KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Evlerdeki camlardan yüksek enerji elde etmede 2. perde

Avustralya merkezli pak güç şirketi ClearVue, birden fazla kişinin olmaz dediği hem ışığı geçirip hem de güç üreten pencereleri geliştirmeyi başardı. Bunu ise güneş ışığındaki UV ve IR (mor ötesi ve kırmızı ötesi) ışınlardan güç elde ederek sağlamış görünüyor.

Clearvue 2 Jenerasyonla Camlardan Yuksek Enerji Elde Ediyor169780 0

Tabii ki tüm ışığı kullanamadığı için olağan bir PV panel üzere elektrik üretemiyor onlardan epey düşük kalıyor. Ancak tamamı cam kaplı birtakım binalar için bu tesirli bir tahlil pozisyonunda. Firma aslında 2019 yılından beri prototiplerini hazırlamış. Hatta 2021 yılında Murdoch Üniversitesi iş birliği ile bir serada 2021 yılından beri kendi üretimi özel elektrik üreten şeffaf camlar kullanıldı ve %40 oranında güç tüketimi karşılanabildi.

Sistem aslında çok kolay halde çalışıyor. Bir sefer bu yapı tam bir entegre cam ünitesi halinde satılıyor. Bu ünitenin cam pervaz içlerinde UV ve IR dalga uzunluklarından elektrik üretecek özel PV’ler gizli. UV ve IR ışık ise iki cam panel ortasından seçici ve yönlendirici sinema katman sayesinde yönlendiriliyor. Bu katman olağan görünür ışığın %70’ine kadar geçirirken başka kısımları PV’lere yönlendiriyor.

Clearvue 2 Jenerasyonla Camlardan Yuksek Enerji Elde Ediyor169780 1

Firma bir evvelki kuşakta metre kare başına 30 Watt azamî güç üretimi sağlarken yeni nesil ile 100 Watt’a ulaşmayı başardı. Bu olağan bir panelin üretimi olan metrekare başına 350 Watt’tan hala uzak lakin bir yapı kesimi ve binanın fonksiyonunu değiştirmemesi ismine epeyce verimli.

Firma 2. jenerasyonda yaptığı yeniliklerden oburu ise cam üreticilerinin çizgilerini değiştirmeden üretimin sağlanması ve üretim müddetini kısaltması.  Bu sayede bunu üretecek olan cam fabrikası cam üretimine yalnızca 5 dakika ekleyerek bu türlü bir panel üretebilecek buda şimdiki maliyetleri düşüreceği ön görülüyor.

Önceki nesildeki camın m2 fiyatının 400 Dolar olduğu bu fiyatın yeni kuşak ile düşmesi planlanıyor. Firmanın önündeki en büyük mani ise eserin dünya piyasalarına cam üreticilerince lokal olarak sokulma mecburiliği. Bir öbür zorluk ise bina camlarının tüm projelerde farklı olması nedeniyle eserin tam bir standardının olmaması gösterilebilir.

İçerik
Lenovo, 3000 dolarlık 3D monitörünü tanıttı: Gözlük gerektirmiyor!

IFA 2023’te tanıtılan Lenovo ThinkVision 27” 3D monitör, gerçekçi üç boyutlu imajlar oluşturmak için akıllı1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Katlanabilir ekranlı Tecno Phantom V Fold Türkiye’de satışa çıktı

Yavaş yavaş hayatımıza giriş yapan katlanabilir telefonlara bir rakip daha geldi. Tecno’nun katlanabilir ekranlı Tecno1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
Diablo IV, çok yakında Steam’e geliyor

Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir aksiyon rol yapma oyunu olan ve yılın en1

1 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.