KATEGORİLER
Kripto Al Sat

AMD Phoenix 2 işlemciler netleşti: İşte ilk sonuçlar

Amd Phoenix 2 Islemciler Netlesti Iste Ilk Sonuclar168661 0 AMD tarafından geçtiğimiz Ocak ayında tanıtılan Phoenix APU’lar, taşınabilir platformlar için Zen4 ve RDNA3 mimarisini bir ortaya getirmişti. O denli ki bu APU’ların dizüstülerden el konsollarına kadar birçok farklı eserde kullanıldığını gördük. Günümüzde ise yonga devi, uygun fiyatlı Phoenix 2 işlemciler için hazırlıklarını sürdüyor. Bugün selefine kıyasla ufak yenilikler sunacak yeni APU’ların ilk kalıp imgeleri paylaşıldı.

AMD Phoenix 2 işlemciler netleşti

Daha evvel AMD Phoenix 2 işlemcilerin muhakkak yongalarda Zen 4 ve Zen 4c olmak üzere hibrit bir dizaynda çıkış yapacağından sizlere bahsetmiştik. Fakat yeni imgeler, bu dizaynın Intel P-Core ve E-Core konfigürasyonundan çok daha farklı olacağını gösteriyor. Buna nazaran AMD, 2+4 (Zen 4 / Zen 4C) kombinasyonu ile birlikte büyük bir L3 önbelleği ile karşımıza çıkacak.

Amd Phoenix 2 Islemciler Netlesti Iste Ilk Sonuclar168661 1

Ayrıca manzaralar, platformun DDR5 ve LPDDR5 arayüzlerine takviye sunacağını da doğruladı. Münasebetiyle yeni APU’ların hem dizüstü hjem kompakt PC’lerde karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Bir başka imaj ise, Phoenix 2 işlemcilerin selefi ile benzeri biçimde ”GFX103” yani RDNA 3 mimarisini temel aldığını gösteriyor. Lakin mimaride yapılan yenilikler ile fiyat performans manasında daha âlâ bir verimlilik sunulmuş olacak. 

Bu yeni tasarım, AMD’nin gelecekteki APU’ları için yalnızca bir test örneği ve önümüzdeki yıl çıkacak Strix “Ryzen 8000” APU ailesinde daha olgun bir uygulama göreceğiz. Halihazırda AMD, Phoenix 2 APU serisini muhakkak platformlarda kademeli olarak kullanıma sunmaya başladı.

Amd Phoenix 2 Islemciler Netlesti Iste Ilk Sonuclar168661 2 Testlere nazaran varsayılan saat suratlarında çipteki Zen 4C çekirdekleri, Zen 4 klasik çekirdeklerinden biraz daha yavaş. Lakin sabit 3,2 GHz saat frekansı kullanıldığında, performansın her üç çekirdek varyantında da çabucak hemen birebir olduğunu görüyoruz. Hasebiyle AMD Zen 4C çekirdekleri daha düşük frekansta daha yüksek verimlilik sağlarken, Zen 4 klasik çekirdekleri daha yüksek frekanslarda en uygun verimliliği sunuyor.

AMD Phoenix 2 APU’ların gelecek hangi aygıtlara güç vereceği şimdi açıklanmadı. Lakin şimdi piyasaya çıkmayan Ryzen Z1 platformunun aslında Phoenix2 işlemcilerden biri olduğu doğrulandı. Bu nedenle bekleyiş uzun sürmeyecek diyebiliriz. 

İçerik
Galaxy S23 FE en net haliyle görüntülendi: İşte video

Galaxy S23 serisinin bütçe modeli Galaxy S23 FE hakkında yeni sızıntılar duymaya devam ediyoruz. O1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Samsung tasarımı mükemmelleştirdi: İşte Galaxy S24 Ultra tasarımı

Geçtiğimiz saatlerde Galaxy S24’un CAD tabanlı görsellerini sizlere aktardık ve artık de Galaxy S24 Ultra’nın1

2 dk. 3 Okundu
İçerik
Oppo, ColorOS 14 çıkış tarihini duyurdu: İşte Android 14 alacak Oppo telefonlar

Google, geçtiğimiz hafta Android 14 final sürümünü yayınladı. Bunun akabinde üreticiler de Android 14 güncelleme1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.