KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Vision Pro rakibi sanal ve karma gerçeklik başlığı Meta Quest 3 satışa çıkıyor

Sanal Ve Karma Gerceklik Basligi Meta Quest 3 Satisa Cikiyor169239 0 Oculus Quest 2’nin gelişinden bu yana geçen üç yılın akabinde Meta nihayet tüketici odaklı sanal gerçeklik donanımının yeni kuşağını vitrine çıkarıyor. Meta Connect sunumu sırasında Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından sergilenen Meta Quest 3, sanal gerçeklik ve karma gerçeklik portalı olarak tanımlanıyor. Yeni başlık iki kattan daha fazla performans vaadiyle geliyor.

Sanal dünyada rekabet kızışıyor

Quest 3 başlığının en belirleyici özelliği, başlığın dışındaki dünyayı süratli bir formda görebilme özelliği. Quest 3’te bir uygulamadayken, başlığın rastgele bir yerine iki kere dokunduğunuzda sanal dünyadan çıkıp “geçiş” moduna geçebiliyorsunuz. Öbür iyileştirmeler ortasında, birinci olarak Meta’nın 1.499 dolarlık Quest Pro’sunda kullanılan, imajları daha keskin hale getiren ve daha yüksek çözünürlük sağlayan bir çeşit optik lens olan “pancake lensler” yer alıyor.

Meta’nın en yeni VR başlığının piyasaya sürülmesi, Apple ile bir savaşın yaklaştığı bir periyoda denk geliyor sanal gerçeklik alanında. Teknoloji dalındaki pek çok kişi Apple’ın girişinin toplam pazarı genişletebileceğine ve iPhone’un akıllı telefon pazarını sıçratmasına benzeri biçimde yeni kazananlar yaratabileceğine inanıyor.

Şimdiye kadar, evvelden Facebook olarak bilinen Meta şirketi avantajlı bir başlangıç yaptı. Bir sanayi kestirimine nazaran Quest 2, geçen yıl pandemi doruğuna nazaran biraz düşüşle yaklaşık 10 milyon adet satarak açık orta en çok satan VR başlığı oldu. Apple’ın Vision Pro başlığı önümüzdeki yıla kadar satışa çıkmayacak ve 3.499 dolardan başlayan fiyatıyla Meta’nın başlıklarından çok daha değerli olacak.

Ancak Meta’nın mevcut satış başarısına karşın, kaç Quest 2 sahibinin bunu günlük yahut haftalık olarak kullandığı net değil.

Meta Quest 3 kıymetli yükseltmelerle geliyor

Sanal Ve Karma Gerceklik Basligi Meta Quest 3 Satisa Cikiyor169239 1 Donanım, yeni bir baş bandı kayışı ve daha ince bir başlık hali ile kıymetli ölçüde güncellenmiş durumda. Baş bandı, tartısı daha uygun dağıtmak için üst kayışı ikiye ayırıyor. Yeniden de kulaklığın tamamı 515 gram ile selefinden biraz daha ağır. Aygıtın hoparlörleri de uygunlaştırıldı ve daha kaliteli bir ses tecrübesi sağlıyor.

Meta Quest 3 aradığı gücü ise Arm tabanlı Qualcomm Snapdragon XR2 Gen 2 çipiyle elde ediyor. Meta’ya nazaran, Quest 3’ün içindeki Snapdragon XR2 Gen 2 çipi, Quest 2’nin (Snapdragon XR2 Gen 1) iki katı grafik performansı sunuyor. Çip üzerindeki ekstra güç, Quest 2’nin göz başına 1.832 x 1.920 çözünürlüğünden daha yüksek olan göz başına 2.064 x 2.208 çözünürlükteki ekranlara güç sağlamak için kullanılıyor. Ek pikseller, başlığın içindeki metinleri okumayı daha kolay hale getiriyor. Meta, kullanıcıların yaklaşık iki saat 12 dakika pil ömrü bekleyebileceğini söylüyor.

Kullanılabilirlikteki en büyük gelişme, Quest 3’ün geçiş özelliği üzerinde durması; yani aygıtın dışındaki kameralar, bilgisayar pencerelerini ve öbür grafikleri de gösterebilen şeffaf bir gözlük üzere çalışacak. Quest 3 ayrıyeten etrafınızdaki odayı tarayabiliyor, böylelikle kullanılan uygulamalar etrafınıza çarpmak üzereyken sizi uyarabiliyor.

Sanal Ve Karma Gerceklik Basligi Meta Quest 3 Satisa Cikiyor169239 2 Meta’nın piyasaya sürdüğü Quest 3, Apple’ın daha değerli Vision Pro başlığıyla karşılaştırılacak. Lakin Apple, “uzamsal bilgi işlem” ismini verdiği kendi geçiş modunu aktifleştirmek için başlığına mümkün olduğunca çok kıymetli teknoloji yerleştirirken, Meta onun özelliklerinin birçoklarını ya da en azından yaklaşık bir kısmını fiyatın çok altında karşılamaya çalışıyor.

Ancak bu noktada Meta ve Apple ortasında kıymetli bir fark varsa, o da Meta’nın Quest’i temel olarak bir oyun aygıtı olarak tasarlaması. Apple ise Vision Pro’yu yeni bir bilgisayar olarak konumlandırıyor. Meta, başlık için ortalarında Ghostbusters, Assassin’s Creed ve Netflix ile birlikte geliştirilen Stranger Things tecrübesinin de bulunduğu 500 oyun ve uygulama hazırladığını söylüyor. Quest 3 ayrıyeten geriye dönük uyumluluk ile Quest 2 oyunlarını da çalıştırabilecek.

Meta Quest 3 fiyatı

Meta Quest 3’ün 128GB versiyonu 500 dolardan başlarken 512GB versiyonu 650 dolar fiyat etiketiyle satılacak. Ön siparişler şu anda açılmış durumda ve başlıkla sahiplerine 10 Ekim tarihinde gönderilecek. Ayrıyeten şirket, bugünden 27 Ocak 2024’e kadar Quest 3 satın alan herkese, 15 Aralık’ta piyasaya sürülecek olan VR’a özel RPG Asgard’s Wrath 2’yi fiyatsız veriyor. 512 GB’lık modeli tercih edenler, ayda iki fiyatsız oyun sunan ve aylık 8 dolar olan Quest+ aboneliğini 6 ay fiyatsız kullanabilecek.

İçerik
Adobe eski video ve GIF’lerin kalitesini artıran yapay zeka aracı geliştirdi: İşte performansı

Adobe, düşük çözünürlüklü GIF'lerin ve görüntülerin kalitesini büyük ölçüde artıran yapay zeka tabanlı deneysel bir1

1 dk. 5 Okundu
İçerik
X’te (Twitter), gönderiler altındaki spam paylaşımlar bitiyor: İşte yeni özellik

X’te (Twitter) gönderiler altında spam paylaşımları durduracak yeni özellik duyuruldu ve enteresan olarak X Premium'a1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Starfield, çıkış yaptığı gün tüm platformlarda 1 milyon eş zamanlı oyuncuyu geçti

Bethesda Game Studios’un bilim kurgu RPG cinsinde yeni oyunu Starfield, 6 Eylül’de çıkış yaptı ve1

1 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.