KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Adet Düzenleyici İlaçlar

İçindekiler

Adet kanamaları normal durumlarda 3-8 gün arasında sürer. Bir adet başlangıcı ile sonraki adetin başlangıcına kadar olan sürenin normal kabul edileni ise 21-35 gün arasıdır. Bunların dışında olan sürelerde olan adet döngülerine adet düzensizliği denilir. Yeni adet gören ergenlik döneminde ve adet görmemeye başlanacak olan menapoz dönemlerinde oluşan hormonal dengelerin değişikliğinden dolayı adet düzensizliği normal görülebilir. Tüm bunlara bakıldıktan sonra normal kabul edilemeyen problemler tedavi edilebilir.

Adet Düzensizliğinin Belirtisi Nedir?

 • Bir adet döngüsünün 21 günden kısa, 35 günde az olması,
 • Adetin 3 günden az ya da 8 günden fazla sürmesi
 • Şiddetli kan gelmesi
 • Adet görülürken şiddetli ağrı, kramp ya da kusma görülmesi
 • Sürekli yorgunluk hali olması
 • Adet görülürken baş dönmesi yapması
 • Kansızlık durumları
 • Sık adet görme ya da uzun süre adet görememe şeklinde belirtiler verir.

Adet Düzensizliğinin Sebepleri Nedir?

Adet düzensizliği farklı sebeplere bağlı olabilir. Ara kanamaların sebebi genelde yumurtlama esnasındaki hormonların düşmesidir. Bu düşüşe bağlı olarak da rahim içindeki endometrium dokusu hormon desteğini kaybediyor ve leke tarzındaki kanamalara neden olabiliyor. Eğer bu ara kanamalardan rahatsızlık duymaya başladıysanız en kısa zamanda bir doktora görünmenizi öneriyoruz. Adet düzensizliği eğer hormonal sebeplere bağlı ise, kişinin adet kanamaları şiddetli ağrı ve kramplar ile geçiyorsa bu durumla ilgili de doktora başvurulması gerekir.

Adet Düzensizliğinin En Çok Görülen Sebebi Polikistik Over Kist Sendromu

Sık adet görenlerin en çok baş etmeye çalıştığı problem ise polikistik over kist sendromudur. Bu problemi yaşayan her 10 kadından 1’inde teşhis edilen polikistik over kist sendromunda, kistler erkeklik hormonuna benzer hormon salgılar ve adet düzenini bozar. Adet düzensizliği olan kadında tüylenme, sivilcelenme, kilo alma gibi belirtiler ortaya çıkabiliyor. Kilo almaya bağlı olarak hastalık daha da derinleşebiliyor. Yine her 10 kadından 1’inde gözükebilen erken menopoz durumunda da polikistik over kist sendromu tarzında belirtiler görülebilir. Eğer kadın, üreme çağı denilen 20’li 30’lu yaşlarda ise polikistik over kist ya da erken menopoz olabilir. Kist, miyom gibi sebeplere bağlı olmaz. Yani problem hormonal bir problemdir. Ya yumurtalık rezervi fazladır ya yumurtalık rezervi olması gerekenden çok azdır.

Adet Miktarı Önemli Midir?

Bazı hastalıkların ilk belirtisi adet miktarıdır. Miktarın azlığında rahimde kitle, menopoz ya da yumurtalık rezervini azaltan hastalıklar altta kalan nedenler olabilir. Adet miktarının fazlalığı ise, hipotiroidi, polip, miyom ya da kistlerin varlığına bağlı olabilir. Adet düzensizliğinin üreme yaşlarındayken farklı, menopoz dönemlerindeyken farklı sebepleri olur. Bunun için yapılan tedaviler de yaşa göre farklılık gösterir.

Adet Düzenleyici İlaçlar Nelerdir?

Piyasada en kolay bulabileceğiniz ve eczanelerden kolayca temin edebileceğiniz adet düzenleyici ilaçlar ise başlıca; tarlusal, duphaston ve cyclo progynova’dır. Onun dışında yasmin gibi bazı doğum kontrol hapları da adet düzenlemek için doktorlardan tarafından veriliyor.

“UYARI: Doktor kontrolü dışında ilaç almayınız.”

İçerik
İkili Opsiyon Nedir?

İkili Opsiyon Nedir? - Emtia, endeks, döviz, hisse senedi ve yabancı paralar gibi belirlenen bir1

4 dk. 23 Okundu
İçerik
BES Biriken Para Sorgulama

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi son günlerde birikim yapmak isteyen çalışanların tercih ettiği bir sistem1

3 dk. 14 Okundu
İçerik
Telefon Şifresi Nasıl Kırılır?

Telefon Şifresi Nasıl Kırılır? - Telefonlarımız olmadan yaşantımıza devam etmemiz artık son derece zor gözüküyor.1

3 dk. 23 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.