KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Sıcaklıklar artınca uzmanlardan ardı sıra açıklamalar geldi: Pet şişeden su içmek zararlı mı?

Her sene uzmanların şiddetle uyardığı durumlardan biri olan pet şişe kullanımı hakkında peş peşe ihtarlar geldi. Dünya çapında yapılan araştırmalarda pet şişeler içinde biriken bakterilerin bilhassa sindirim hastalıklarına yol açtığı tespit edilmiştir. Bu hastalıklarda pandemi sonrası artış yaşandı. Pekala pet şişeden su içmek ziyanlı mı?

Hastanelerde artan bağırsak hastalıkları akabinde uzmanlar pet şişe kullanımı hakkında açıklama yaptı. Maliyeti düşük olduğundan üretimi yüksek olan pet şişeler, aslında kimyasal husus barındıran tehlikeli bir araçtır. Plastiğinin üretiminde en çok petrol hususları kullanılır. Plastik ne kadar sıcaklığa ya da asidik bir hususa maruz kalsa içindeki öteki kimyasalları harekete geçirir. İçine konulan sıvıya karışarak tüketildiği sırada bedene aktarılır. Uzmanlar her yıl bu ihtarlarda bulunuyor. Bilhassa sıcak havalarda daha tehlikeli hale gelen pet şişeler konusunda Medipol Mega Üniversite Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Pelin Basım, açıklama yaptı. 

Rfyc6 1654697756 7675

pet şişelerdeki tehlike

PET ŞİŞEDEN SU İÇMEK ZİYANLI MI?

Doç. Dr. Pelin Basım, pet şişe tüketiminin az olması gerektiğinin altını çizdi. Pet şişe yerine cam şişe kullanılmasını tavsiye etti. Pet şişelerin güneşe ya da farklı bir ısıya maruz kaldıklarında içindeki suya karışan kimyasal unsurların hastalıklara neden olabileceğini vurguladı. Yaklaşık 10 yıldır Dünya Sıhhat Örgütü tarafından yasaklanan pet şişe kullanımında tüketim düzeyinin pandemi de artması ardından ortaya çıkan bağırsak hastalıklarının yanı sıra daha ileri boyutu ise kimyasal hususların hücreleri DNA’sını bozarak kolon, prostat ve göğüs kanserlerine yol açtığını belirtti. İşte Doç. Dr. Pelin Basım’ın açıklamalarının devamı:

İçerik
Kendine Sevgi Dolu Bir Yolculuk: Online Terapi

Günümüzün süratli tempolu dünyasında, kendimize kâfi vakti ayırmak ve kendi gereksinimlerimize öncelik vermek vakit zaman1

5 dk. 11 Okundu
Nedir
45 Kromozom Hastalığı Nedir?

45 Kromozom Hastalığı Nedir? - 45 kromozom hastalığı bir diğer adıyla turner sendromu X kromozomunun1

2 dk. 33 Okundu
İçerik
Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Papatya çayı, oldukça çok tüketilen bitkisel çaylardan biridir. Bu kadar çok tüketilmesi papatya çayının faydaları1

3 dk. 14 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.