bulunma (Elinden oyuncak alma vb.)
 • Günlük hayatında yaşadığı bazı sakarlıklar
 • Düzensizlik
 • Ayrıntılı düşünme gerektiren konulardan ve durumlardan kaçınma
 • Bir yerde uzun süre duramama ve sürekli hareketlilik hali
 • Karşılıklı konuşmaya çalışıldığında dinlememe ya da başka yöne bakma gibi durumlar
 • Yapılan bir işi yarıda bırakmak
 • Herhangi bir konuda yaşanan unutkanlıklar

Dikkat Eksikliği Tedavisi

Dikkat eksikliği, tedavisi bulunan bir rahatsızlık olmakla birlikte doktor kontrolünde tedavi gerektiren bir süreçtir. Bu süreç içerisinde gerekli olması durumunda ilaçla tedavi ya da psikiyatri ile tedavi yoluna gidilebilmektedir. Her çocuk dikkat eksikliğini farklı boyutlarda yaşamaktadır. Doktor kontrolünde gerekli tanıların konulmasının ardından uygun olan tedavi yöntemi kişilere bildirilecektir. İlaç tedavisi psikiyatr tarafından uygun görüldüğü takdirde çocuklara uygulanabilmektedir.

 

İçerik
3600 ek gösterge nedir, çıktı mı? 3600 kimleri kapsıyor ve ne kadar verilecek?

Son periyotta çok konuşulan hususlardan biri 3600 ek gösterge Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasıyla tekrar gündeme geldi.1

2 dk. 6 Okundu
İçerik
Bebeklere Kilo Aldıran Mamalar

Bebeklere Kilo Aldıran Mamalar - Zayıf bebeğiniz için kilo alımı için formül arıyor olabilirsiniz. Kilo1

3 dk. 31 Okundu
İçerik
Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Her kadın bu soruyu merak etmektedir. Ciltlerimiz bizim mabedimiz olmaktadır. Cildimizi1

3 dk. 9 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.