KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Apple, kendi yapay zekası için günde “milyonlarca” dolar harcıyor

Apple Kendi Yapay Zekasi Icin Gunde Milyonlarca Dolar Harciyor168539 0 An itibariyle -en azından göründüğü kadarıyla- Apple, yapay zeka alanında rakiplerinin gerisinde kalmış durumda. Lakin bu durumu telafi etmek için firmanın ağır mesai harcadığı belirtiliyor. Yayınlanan yeni bir rapora nazaran Apple, yapay zekaya her gün milyonlarca dolar yatırım yapıyor. Şirketin çeşitli gruplarda birden fazla yapay zeka modeli üzerinde çalıştığı bildiriliyor.

Apple birden fazla model geliştiriyor

Aktarılanlara nazaran Apple’ın diyalogsal yapay zeka üzerinde çalışan birimine “Temel Modeller” adı veriliyor. Ortalarında birkaç eski Google mühendisinin de bulunan bu grubun yaklaşık 16 üyesi bulunuyor. Bu ünite, Apple’ın 2018 yılında Siri’yi geliştirmeye yardımcı olması için işe aldığı yapay zeka lideri John Giannandrea tarafından yönetiliyor.

Öte yandan Apple’daki başka gruplar de yapay zeka üzerinde çalışıyor. Bir Görsel Zeka birimi bir manzara oluşturma modeli geliştiriyor ve diğer bir küme da metnin yanı sıra görüntüleri yahut görüntüleri tanıyabilen, aynı zamandaüretebilen “çok modlu yapay zekayı” araştırıyor. Bu modeller çeşitli gayelere hizmet edebilecek gayeli eserler olabilir. Örneğin bu modellerden birisi Siri ile çok adımlı vazifelerde kullanılabilir, bir oburu ise AppleCare için müşterilerle görüşebilir.

Geliştirme sürecine dahil olanlardan elde edilen bilgilere nazaran Apple’ın Ajax GPT olarak bilinen en gelişmiş büyük lisan modeli (LLM) “200 milyardan fazla parametre” üzerinde eğitiliyor. Bu büyüklük pnu ChatGPT’de kullanılan OpenAI’nin GPT-3.5’inden daha güçlü hale getiriyor. Daha evvelki raporlar bu modelin şirket içinde kullanıldığını ve bâtın tutulduğunu söylüyordu.

İçerik
iOS 17 bugün çıkıyor! İşte öne çıkan 10 yeni özellik

Haziran ayında Apple, iPhone için çok çeşitli yeni özellikler ve değişiklikler içeren iOS 17'yi duyurdu.1

6 dk. 1 Okundu
İçerik
Bekleyenlere kötü haber: Galaxy S23 FE, Türkiye’ye Exynos ile gelecek

Galaxy S23 serisinin bütçe dostu modeli olacak Galaxy S23 FE, resmi olarak doğrulanmasa da hakkında1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Google, 3 yıllık telefonuna yazılım desteği vermeyi kesti

Android üreticileri, aygıtlarına daha uzun mühlet yazılım takviyesi sunmak için çalışırken, Google’dan beklenmedik bir hareket1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.