KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Zaman makinesi mi? Bilim insanları zamanda yolculuğu başarıyla simüle etti

Bilim Insanlari Zamanda Yolculugu Basariyla Simule Etti169765 0 Kuantum aleminin olağandışı özelliklerinden yararlanmaya çalışan bilim insanları, geriye yanlışsız vakit seyahati yöntemini muvaffakiyetle simüle ettiklerini ve bu sayede bir olayı dörtte bir oranında değiştirebildiklerini söylüyor. Cambridge Üniversitesi takımı, bir vakit makinesi inşa etmedikleri konusunda ihtarda bulunurken, süreçlerinin geçmiş olayları gerçekleştikten sonra değiştirirken fiziği nasıl ihlal etmediğine de dikkat çekiyor.

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, kuantum mekaniğinde parçacıkların tabiatı gereği birbirine bağlı olmasını sağlayan merkezi bir kavram olan dolaşıklık ile oynayarak vakitte geriye seyahat yapılabilseydi ne olacağını taklit edebileceklerini gösterdiler.

Geleceğe, geçmişten bir hediye

Birine bir hediye göndermek istediğinizi düşünün: Üçüncü gün ulaştığından emin olmak için hediyeyi birinci gün göndermeniz gerekiyor. Halbuki o kişinin istek listesi lakin ikinci gün elinize geçiyor. Münasebetiyle, kronolojiye saygılı bu senaryoda, ikram olarak ne isteyeceklerini evvelden bilmeniz ve yanlışsız hediyeyi gönderdiğinizden emin olmanız imkansızdır. Artık, birinci gün gönderdiğiniz hediyeyi ikinci gün aldığınız istek listesindeki bilgilerle değiştirebildiğinizi hayal edin.

Bu senaryonun gerçekleşebilmesi için Hitachi Cambridge Laboratuvarı‘ndan başyazar David Arvidsson-Shukur, kuantum dolanıklık manipülasyonunun kullanılabileceğini söylüyor.

Dolanık parçacıklar, mümkün durumların süperpozisyonunda bulunurlar. Bu, bir ölçüm yapılana kadar her parçacığın özellikleri için kesin bir bedel olmadığı manasına geliyor. Münasebetiyle iki parçacığın ayrıldıklarında bile etkileşime devam edebilmeleri nedeniyle kuantum fiziği vakitte seyahat için eşsiz bir tahlil olarak görülüyor.

Bilim Insanlari Zamanda Yolculugu Basariyla Simule Etti169765 1 Kuantum dolanıklığı, kuantum parçacıklarının muhakkak temel özelliklerinin iki yahut daha fazla parçacık tarafından paylaşıldığı ve rastgele bir parçacıkta bu özelliklerin değiştirilmesinin başkalarında de birebir değişikliğe neden olduğu bir süreç olarak düşünülebilir. Cambridge’deki araştırma grubu, Physical Review Letters mecmuasında yayınlanan simülasyonlarında iki parçacığın dolanıklığını simüle etmeyi ve bir parçacık üzerinde değişiklik yaparak (manipülasyon) temelde geçmişi değiştirmeyi başardılar. En azından simülasyonlarında. Araştırmacılar bu etkiyi “dikkat çekici” olarak tanımlıyor lakin bir püf noktası olduğunu söylüyorlar. Deney, geçmişi yeni bilgilerle vaktin yalnızca yüzde 25’inde değiştiriyor.

Başka bir deyişle, simülasyonun yüzde 75 başarısızlık bahtı var. Hediye benzetmemize devam edersek, dört seferden birinde armağan istenen armağan olurken öbür bir seferde yanlış vücutta ya da yanlış renkte bir pantolon ya da bir ceket olacaktır.

Neyse ki, simülasyonlarında en azından ne vakit başarısız olduklarını biliyorlar, bu da araştırmacıların geriye hakikat vakit seyahatini tesirli bir halde gerçekleştirmek ve istedikleri sonucu elde etmek için sistemi tekrar düzenlemelerine müsaade verebilir.

Zaman makinesi mi?

Ek olarak araştırmacılar, bunların yalnızca simülasyonlar olduğu gerçeğinin yanında dolanık parçacıkların bilinen davranışlarına nazaran programlanmış başarılı simülasyonlar olduğunu belirtmeyi de ihmal etmiyorlar. Hasebiyle, en azından vaktin yüzde 25’inde geçmişteki deneyin sonuçlarını değiştirmenin bir yolu tesirli bir biçimde kanıtlanmış olsa da, bu durum geriye yanlışsız bir cins zaman seyahati ile karıştırılmamalı.

Başyazar Arvidsson-Shukur da, “Biz bir zaman seyahati makinesi değil, kuantum mekaniğinin temellerine derinlemesine bir dalış öneriyoruz. Bu simülasyonlar geriye dönüp geçmişinizi değiştirmenize müsaade vermiyor, lakin dünün sıkıntılarını bugün çözerek daha güzel bir yarın yaratmanıza imkan tanıyor.” tabirlerini kullanarak buna parmak basıyor.

İçerik
Çaycı & çay makinesi tavsiyesi için en iyi çay makineleri (2023)

Çaydanlıkta kısık ateşte ya da semaverde demlenen çayın lezzeti elbette öbür lakin klâsik çay demleme1

14 dk. 9 Okundu
İçerik
Erdoğan ve Musk görüşmesi: Türkiye’de Tesla fabrikası, yapay zeka ve diğer başlıklar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Şurası öncesinde uzay teknolojisinden elektrikli araç bataryalarına kadar1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
GeForce RTX 5090’dan ilk bilgiler geldi: Sınırları zorlayacak

Nvidia Blackwell GPU mimarisinin zirve model ekran kartı GeForce RTX 5090'dan yeni bilgiler gelmeye başladı. Bildiğiniz1

2 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.