KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Sınavı kötü geçen çocuğa nasıl davranılmalı? Sınav sonrası çocuğa nasıl davranılması gerekir

Sınava giren çocuklar için kıymetli bir devirdeyiz. Aslında yalnızca imtihana giren çocuğun tasası değil, tıpkı imtihana girermiş üzere de ebeveynlerin korkuları da mevcuttur. Bu devirde çocuğun psikolojisi açısından ihtarda bulunan uzmanlar, imtihana giren çocuğa nasıl davranılması gerektiği hakkında ikazda bulundu. İmtihanı berbat geçen çocuğa nasıl davranılmalı? İmtihan sonrası çocuğa nasıl davranılması gerekir?

Aileler çocuklarla birlikte sevinir, onlarla  birlikte üzülür. Ebeveynler çocukların imtihana en uygun halde çalışmasını ve en uygun yerler kazanması için desteklemek isterler. İmtihan geriliminin bol olduğu şu vakitlerde ailelerin de çocuklar kadar gerilimli bir devir geçirmesi olağandır. İmtihanı hoş geçmeyen çocuğun, onunla tıpkı emeği vermiş ebeveynde üzülmektedir. Uzmanlar bu mevzu hakkında imtihanı makus geçen çocuklara nasıl davranılması gerektiği hakkında ve imtihan sonrası nasıl bir bağlantı kurulması gerektiği hakkında da açıklamalarda bulundu.

sınav geriliminde çocuk

SINAVI MAKÛS GEÇEN ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI?

Sınava giren çocuğun imtihan sonrası da gerilimli ve tasanın son derece arttığını belirten uzmanlar, anne ve babaların çocukları olumsuz etkilememesi tarafında ikazda bulundu. İmtihanı makûs geçen çocuğun, ne olursa olsun takdir edilmesi gerektiğini açıklayan uzmanlar, daima yanlarında ebeveynlerinin bulunduğunun şuurunda olması gerektiğini ve puan hesaplama, üniversite kestirimleri yerine birlikte vakit geçirmelerini önerdi.

Lac9T 1654518651 9127

stres yapan çocuk

Sınav sonuçları gelmeden ihtimal ve olabilecek hakkında konuşmanın yersiz olduğunu açıklayan uzmanlar ayrıyeten bu durumun çocukla olan sağlıklı münasebete ziyan verebileceğini belirtti. İmtihanı makus geçen çocukla sonrasında yapılan olumsuz tenkit, ebeveynlerinin yalnızca başarılı olduğunda yanında olacakları algısını oluşturabilmektedir. Gelecekle ilgili karamsar konuşmak ve her şe bitmiş üzere davranmak sakıncalı durumlar ortasında yer almaktadır.

Hlzck 1654518676 3112

stres yapan çocuk

Başkalarının yanında övgü ve tenkidin olmaması gerekmektedir. Seçeneklerin yeterli kıymetlendirilmesi fakat bu süreçte emek verdiği imtihan için elinden geleni yaptığının fark ettirilmesi gerekmektedir. Çocuğa ne olursa olsun yol göstermek ve yanlışsız bilgi vermek değerlidir.

U2Jdc 1654518688 2178

sınava hazırlanan çocuk

Her insanın çeşitli başarısızlıklar yaşamak zorunda olduğunu lakin en güzeline ulaşmak için başta kaybetmenin yolun yalnızca bir modülü olduğunu açıklamalısınız. Her insanın farklı ömür yelpazesi olduğunu ve her insanın birebir yaşta yanı şeyleri yapamayacağını, tahminen geç de olsa bir sonraki imtihanda bir çok insanın önüne geçebileceğini ve başarılı olabileceği umudunun aşılanması gerekmektedir.

7C1Hz 1654518709 8624

sınava hazırlanan çocuk

SINAV SONRASI ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALIDIR?

Kimi çocuk çok disiplinli ailelerde imtihan tasasını da aşan bu gerilimle başa çıkmaktadır. İmtihan için ne olursa olsun takdir edilmesi gerekirken, çocuğun “Ne yapsam olmuyor?” duygusu ile özgüvenini kaybetmesine imkan sağlayacak durumlarda kaçınılması gerekmektedir. İmtihan sonucuna nazaran ona verilen pahanın azalması ya da artması üzere bir olayın kelam konusu olmadığı açıklanmalı ve gelecek ile ilgili karamsar olmaması gerektiği belirtilmelidir. Şu anda sonuçlar çıkmadan konuşmanın manasız olduğu ve tam bu süreçte dinlenmesi gerektiği açıklanırken, olmadığında bir sonraki imtihana girebileceğini o da olmazsa bir sonrakine daha girebileceğini belirtin. Vaktin o denli de bu türlü de geçeceğini fakat değerli olanın sevdiği alan ve istediği doğrultuda olması gerektiğini idrak ettirmek çok değerlidir. 

İçerik
Banka Müdürü Nasıl Olunur?

İlk olarak bir bankaya banka müdürü olabilmeniz için ilk adımda müfettiş yardımcısı olarak başlayabilirsiniz.  Bu1

5 dk. 4 Okundu
İçerik
Evdeki Zamanınızı Değerlendirmenizi Sağlayacak Hobiler

Kış döneminin yaklaşması ve pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle evde geçireceğimiz zaman artış gösterecek. Evdeki1

11 dk. 4 Okundu
İçerik
Kurban nasıl seçilir? İyi bir kurban alırken nelere dikkat edilmesi gerekir? Kurban fiyatları

Kurban Bayramı'nın yaklaştığı bu devirde Kurban satış pazarları kurbanlıklarla dolmaya başladı. Sıkı pazarlıkların yapıldığı satış1

3 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.