KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Reşat Nuri Güntekin Kimdir?

İçindekiler

Cumhuriyet sonrası romancılar denildiği zaman akla ilk gelenlerden biri olarak Reşat Nuri Güntekin oluyor. Reşat Nuri Güntekin, eserlerin de daha çok Anadolu halkını ve onların yalnızlığını ele almıştır. Onun bu yönü haliyle halk nezdinde de büyük bir ilgiye dönüşmeye neden olmuştur. Yalnızca roman türüyle sınırlı kalmayarak daha pek çok alanda da eserlerini ortaya koymuştur. Cumhuriyet döneminde ki yazarlardan kendisini ayıran en önemli yanlarından birisi de yazıların da daha çok akıcı bir dil kullanıyor olmasıdır. Yazarın en çok önemli ve Türk edebiyatı açısından yeri olan eserleri arasında Çalıkuşu yer alıyor.

Reşat Nuri Güntekin Hayatı ve Çalışmaları

Başarılı yazar,  tarihler 25 Kasım 1889 senesini gösterdiği zaman İstanbul da dünyaya gözlerini açmıştır. Babasının askeri doktor olmasından kaynaklı olarak öğrenim yaşamı boyunca il il dolaşmasına da neden olmuştur. İlköğretim serüvenine ilk olarak Çanakkale şehrinde devam eder. Zengin bir aile çevresi içerisinde yaşamını ilerletir. Eğitimlerini daha sonrasında ise  İzmir’de okumuş ve daha sonrasında yeniden İstanbul iline gelerek burada lise eğitimini tamamlamıştır.

Üniversite çağına geldiği zaman ise Darülfünun’da edebiyat bölümünü başarıyla bitirir. Zamanın bir bölümünü ise belli bir döneme kadar gerek İstanbul gerekse de İzmir şehrinde yazarlık yaparak sürdürmeye devam eder. Hem yazarlık hem de diğer yandan öğretmenlik yaparak yaşamını sürdürür. Edebiyat ve yazmaya karşı aşırı bir tutkusu vardır. Özellikle yazmış olduğu Çalıkuşu eseriyle de tüm dünyada tanınan bir kişilik haline gelmeyi başarmıştır. Bir dönemde de Çanakkale de milletvekillik yapar. Reşat Nuri Güntekin ardından  sonraki yıllarda Paris kültür ataşeliğini üstlenerek görevini inşa etmiştir.

Reşat Nuri Güntekin Edebi Kişiliği

Edebiyatın babalarından biri olarak adlandırılan Reşat Nuri Güntekin edebi kişiliğiyle de pek çok yazara örnek olmuştur. Eserlerine   daha çok realist bir tavır eşliğinde yaklaşmaya çalışır. Özellikle eserlerinde net şekilde görmüş olduğumuz  tenkitler, onu diğer yazarlara karşı ayırmasına neden olmaya başlamıştır. Anadolu insanın yaşamında çekmiş olduğu sıkıntılarına dair yazılar  yazmayı çok sevmiştir. Anadolu insanların vermiş olduğu hayat mücadelesini kendine has güzel üslubuyla dile getirmiştir.

İçerik
Varis İçin Bitkisel Tedaviler

Özellikle sürekli ayakta duranların ve fiziksel güç gerektiren işlerle meşgul olan kişilerde görünen varis, derinin1

2 dk. 13 Okundu
İçerik
Renk Körlüğü Testi

Renk, hayatı daha iyi anlamamızı sağlayan bir çeşit anahtardır. Çeşit çeşit renklere sahip olan bu1

3 dk. 14 Okundu
İçerik
Rekabet Analizi Nasıl Yapılır?

Rekabet Analizi Nasıl Yapılır? İster yerel bir işletme olsun ister global ölçekli büyük bir holding.1

4 dk. 32 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.