KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Apple’ın Android telefonlardan kopyaladığı beş iPhone 15 özelliği

Apple In Android Telefonlardan Kopyaladigi Bes Iphone 15 Ozelligi168908 0 Apple ve Android dünyası ortasındaki birbirini taşlamalar epeyce eskiye dayanıyor. Kullanıcılar tarafında bu durum bazen hararetli tartışmalara yol açsa da Apple ve Android’in çok uzun vakittir birbirlerini kopyaladıklarını ve bunda yanlış bir şeyin olmadığını söylemek gerek. Misal bir durum yeni iPhone 15 serisinde de yaşanıyor. İşte Apple tarafında daha evvel olmayan lakin Android tarafının bir müddettir kullandığı beş temel özellik:

3D görüntü kaydı: HTC Evo 3D

Apple In Android Telefonlardan Kopyaladigi Bes Iphone 15 Ozelligi168908 1 Bir vakitlerin tanınan akıllı telefon üreticisi HTC, en yeterli periyotlarında sanayi için sarsıcı yenilikler yapan bir firmaydı. Android tarafında 3D görüntü kaydını 2011 yılında tanıtan birinci telefon olan HTC Evo 3D, teknolojik sınırlamalar nedeniyle periyodunda sonlu bir ilgi gördü. 3D görüntü ve 3D fotoğraf konsepti o periyot de hayli ilgi cazipti lakin görünüşe nazaran Apple’ın iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max ile gelen Spatial Recording, bu özelliğin ana akım haline getirebilir.

USB-C: Le 1 ve Le 1 Max

Apple In Android Telefonlardan Kopyaladigi Bes Iphone 15 Ozelligi168908 2 Bu yılın pek çok kişi için en büyük “sürprizi” iPhone 15’in USB Type-C portu ile gelmesi oldu. Apple, 2012’den bu yana birinci sefer Lightning portu dışında bir konektöre sahip bir iPhone tanıttı. Tüm bunlar AB’nin baskısı sayesinde gerçekleşmiş olsa da hayli uzunca bir müddettir Android dünyası USB-C portunu kullanıyor. Birinci olarak LeEco’nun 2015 yılında Le 1 ve Le 1 Max isimli Android telefonlarında gördüğümüz USB-C, o tarihten beri Samsung, Xiaomi ve öbürleri için bir standart haline geldi.

Titanyum çerçeve: Essential PH-1

Apple In Android Telefonlardan Kopyaladigi Bes Iphone 15 Ozelligi168908 3 Bir akıllı telefona titanyum çerçeve getiren birinci Android telefon Essential PH-1 olmuştu. 2017 yılında Essential PH-1, periyodunun en şık görünen aygıtıydı. Aygıtı üreten Essential Products, Android’in kurucu ortağı Andy Rubin tarafından yaratılmıştı. Fakat firmanın ömrü kısa sürdü. 2020 yılında kapatılan firmanın marka hakları 2021 yılında Carl Pei’nin Nothing teşebbüsü tarafından satın alındı. Titanyum çerçeve ise çok fazla gördüğümüz bir şey değil. Titanyum yalnızca paslanmaz çelikten daha güçlü değil, tıpkı vakitte daha hafif ve korozyona karşı daha yeterli direnç özelliklerine sahip. Bu ortada Galaxy S24 Ultra’nın da titanyum çerçeveye sahip olacağına dair sayısız söylenti bulunuyor.

Periskop kamera: Huawei P30 Pro

Apple In Android Telefonlardan Kopyaladigi Bes Iphone 15 Ozelligi168908 4 iPhone 15 Pro Max, manzara kalitesi ve detayların korunması açısından standart bir zoom kameradan daha uygun çalışan periskop zoom kamera ile geliyor. Bu özellik, 2019’da piyasaya sürülen Huawei P30 Pro da dahil olmak üzere birçok üst seviye Android telefonda yaygın olarak kullanılıyor. Yeni periskop kamera ile iPhone 15 Pro Max’in optik yakınlaştırması daha âlâ sonuçlar sağlayacaktır.

Özelleştirilebilir düğme: Galaxy S8

Apple In Android Telefonlardan Kopyaladigi Bes Iphone 15 Ozelligi168908 5 Galaxy S8 serisi ile Samsung, bir düğmeye basıldığında sanal asistanını devreye sokan Bixby düğmesini tanıttı. Piyasaya sürüldükten bir mühlet sonra düğme kişiselleştirilebilir hale geldi ve Bixby dışında kamera yahut bir uygulamayı açmak için kullanıldı. Note 10 serisinden bu yana Samsung aygıtlarında Bixby yahut gibisi bir tuş olmasa da artık iPhone 15 Pro’larda emsal fonksiyonlara sahip Aksiyon düğmesi bulunuyor.
İçerik
Google’ın yeni katlanabilir telefonu ortaya çıktı: Rekabet kızışıyor

Bildiğiniz gibi Google'ın ilk katlanabilir telefonu Pixel Fold, sırf birkaç ay evvel piyasaya sürüldü. Lakin görünen o ki,1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Galaxy Ring bekleyenlere kötü haber: Bekleyiş sürecek

Bildiğiniz gibi Samsung, giyilebilir teknolojilere olan yatırımlarını sürdürüyor. O denli ki bunlar arasında bir akıllı yüzük modeli1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Akıllı telefonların şarjı yakında 1 ay dayanabilir

Cambridge Üniversitesi bilim insanları, bir akıllı telefonun yalnızca ayda 1 sefer şarj edilmeye gereksinim duyacağı1

1 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.