KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Samsung, üretim kesintisini sürdürmeye devam ediyor

Samsung Uretim Kesintisini Surdurmeye Devam Ediyor169368 0 Dünyanın en büyük çip üreticisi Samsung, bu alandaki kayıplarını azaltmak için 2023’ün 3. çeyreğinde çip üretim kesintilerine devam edecek. Şirket bu yılın başlarında çip üretimini azaltmaya başlamış ve süregelen arz fazlalığını gidermek için emsalleri SK Hynix ve Micron’un müsaadeden gitmişti.

Üretim kesintisi sürecek

KB Securities’den analist Kim Dong-won, Samsung’un çip işini yöneten Device Solutions (DS) kısmının 3. çeyrekte yaklaşık 4 trilyon won (2,96 milyar dolar) ziyan açıklamasını bekliyor ki bu sayı 2. çeyrekte kaydedilen 4,35 trilyon wonluk (3.2 milyar dolar) ziyandan daha düşük fakat istenen düzeyden hala uzak.

Samsung, birinci çeyrekte sırasıyla yüzde 20 ve yüzde 30 olan DRAM kesintileri artık yüzde 30’a ve NAND Flash kesintilerini yüzde 40’a yükseltmiş durumda. Samsung’un DS kısmı 1. çeyrekte 3.4 milyar dolar faaliyet ziyanı bildirerek 14 yıl sonra birinci sefer mali kayba uğramıştı. Bunun en önemli nedeni, düşük global talep nedeniyle yüksek çip stoklarıydı. Hala çip arz fazlası var ve arz ile talebin eşitlenmesi biraz vakit alacak üzere görünüyor.

DS kısmı tarafından yürütülen bellek işi Samsung’a önemli bir nakit girişi sağlıyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde toplam 44.2 milyar dolarlık gelirin 10.85 milyar doları bu kısımdan elde edildi. Geçen yılın ikinci çeyreğine bakıldığında kısım, 56.9 milyar dolar gelir ve 7.35 milyar dolar faaliyet kârı elde etmişti. Bu ortada Samsung Device Solutions şu anda Pyeongtaek Yerleşkesinde yeni bir üretim çizgisini çalışır hale getirmek için çalışıyor ve bu da talep düşüşüne ek olarak mevcut kayıpların bir diğer nedeni. Öte yandan üretim kesintilerinin nihayetinde bellek fiyatlarını artıracağı da söyleniyor.

İçerik
Xiaomi 13T ve 13T Pro Avrupa’da listelendi: İşte özellikleri

Bildiğiniz gibi Xiaomi, Xiaomi 12T ve 12T Pro'nun halefi olacak Xiaomi 13T serisinin 26 Eylül'de tanıtılacağını duyurdu. Bu1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Intel devrimi: Yeni nesil işlemcilerinde cam kullanılmaya başlanıyor

Yarı iletken sanayisinin çözmesi gereken bir sorun var ve bu son birkaç yıldır daha yüksek1

3 dk. 1 Okundu
İçerik
Konsol kalitesinde oyun gerçek oldu: Apple A17 Pro, teknoloji atılımı ve gelen oyunlar

Apple, geçtiğimiz gün tanıttığı iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerinde en güçlü taşınabilir işlemci1

3 dk. 2 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.