KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Site Dışı SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları, internet sitelerinin Google, Yandex ya da Bing gibi popüler arama motorlarında üst sıralarda çıkmasını sağlamak amacıyla yapılan işlemlerin tamamıdır. SEO çalışmalarının büyük bir kısmı firmalar tarafından sitenin içerisinde gerçekleştirilir. Ancak dış mecralarda da SEO çalışmaları için adımlar atılabilir. Farklı mecraların tamamından yapılan arama motoru optimizasyonları site dışı SEO olarak isimlendirilmektedir.

Site dışı SEO çalışmalarında farklı internet sitelerinin kullanımı oldukça yaygındır. Ancak site dışı SEO çalışmalarının yapılabileceği tek mera olarak internet sitelerinin görülmesi yanlış olur. İnsanlar, kendi sitelerinin dışında nerede SEO çalışması yaparsa yapsın bu işlemler dış SEO çalışması olarak isimlendirilecektir. Belirli mecralarla sınırlamak çok mümkün olmaz.

Site Dışı SEO Hangi Mecralardan Yapılabilir?

Sitelerin kendi adresleri dışarısındaki tüm çalışmalar dış SEO olarak tanımlanır. Ancak bunlar arsında popüler seçenekler yer alırken birçok internet siteleri bu mecralar üzerinden kendi sitelerinin SEO çalışmalarını gerçekleştirmektedir.

 • Sektörle ilişkili diğer web siteleri,
 • Arama motorlarının tamamı ve reklamları,
 • Sosyal medya siteleri,
 • Dijital sayfalar,
 • Haber ya da tanıtım siteleri,
 • Sözlük olarak hizmet veren siteler,
 • Video, PDF ve makale ekleme siteleri,
 • Firma rehberi olarak hizmet veren siteler,
 • Harita ve lokasyon siteleri dış SEO çalışmalarının yapılabileceği mecralar olarak tanımlanabilir.

Site dışı SEO işlemlerini gerçekleştirecek olan firmaların bu mecraların tamamını kullanmasına gerek olmaz. Kendilerine göre en yararlı gördüklerini kullanmaları mümkün olacaktır. Ancak ne kadar çeşitlilik sağlanırsa sitenin ziyaretçi sayısı da o seviyede yükselecektir.

Site Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Başarılı bir site dışı SEO çalışmasının belirli şartları yer almaktadır. İlk olarak diğer mecralarda paylaşılacak olan içeriklerin çok kaliteli olması gerekir. İnsanları her zaman siteye yönlendiren ve bunu doğal yollarla gerçekleştiren bir içerik olmalıdır.

Sektörde hizmet veren diğer rakiplerin incelenmesi ve backlink kaynaklarından link alınmaya çalışılması gerekmektedir. Artık link çöplüğü olarak görülen ve site tanıtımı yapan sitelerden uzak durulması gerekmektedir. İçeriklerde link paylaşımlarının yapılması ancak bunun çok fazla abartılmaması doğru bir tercih olacaktır.

 

İçerik
Karpuz Kilo Yapar mı?

Karpuz Kilo Yapar mı? - Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz, sulu yapısı ile sıcak…

3 dk. 16 Okundu
İçerik
Bedava İnternet Nasıl Yapılır?

Günümüzde internet kullanımının çoğalması ve teknoloji kullanımının artmasıyla birlikte birçok kullanıcı bedava internet yollarını araştırmaktadır.…

2 dk. 5 Okundu
İçerik
Askere Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Acil olarak nakit ihtiyacı hissettiğinizde bankalara başvuru yapmanız gerekmektedir. Bankalar herkese çeşitli krediler sağlamaktadır. Son…

2 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.