KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Evlerdeki camlardan yüksek enerji elde etmede 2. perde

Avustralya merkezli pak güç şirketi ClearVue, birden fazla kişinin olmaz dediği hem ışığı geçirip hem de güç üreten pencereleri geliştirmeyi başardı. Bunu ise güneş ışığındaki UV ve IR (mor ötesi ve kırmızı ötesi) ışınlardan güç elde ederek sağlamış görünüyor.

Clearvue 2 Jenerasyonla Camlardan Yuksek Enerji Elde Ediyor169780 0

Tabii ki tüm ışığı kullanamadığı için olağan bir PV panel üzere elektrik üretemiyor onlardan epey düşük kalıyor. Ancak tamamı cam kaplı birtakım binalar için bu tesirli bir tahlil pozisyonunda. Firma aslında 2019 yılından beri prototiplerini hazırlamış. Hatta 2021 yılında Murdoch Üniversitesi iş birliği ile bir serada 2021 yılından beri kendi üretimi özel elektrik üreten şeffaf camlar kullanıldı ve %40 oranında güç tüketimi karşılanabildi.

Sistem aslında çok kolay halde çalışıyor. Bir sefer bu yapı tam bir entegre cam ünitesi halinde satılıyor. Bu ünitenin cam pervaz içlerinde UV ve IR dalga uzunluklarından elektrik üretecek özel PV’ler gizli. UV ve IR ışık ise iki cam panel ortasından seçici ve yönlendirici sinema katman sayesinde yönlendiriliyor. Bu katman olağan görünür ışığın %70’ine kadar geçirirken başka kısımları PV’lere yönlendiriyor.

Clearvue 2 Jenerasyonla Camlardan Yuksek Enerji Elde Ediyor169780 1

Firma bir evvelki kuşakta metre kare başına 30 Watt azamî güç üretimi sağlarken yeni nesil ile 100 Watt’a ulaşmayı başardı. Bu olağan bir panelin üretimi olan metrekare başına 350 Watt’tan hala uzak lakin bir yapı kesimi ve binanın fonksiyonunu değiştirmemesi ismine epeyce verimli.

Firma 2. jenerasyonda yaptığı yeniliklerden oburu ise cam üreticilerinin çizgilerini değiştirmeden üretimin sağlanması ve üretim müddetini kısaltması.  Bu sayede bunu üretecek olan cam fabrikası cam üretimine yalnızca 5 dakika ekleyerek bu türlü bir panel üretebilecek buda şimdiki maliyetleri düşüreceği ön görülüyor.

Önceki nesildeki camın m2 fiyatının 400 Dolar olduğu bu fiyatın yeni kuşak ile düşmesi planlanıyor. Firmanın önündeki en büyük mani ise eserin dünya piyasalarına cam üreticilerince lokal olarak sokulma mecburiliği. Bir öbür zorluk ise bina camlarının tüm projelerde farklı olması nedeniyle eserin tam bir standardının olmaması gösterilebilir.

İçerik
NASA, 50 yıl önce Mars’taki yaşamı öldürmüş olabilir

Bilim dünyası tarafından genel olarak kabul gören fikir Mars’ın çorak ve cansız bir yer olduğudur.1

5 dk. 1 Okundu
İçerik
Nokia’dan dayanıklılık odaklı iki kurumsal telefon

Daha çok son kullanıcıya yönelik akıllı telefonları ile tanıdığımız Nokia, bu kere yalnızca kurumsal müşterilere1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Emojiler, Gmail’e Ekim’in Sonunda Masaüstü ve Mobile Eklenecek

Google, Gmail taşınabilir uygulamalarında ve masaüstü web sitesinde emoji yansıları gönderme takviyesini kısa vakit sonra1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.