KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Uzun ve tarihi yolculuk: Asteroit Bennu’dan alınan örnekler Dünya’ya getirildi!

Asteroit Bennu Dan Alinan Ornekler Dunya Ya Getirildi169104 0 NASA‘nın uzayın derinliklerindeki bir asteroitten aldığı birinci örnekler, bilim dünyası için tarihi bir unsur imza atarak Dünya’ya, yeryüzüne inançlı bir biçimde indirildi. ABD Ordusu’nun kurak Utah çölündeki Dugway Deneme Alanı’nda sabah saatlerinde gerçekleştirilen operasyonda, NASA ve ABD Hava Kuvvetleri grupları, ajansın 2020’de OSIRIS-REx uzay aracı tarafından alınan Bennu asteroidi örneklerini içeren bir uzay kapsülünü başarıyla yeryüzüne indirdi.

Tarihi başarı

Bennu‘ya ulaşmak için 6,2 milyar kilometreden fazla yol kat ettikten sonra konuta dönüş seyahati yapan OSIRIS-REx sondası bu sabah Dünya’nın yaklaşık 101.000 km üzerindeyken taşıdığı numuneleri hür bıraktı. Kapsül, Bennu’dan alınan ve bilim insanlarının Dünya’daki ömrün kökenleri ve Güneş Sistemi’nin birinci günlerine ait en can alıcı sorularından kimilerinin yanıtlanmasına yardımcı olabilecek 250 gram kaya parçacığı ve öteki gereçleri içeriyor.

NASA, kapsülün inişini canlı yayınla birlikte milyonlara sundu. Ajans, kapsülün inişini, “Bilim için iniş! Tarihte birinci kere bu cins bir objeden meskene hoş şeyler getirdik. Artık hepimiz rahat bir nefes alıyoruz.” tabirleriyle duyurdu.

OSIRIS-REx kapsülü 43,450 km/s sürate ulaştı ve Dünya atmosferinde alçalırken ısı kalkanı 2,900 dereceye kadar yüksek sıcaklıklara maruz kaldı. Kapsül ana paraşütünü beklenenden dört kat daha yüksekte, yani yaklaşık 20.000 feet yükseklikte açtı ancak iniş problemsiz geçti. Yere indikten sonra kapsül ve etrafı, OSIRIS-REx takım üyeleri ve kurtarma işçisinin kapsüle yaklaşması ve incelemesinin inançlı olduğundan emin olmak için incelendi. Kurtarma grupları tarafından yapılan birinci incelemede kapsülün sağlam olduğu ve iniş sırasında rastgele bir hasar almadığı tespit edildi.

Şimdi ne olacak?

Asteroit Bennu Dan Alinan Ornekler Dunya Ya Getirildi169104 1 Kapsül buradan uzun bir çizgi aracılığıyla bir helikoptere bağlanacak ve ABD Ordusu’nun Dugway Deneme Alanı‘nda kurulan süreksiz izole bir odaya taşınacak. Kapsül, tesis içinde emniyete alındıktan sonra en erken 26 Eylül Salı günü açılacak ve içinde Bennu asteroidinin pahalı örneğinin bulunduğu kutu bir sefer daha nakil için hazırlanacak. Asteroid gereci daha sonra bir uçağa yüklenerek NASA’nın Johnson Uzay Merkezi‘ne (JSC) götürülecek ve burada ajansın Astromateryal Araştırma ve Keşif Bilimi (ARES) kısmı tarafından yeni inşa edilen bir tesis onu bekliyor olacak.

Numune buradan farklı bilimsel kurumlar ve dünya uzay ajansları ortasında paylaşılacak. NASA numunenin yüzde 70’ini JSC’de tutacak ve burada yıllarca tahlil edecek. Öbür yüzde 25‘lik kısım ise 35 farklı tesiste 200’den fazla bilim insanı arasında paylaştırılacak. Yüzde 4’ü Kanada Uzay Ajansı’na, yüzde 0,5‘i de Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı‘na (JAXA) verilecek.

OSIRIS-REx, NASA’nın bir asteroit örneği toplayan birinci aracı olsa da JAXA‘nın (Japonya Uzay Araştırma Ajansı) bu cins iki vazifesi bulunuyor. JAXA’nın Hayabusa 1’i asteroit Itokawa’dan gereç toplayıp 2010’da geri göndermiş, Hayabusa 2 ise 2020’de asteroit Ryugu’dan örnek almıştı. 1 milyar dolarlık OSIRIS-REx vazifesi 2016’da fırlatıldı, 2018’de Bennu’ya ulaştı ve 2020’de asteroitten örnekler topladı.

İçerik
iPhone 15 ve 15 Pro’nun kamerası netleşti : Neler bekleniyor?

Apple, yeni jenerasyon iPhone 15 ve 15 Pro modellerini önümüzdeki günlerde duyurmayı planlıyor. Münasebetiyle lansmana sayılı günler kala, iPhone1

4 dk. 2 Okundu
İçerik
MNG Kargo artık DHL Group’un bir parçası

Rekabet Kurumu ve Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu’ndan gerekli onayların alınmasının akabinde pay bölüm süreci1

1 dk. 2 Okundu
İçerik
Bir dönemin sonu: Windows 10 ve 11’e ücretsiz geçiş resmen sonlandı

Bildiğiniz üzere 2021 yılında çıkış yapan Windows 11, donanım ihtiyaçları başta olmak üzere beklentileri karşılamakta1

1 dk. 12 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.