KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer?

İçindekiler

Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer? Kalp çarpıntısı, aniden gelen ritimlerin vurgulu bir şekilde yapılmasıdır. Buna halk dilinde kalp çarpıntısı denilmektedir. Kalp çarpıntıları çoğu durumda zararsız olarak görülebilir. Çoğu zaman ciddi problemlerin işareti olmamaktadır. Bazı durumlarda kalp çarpıntısı görüldüğü zaman kalp ritminde düzensizlik meydana gelebilir. Aritmi meydana gelen kişilerde ciddi bir kalp rahatsızlığın ilk belirtisi olabilmektedir. Bununla alakalı bu belirtiler ortaya çıkarsa derhal doktora gidilmelidir;

 • Aniden Bayılma
 • Nefes Darlığı
 • Göğüste Ağrı
 • Şiddetli baş dönmesi

Kalp çarpıntısına bu belirtiler eklenirse derhal doktora gidilmelidir. Kalp çarpıntısı evde nasıl geçer konusunda sebebine göre değişim gösterir. Kalp dışında herhangi bir rahatsızlığın olması durumunda bu rahatsızlıklar evde tedavi edilemeyebilir. Kalp çarpıntısı için evde doğal çözüm yoluna gidebilirsiniz. Ayrıca çarpıntı devam ettiği sırada elinizi ve yüzünüzü soğuk suyla yıkamayı deneyebilirsiniz.

Kalp Çarpıntısı Sırasında Ne Yapılmalı?

Kalp çarpıntısı sırasında derin bir şekilde nefes alınmalıdır. Derin nefes aldıktan sonra bir yerde oturarak dinleniniz. Bununla alakalı çarpıntı hissiniz devam ediyorsa diğer belirtilerinizin varlığını kontrol ediniz. Bu belirtilere baş dönmesi, göz kararması ve nefes almakta zorluk gibi belirtiler ortaya çıkarsa aniden acil yardım hattını aramalısınız. Evde tek başınıza değilseniz bu konuda gerekli yardımı alabilmek adına yardım isteyebilirsiniz.

Kalp Çarpıntısı Nedenleri Nelerdir?

Kalp çarpıntısının birçok nedeni olabilir. Beslenme ile alakalı meydana gelebilir veya bunlardan birisi nedeniyle;

 • Stresli bir şekilde hayat sürdürmek
 • Aşırı şekilde fiziksel antrenman veya aktivite
 • Kansızlık hastalığı veya tiroid rahatsızlığı
 • Psikiyatrik rahatsızlık
 • Başka kullanılan ilaçların yan etkileri kalp çarpıntısına neden olabilir.

Bu nedenlerin dışında aşırı bir şekilde kafeinli içeceklerin tüketimi kalp çarpıntısına neden olabilir. Ayrıca günümüzde yapılan araştırmalara göre aşırı şekilde alkol tüketimi nedeniyle kalbin kasılması zor hale gelmektedir. Aşırı alkol tüketimi kalbi çok zorlar. Bu nedenle kalp çarpıntısı bunun bir belirtisi olabilir. Bu nedenle beslenmeye dikkat etmek ve günlük hayatta zararlı olabilecek beslenme tarzından uzaklaşmak ilk adım olabilir. Bununla alakalı çarpıntı geçmezse en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak yardım talep edebilirsiniz.

İçerik
Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları Nelerdir?

Hamilelikte Alkol Kullanımının Zararları Nelerdir? - Hamilelik başlangıcından beri bazı alışkanlıklardan vazgeçilmesi gereken bir durumdur.1

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Araç Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobil sektörü, en çok alım satımın olduğu sektörlerden biridir. Bu durum neticesinde araçlarda çeşitli arızalar1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
Xiaomi Redmi Note 8 Pro İnceleme

Xiaomi hayatımıza hızlı bir giriş yaptı ve kısa süre içerisinde adından bahsettirmeyi başardı. Son zamanlar1

2 dk. 16 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.