KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Renk Körlüğü Testi

İçindekiler

Renk, hayatı daha iyi anlamamızı sağlayan bir çeşit anahtardır. Çeşit çeşit renklere sahip olan bu dünyada insan, renklerle duygularını daha iyi kavrar. Ancak bazı insanlar gerek genetik gerekse diğer nedenlerden dolayı doğuştan renk körü olabilir. Bu insanlar özellikle de hücrelerin renk algılamadaki kusurları nedeniyle renkleri birbirinden ayırt edemezler. Genellikle çocukken okullarda uygulanan testlerle renk körlüğü kusuru tespit edilir. Tedavisi olan renk körlüğü, renk körlerine özel olarak tasarlanan gözlüklerle ortadan kaldırılmaktadır.

Renk körlüğü, basit bir testle teşhis edilebilir. Bu nedenle internette yer alan renk körlüğü testleri sayesinde sizler de renk körlüğüne sahip olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Yuvarlak içerisinde yer alan sayıları okuyabilenler, renk körü değildir. Ancak sayıyı ayırt edemiyorsanız renk körü olabilirsiniz. Bu nedenle bir göz doktoruna giderek kontrol ettirmenizde fayda vardır.

Renk Körlüğü Nedir?

Renk körlüğü, gözlerin renkleri algılamadaki yetersizliğine denir. Bu bozukluk kadınlardan fazla erkeklerde görülmektedir. Özellikle de kadınlarda %1’in altında olan bu kusur, erkeklerde %10’a oldukça yakındır. Bu nedenle renk körlüğünün en önemli faktörlerinden birisi de cinsiyettir. Gözün retina tabakasında yer alan bazı pigmentler, renkli görmemizi sağlar. Ancak retinadaki bu pigmentler bazı nedenlerden dolayı işlevsizleşir. Bu nedenle de gözlerimiz renkleri fark edemez.

Renk Körlüğü Kaç Çeşittir?

Renk körlüğü, kendi içerisinde de körlüğü şiddetine bağlı olarak değişir. Bazı insanlar hiçbir rengi ayırt edemezken bazı insanlarsa ayırt edilmesi zor olan renkleri ayırt edemezler. Bu durumda en iyi tanı, göz doktoru tarafından konulmaktadır. Her 20 erkekten birisi renk körlüğüne sahipten her 200 kadından yalnızca birisi renk körüdür.

Renk körleri, bu kusuru kendileri çok zor fark eder. Genelde yapılan testlerle renk körlüğü teşhisi konulmaktadır. En önemli nedenlerinden birisi doğum sırasında ya da öncesinde annenin yaptığı hatalardır. Genellikle ilaç, sigara ve alkol kullanımı, çocukta renk körlüğüne neden olmaktadır. Renk körleri, genelde sıcak renkleri soğuk renklerden ayırt edemezler. Bu nedenle de renk körlüğü testi, soğuk rengin içerisinde sıcak renkle yapılır. Bu sayede rengi görebilen ve sayıyı okuyabilen kişi bu testten başarıyla geçer. Ancak rengi fark edemeyenler, derecesine de bağlı olarak renk körlüğünden muzdariptir.

Renk körlüğünün kişiye renkleri görememesi dışında bir zarar vermez. Ancak kalıcı bir tedavisi de bulunmamaktadır. Yalnızca renk körlerinin görebileceği özel gözlükler tasarlanmaktadır. İşte renk körleri, bu gözlükler sayesinde renkleri görebilir ve ayırt edebilirler. Bunun dışında herhangi bir tedavisi henüz geliştirilmemiş olsa da ileride bu kusurun da tedavisi bulunabilir.

Renk körlüğü hakkında bilinmesi gereken tüm bilgileri okudunuz. Dilerseniz siz de renk körlüğü testine göz atabilirsiniz.

İçerik
Instagram Hesap Dondurmak ve Silmek

Instagram, dünyada kullanıcı sayısı 1 milyardan fazla kişiye ulaşmış popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer1

2 dk. 11 Okundu
Nedir
Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp Bebek Tedavisi Nedir? - Çocuk sahibi olmak insanın doğasında var olan ve sağlıklı iki1

2 dk. 23 Okundu
İçerik
Günlük Faiz Nasıl Hesaplanır?

Mevduatlarını günlük faizi değerlendirmek isteyenler günlük faiz nasıl hesaplanır buna da dikkat etmektedir. Aslında bu1

2 dk. 18 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.