KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Intel ve TSMC, yeni nesil CFET transistörlerde ilerliyor

Intel Ve Tsmc Yeni Nesil Cfet Transistorlerde Ilerliyor169513 0 Son gelen bilgilere nazaran Intel ve TSMC, yaklaşan Memleketler arası Elektron Aygıtları Toplantısı (IEDM) konferansında dikey olarak istiflenmiş tamamlayıcı alan tesirli transistörler (CFET) konusundaki ilerlemeleri paylaşacak. Bu teknoloji şimdi emekleme evresinde olsa da önümüzdeki on yıl içinde GAA (Gate-All-Around) tahlilinin yerini alması bekleniyor.

CFET transistörlerde gelişim sürüyor

İlk olarak 2018 yılında orta çıkan CFET kavramı, n ve p tipi transistörlerin birbiri üzerine yerleştirilmesini içeriyor. Bağlam içerisinde: N ve P tipi transistörler, yarıiletken aygıtlar ortasında elektrik sinyallerini denetim etmek yahut amplifikasyon yapmak için kullanılan temel bileşenlerdir. CFET’ler için birinci adımlar akademik çevreler tarafından atılmış olsa da bir müddettir Intel ve TSMC gibi şirketler bu alanda faal çalışmalar yürüyor.

Intel Ve Tsmc Yeni Nesil Cfet Transistorlerde Ilerliyor169513 1 Intel, PowerVia art taraf güç dağıtımını içeren dikey bir yapı kullanarak monolitik 3D CFET inşa etmiş durumda. Bu yeni teknoloji, 60nm kapı aralığına sahip fonksiyonel invertör test devrelerini içeriyor. TSMC ise 48nm kapı aralığına sahip uygulamalı CFET yolunu tartışıyor. Bu tasarım, n-tipi nanosheet transistörlerini p-tipi muadillerinin üzerine yerleştirerek kıymetli bir performans artışı sağlıyor. TSMC’nin transistörlerinin dayanıklılıklarını kanıtladığı ve yüzde 90’dan fazlasının testlerde geçtiği belirtiliyor.

Yeni jenerasyon transistör

Intel Ve Tsmc Yeni Nesil Cfet Transistorlerde Ilerliyor169513 2 CFET‘ler transistör dizaynında kayda paha bir değişim yaratarak dikey istifleme sayesinde iki transistörün bir transistörün kapladığı alana sığmasını sağlayarak çip üzerindeki transistör yoğunluğunu artırmayı hedefliyor. Bu tasarım yalnızca gelişmiş alan verimliliğinin önünü açmakla kalmıyor, birebir vakitte daha çağdaş bir CMOS mantık devresi sistemini destekleyerek gelişmiş tasarım verimliliğini kolaylaştırıyor.

Ek olarak, CFET’lerin doğal yapısı parazitik tesirlerin azalmasına yol açarak performans ve güç verimliliğinde potansiyel artışlar sunabilir. Uyarlanabilir tasarım yetenekleri, art taraf güç dağıtımı üzere yeniliklerle birleştiğinde, üretim sürecini daha da kolaylaştırarak CFET’leri transistör teknolojisi alanında umut verici bir gelişme haline getirebilir. Hem Intel hem de TSMC’nin uğraşları CFET teknolojisinin yarı iletken sanayisindeki kıymeti ortaya koyuyor.

İçerik
Mediatek Dimensity 9300 verimlilik çekirdekleri olmadan gelecek

Taşınabilir yonga dünyasında verimlilik çekirdekleri her vakit vazgeçilmez olmuştur. Bilhassa big.LITTLE olarak bildiğimiz performans ve1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Apple, macOS Sonoma final öncesi sürümü yayınladı: İşte desteklenen Mac’ler

Apple, 18 Eylül’de iPhone’lar için iOS 17, iPad’ler için iPadOS 17, Apple Watch'lar için watchOS1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Hepsiburada Premium ücreti zamlanıyor: İşte güncel fiyat

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen e-ticaret platformlarından Hepsiburada, Premium üyelik fiyatına yakın vakitte artırım yapacak.1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.