KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Apple, kendi yapay zekası için günde “milyonlarca” dolar harcıyor

Apple Kendi Yapay Zekasi Icin Gunde Milyonlarca Dolar Harciyor168539 0 An itibariyle -en azından göründüğü kadarıyla- Apple, yapay zeka alanında rakiplerinin gerisinde kalmış durumda. Lakin bu durumu telafi etmek için firmanın ağır mesai harcadığı belirtiliyor. Yayınlanan yeni bir rapora nazaran Apple, yapay zekaya her gün milyonlarca dolar yatırım yapıyor. Şirketin çeşitli gruplarda birden fazla yapay zeka modeli üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Apple birden fazla model geliştiriyor

Aktarılanlara nazaran Apple’ın diyalogsal yapay zeka üzerinde çalışan birimine “Temel Modeller” adı veriliyor. Ortalarında birkaç eski Google mühendisinin de bulunan bu grubun yaklaşık 16 üyesi bulunuyor. Bu ünite, Apple’ın 2018 yılında Siri’yi geliştirmeye yardımcı olması için işe aldığı yapay zeka lideri John Giannandrea tarafından yönetiliyor.

Öte yandan Apple’daki başka gruplar de yapay zeka üzerinde çalışıyor. Bir Görsel Zeka birimi bir manzara oluşturma modeli geliştiriyor ve diğer bir küme da metnin yanı sıra görüntüleri yahut görüntüleri tanıyabilen, aynı zamandaüretebilen “çok modlu yapay zekayı” araştırıyor. Bu modeller çeşitli gayelere hizmet edebilecek gayeli eserler olabilir. Örneğin bu modellerden birisi Siri ile çok adımlı vazifelerde kullanılabilir, bir oburu ise AppleCare için müşterilerle görüşebilir.

Geliştirme sürecine dahil olanlardan elde edilen bilgilere nazaran Apple’ın Ajax GPT olarak bilinen en gelişmiş büyük lisan modeli (LLM) “200 milyardan fazla parametre” üzerinde eğitiliyor. Bu büyüklük pnu ChatGPT’de kullanılan OpenAI’nin GPT-3.5’inden daha güçlü hale getiriyor. Daha evvelki raporlar bu modelin şirket içinde kullanıldığını ve bâtın tutulduğunu söylüyordu.

İçerik
Çin hükümeti, yapay zeka üzerindeki denetimi sıkılaştırıyor

Çin hükümeti, yakın bir vakitte üretken yapay zeka (AI) hizmetleri üzerindeki denetimini sıkılaştırmayı amaçlayan taslak yönergeleri yayınladı.1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Otokar ARMA II 8×8 Kurtarma Aracı’na yakından bakıyoruz

Otokar'ın yerli motordan güç alan ARMA II 8x8 aracının Taşınabilir Tamirat ve Kurtarıcı Aracı versiyonu1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Realme GT 5 Pro’nun yeni reklam afişi paylaşıldı: İşte beklenen özellikler

Realme şimdilerde GT 5 serisini Çin'de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu yılın sonlarında da global pazarlara1

1 dk. 23 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.