KATEGORİLER
Kripto Al Sat

X’te artık tweet yok, sadece ‘gönderi’ var

X Te Artik Tweet Yok Sadece Gonderi Var168582 0 Görünüşe nazaran X, tam manasıyla Twitter’ı unutmamızı istiyor. Kullanıcılar 29 Eylül‘de yürürlüğe girecek olan yeni hizmet koşulları kaideleriyle ilgili X’e girdiklerinde açılır pencereler görmeye başladılar. Yeni şartlarda ‘tweet’ sözünün bütünüyle tarihe karıştığı görülüyor.

Tweet yok, gönderi var

Güncellenen hizmet şartlarına nazaran tweet’ler artık gönderi (post) olarak, retweetler ise yeniden gönder (repost) olarak isimlendirilecek. Yeni kaidelerde, X lehine “Twitter” sözünün neredeyse toptan kaldırılması da dahil olmak üzere bir dizi diğer marka değişikliği de var. Neredeyse toptan diyorum zira komik bir biçimde, koşullarda yer alan URL’lerin birçok, geliştirici odaklı bir web sitesine giden bu irtibatta olduğu üzere, hala “twitter” sözünü içermek zorunda görünüyor: https://developer.x.com/en/docs/twitter-for-websites. Tıpkı vakitte Twitter’ın 2021’de kapattığı canlı yayın uygulaması Periscope‘a yapılan referanslar da kaldırıldı.

Şartlarda birkaç öbür güncelleme de var. Bunlardan biri, X’i kullanarak “yasaların müsaade verdiği ölçüde, kelamda rastgele bir toplu hareket, toplu dava yahut temsili aksiyon sürecine davacı yahut sınıf üyesi olarak katılma hakkından da feragat ettiğinizi” söylüyor. Bir öbür değişiklik ise bilgi kazıma sürecine yönelik yapılıyor.

Mevcut kaideler şöyle diyor:

“NOT: robots.txt belgesinin kararlarına uygun olarak yapılması halinde Hizmetlerin taranmasına müsaade verilebilir, lakin evvelce müsaademiz olmadan Hizmetlerin kazınması açıkça yasaktır”

Yeni kurallar ise şöyle diyor:

“NOT: Evvelce yazılı müsaademiz olmadan Hizmetlerin rastgele bir formda, rastgele bir hedefle taranması yahut kazınması açıkça yasaktır”

X ayrıyeten 29 Eylül’de yeni bir gizlilik politikasını da uygulamaya koymayı planlıyor. Bu yeni siyaset, X’in biyometrik datalar ve istihdam geçmişi de dahil olmak üzere kullanıcılar hakkında topladığı bilgi hacmini büyük oranda genişletmek hedefliyor.

İçerik
ARM halka arzı 50 milyar dolara ulaşabilir

Geçtiğimiz yıllarda Nvidia tarafından satın alma projesi düzenleyici kuruluşların itirazı nedeniyle suya düşen İngiliz yonga1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
ABD, güneş enerjisinde çılgın bir büyüme yaşıyor

ABD Federal Güç Düzenleme Komisyonu (FERC), yayınladığı son raporunda (31 Temmuz 2023'e kadar olan bilgileri1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Bilim insanları Ay’ın içinde ne olduğunu doğruladı

Mayıs ayında yayınlanan kapsamlı bir araştırma, Ay'ın iç çekirdeğinin aslında demire benzer bir yoğunluğa sahip1

2 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.