KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Yeniden tasarlanan 12V güç kablosu yanma ve erime sorunlarını çözdü

Yeniden Tasarlanan 12V Guc Kablosunda Sorunlar Cozuldu169168 0 Geçtiğimiz aylarda, PCI-SIG’in revize edilmiş ATX 3.1 standardının bir modülü olarak 16 pinli 12VHPWR güç konektörünü yeni 12V-2×6 güç konektörüyle değiştireceğini bildirmiştik. Yeni 12V-2×6 güç konektörü 12VHPWR konektörüyle geriye dönük olarak uyumlu olduğundan, büsbütün tekrar tasarlanmaktan fazla bir revizyon niteliği taşıyor ve çok ısınmayla ilgili sıkıntıları gidermeye odaklanıyor.

Yanma ve erime artık sorun olmayacak

GeForce RTX 40 serisi için ATX 3.0 12VHPWR standardına geçişin küçük bir müşteri kümesinde kabloların erimesi ve GPU’ların değiştirilmesi üzere birtakım önemli sıkıntılara yol açtığı bir sır değil. Nihayetinde sorun, kabloların düzgün oturtulmamasından kaynaklanıyordu ve bu da aşırı ısınmaya yol açıyordu. Âlâ haber ise yeni 12V-2×6 güç konektörünün satılmakta olan yeni GeForce RTX 40 serisi GPU’larda kullanılıyor olması ve en yeni güç kaynaklarında destekleniyor olması. Üstelik testler gösteriyor ki yeni konnektör kasıtlı olarak düzgün oturtulmadığında bile son derece düzgün çalışıyor.

Yeniden Tasarlanan 12V Guc Kablosunda Sorunlar Cozuldu169168 1 Hardware Busters isimli YouTube kanalından gelen yeni bir görüntüde, yeni 12V-2×6 güç konektörünün 640W‘ın üzerinde daima güce dayanabildiği ve 47 derecelik bir sıcaklığı aşmadığı görülüyor. RTX 4090’ın 450W TDP kıymetine sahip olduğu düşünüldüğünde bu sonuçlar epeyce güzel.

Yeni 12V-2×6 güç konnektörü, kasıtlı olarak tam takılmadığında ve kilitlenmediğinde bile 640W yahut 55 Amper’in üzerinde güce dayanabiliyor ve termal görüntüleme de misal düşük sıcaklıkları gösteriyor. Testte güç kablosunun bükülmeye bağlı performansı da gözlemlendi ve bir sorun görülmedi. Bu ortada yeni 12V-2×6 güç konnektörü tam oturtulmadığında güvenlik nedeniyle azamî güç seviyesine ulaşmıyor. Testte ise konektör tam güç çekebilmesi için özelleştirilmiş vaziyette. Sonuç olarak 12V-2×6 güç konnektörü, yanma ve erime sıkıntılarını tozlu raflara kaldırıyor.

İçerik
Whatsapp son güncellemesi ile ne yenilikler getirdi? Ne yenilikler yolda?

Dünyanın en büyük anlık haberleşme uygulaması Whatsapp, iOS ve Android üzerinden test etmeye başladığı yabancılara1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
OLED ekranlı Macbook Pro bekleyenlere kötü haber: Yakın zamanda gelmeyecek

Apple'ın gelecek yıl OLED ekranlı iPad Pro'yu piyasaya sürmesi bekleniyor. Doğal olarak Macbook Pro serisinde1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Pixel 8a için yüksek kaliteli render görüntüleri paylaşıldı

Kısa müddet evvel amiral gemisi telefonları Pixel 8 ve Pixel 8 Pro'yu duyuran Google, ailede üçüncü bir1

1 dk. 3 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.