KATEGORİLER
Kripto Al Sat

NASA, asteroidden topladığı örneklerin içeriğini açıkladı: Karbon ve su açısından zengin

Nasa Asteroit Bennu Dan Aldigi Orneklerin Icerigini Acikladi169686 0 Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), OSIRIS-REx kapsülünün geçen ayın sonlarında büyük bir tantanayla Dünya’ya dönmesinin akabinde asteroidden toplanan örneğin içeriğini açıkladı. OSIRIS-REx vazifesi 2016’da fırlatıldıktan sonra Bennu asteroidine uçmuş ve gök cisminden numune toplamıştı. Yedi yıllık misyon sonucunda elde edilen bulgular ise karbon ve suya işaret ediyor.

Tarihi bir başarı

Nasa Asteroit Bennu Dan Aldigi Orneklerin Icerigini Acikladi169686 1 OSIRIS-REx isimli vazife, 500 metre genişliğindeki Bennu‘nun kesimlerini geçtiğimiz ayın sonlarında Dünya’ya ulaştırdı. NASA, canlı bir yayın sırasında numuneye birinci defa bakılmasını sağladı ve birebir vakitte Dünya dışındaki malzeme üzerinde yapılan birinci tahlillerin bir özetini de sundu. Misyon grubu üyeleri, bu birinci bilimsel sonuçların umut verici olduğunu ve Bennu’nun hem su hem de karbon içeren bileşikler açısından zengin olduğunu söz etti.

NASA Yöneticisi Bill Nelson yaptığı açıklamada, “OSIRIS-REx üzere NASA misyonları, Dünya’yı tehdit edebilecek asteroitlere ait anlayışımızı geliştirirken, birebir vakitte bize bunun ötesinde neler olduğuna dair bir fikir verecektir. Örnek Dünya’ya geri dönmeyi başardı, lakin daha yapılacak çok fazla bilimsel çalışma var – daha evvel hiç görmediğimiz çeşitten bir çalışma.” ifadelerini kullandı.

Nasıl oldu?

Nasa Asteroit Bennu Dan Aldigi Orneklerin Icerigini Acikladi169686 2 OSIRIS-REx, Eylül 2016‘da fırlatıldı ve Aralık 2018‘de Bennu’ya ulaştı. Sonda önümüzdeki 22 ayı yörüngeden uzay taşını inceleyerek ve aşağı inip bir örnek almak için gerçek yeri arayarak geçirdi. Bu örnekleme çalışması Ekim 2020‘de gerçekleşti ve epey dramatik bir durum ortaya çıktı: Bennu’nun yüzeyinin şaşırtan derecede gözenekli ve yumuşaktı.

Bu durum kestirimlerin yanıltsa da OSIRIS-REx, bu sayede düşünülenden çok daha fazla gereç toplamayı başardı. Sonrasında ise OSIRIS-REx, Mayıs 2021‘de Dünya’ya gerçek yola çıktı. Konuta dönüş seyahati 24 Eylül’de OSIRIS-REx’in dönüş kapsülünün kuzey Utah çölüne inmesiyle tamamlandı

Şimdi ne olacak?

Nasa Asteroit Bennu Dan Aldigi Orneklerin Icerigini Acikladi169686 3 Açıkça belirtmek gerekiyor ki bu alışma şimdi yeni başladı. Örneğin, misyon grubu üyeleri OSIRIS-REx’in konuta ne kadar materyal taşıdığını hala tam olarak bilmiyorlar. Yaklaşık 250 gram (60 gram olması hedefleniyordu) olduğu düşünülüyor lakin bu yalnızca dönüş kapsülü hala uzaydayken hesaplanan bir kestirim.

Şimdilerde NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde (JSC) olan asteroit örneği, önümüzdeki aylar ve yıllar boyunca dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılara dağıtılacak ve bu örnekler küresel bir çalışma ile ayrıntılı olarak incelenecek. Araştırmacıların çalışmaları, öbür şeylerin yanı sıra, Dünya’da hayatın nasıl başladığına ışık tutabilecek karbon bileşiklerinin kimliğini inceleyecek. Birçok araştırmacı Bennu üzere karbon zengini asteroitlerin gezegenimize uzun vakit evvel çarparak ömrün yapı taşlarını oluşturduklarını düşünüyor.

Görev grubu üyeleri, Bennu’nun Güneş sistemimizin birinci periyotlarına ait olduğunu (dolayısıyla 4,5 milyar yıl yaşında olduğunu) hasebiyle da örneklerin tam olarak anlaşılmasının son derece kıymetli olduğunu belirtiyor. OSIRIS-REx baş araştırmacısı Dante Lauretta, “Karbon açısından güçlü gerecin bolluğu ve su taşıyan kil minerallerinin bol ölçüde bulunması kozmik buzdağının yalnızca görünen kısmı dedi.

Bu ortada OSIRIS-REx uzay aracı için seyahat şimdi bitmedi. Dönüş kapsülü artık Dünya’ya geri dönmüş olsa da, sonda Apophis adlı diğer bir asteroide gerçek uçmaya devam ediyor. OSIRIS-REx’in 2029 yılında bu uzay taşına ulaşması ve OSIRIS-APEX adı verilen genişletilmiş bir vazifeyle onu yakından incelemesi planlanıyor.

İçerik
Çin’in iPhone yasağı sonrası Apple hisseleri çakıldı

Çin’deki kritik devlet kurumlarında iPhone veya yabancı eserlerin kullanımı çalışanlar için aslında yasaktı fakat bir1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Titanyum tasarımıyla İPHONE 15 PRO MAX tanıtıldı! İşte özellikleri ve fiyatı

iPhone 15 Pro Max ve iPhone 15 Pro, 12 Eylül 2023 tarihinde düzenlenen Apple Wonderlust1

9 dk. 3 Okundu
İçerik
Epic Games bu hafta bir oyun daha hediye ediyor

Steam'in akabinde oyuncuların en büyük ikinci kalesi Epic Games Store, her hafta fiyatsız oyun fırsatları sunmaya devam1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.