KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Türk donanmasına 100 km menzilli hava savunma füzesi katılıyor

Turk Donanmasina 100 Km Menzilli Hava Savunma Fuzesi Katiliyor169844 0 Türk savunma endüstrisi hava savunma sistemlerinde ilerlemeye devam ediyor. Kara platformlarında elde edilen gelişmeler artık de deniz platformlarına yansıtılmak isteniyor. Aktarılanlara nazaran Roketsan, Türk savaş gemileri için 100 kilometre menzilli hava savunma füzesi üzerinde faal olarak çalışıyor ve entegrasyonda ilerliyor.

Türk donanmasının kabiliyeti artacak

MİLGEM İSTİF Sınıfı Firkateyn Projesi kapsamında 2021 yılında suya indirilen TCG İstanbul (F-515) savaş gemisinin bu yıl içinde hizmete alınması hedefleniyor. TCG İstanbul’a ayrıyeten bu yıl içinde Roketsan tarafından testleri tamamlanan Milli Dikey Atım Lançer Sistemi (MİDLAS) de entegre edildi. TCG İstanbul’da ABD imali Mark 41 Dikey Lançer Sistemi (Mk41 VLS) kullanılması planlanıyordu lakin 2021 yılında ABD ambargo uyguladı ve TCG Anadolu’da kullanılmasına müsaadesi vermemişti.

Bununla birlikte HİSAR-O RF Orta İrtifa Hava Savunma Füzesi, deniz koşullarına uyumlu hale getirilerek MİDLAS’a entegre edildi. Kısa mühlet içerisinde TCG İSTANBUL üzerinden MİDLAS ile HİSAR-D RF atışının gerçekleştirilmesi bekleniyor. Yaklaşık 35-40 kilometre menzile sahip olduğu varsayım edilen HİSAR-D RF’in akabinde, SİPER Ürün-1 füzesi de Roketsan tarafından MİDLAS’a uyumlu hale büründürülerek Türk savaş gemilerinin kullanımına sunulacak.

Roketsan vazife başında

Turk Donanmasina 100 Km Menzilli Hava Savunma Fuzesi Katiliyor169844 1 SİPER Ürün-1’in deniz entegrasyonu tamamlandığında Türk donanması 100+ kilometre menzile erişecek. Bu, birebir vakitte Türk Deniz Kuvvetleri için en uzun menzilli hava savunma füzesi manasına geliyor. Geçtiğimiz yılın sonunda test edilen SİPER Ürün-1, entegrasyon süreci kapsamında deniz kurallarına uygun hale getirilmesi için bazı donanımsal ve yazılımsal değişikliğe uğrayacak. Çalışmaların tam olarak ne vakit tamamlanacağı ise belgisiz.

Öte yandan kara platformları için SİPER Ürün-1’in 2023-24 bandında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor. SİPER Ürün-1’in yanında geçtiğimiz aylarda SİPER Ürün-2 testleri de yapıldı. 150 km menzile sahip olan bu füzenin ise 2024-25 dönemlerinde envantere gireceği düşünülüyor.

Son evrede, mevcut hava savunma füzelerinin Quad-Pack entegrasyonuna uyarlanması ve birebir vakitte deniz platformları için özgün hava savunma füze sistemleri geliştirilmesi hedefleniyor. Quad-Pack yeteneği, 16 hücreli bir MİDLAS sisteminin içinde azamî 64 hava savunma füzesini barındırma kapasitesine sahip olacak.

İçerik
ABD, NVIDIA’nın yapay zeka yongalarının Orta Doğu’ya satışını yasakladı

Çin’in yapay zekâ ve yonga teknolojileri konusunda ilerlemesini istemeyen ABD ağır bir ambargo süreci izliyor.1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Nothing Phone (2) için Nothing OS 2.0.3 güncellemesi başladı

Son periyodun ilgi çeken telefonları ortasına girmeyi başaran Nothing Phone (2) modeli güncellemelere sürat kesmeden1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Android TV Box dönemi sona erdi: Akıllı TV satışları artıyor

Bildiğiniz üzere Xiaomi TV Box başta olmak üzere Android TV kutuları, hudutlu yeteneklere sahip olan akıll1

2 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.