KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Hamilelikte Egzersiz Yapmak

İçindekiler

Hamilelik sürecinde anne adayının doğru hareketlerle egzersiz yapması doğum ve sonraki süreçte hem anne hem de bebek için oldukça önemli yarar sağlamaktadır. Birçok anne adayı bu hamilelik sürecinde bebeğe zarar gelebilir düşüncesi ile spor yapmaktan kaçınmaktadır. Fakat doğru hareketler ile yapılan egzersizler doğum anının oldukça kolaylaştırmaktadır.

Hamilelikte gecen süreler içerisinde anne adaylarının yapması gereken egzersiz hareketleri değişmektedir. İlk olarak hamileliğin ilk üç ayında anne adayları hafif tempolu yürüyüşler ile egzersiz yapmaya başlayabilirler. Bunun yanı sıra hamileliğin ilk haftasından itibaren hamilelik yogası ve pilates de önerilmektedir. Omurgayı güçlendirirci egzersiz hareketlerinden olan sırt egzersizleri yapılabilir. Hamileliğin devam eden süreçlerinde yürüyüş ve pilates devam edilebilir.

Hamilelikte Yüzmek

Hamileliğin devam eden süreçlerinde su içerisinde yapılan tüm egzersizlerin yapılması anne adayı için oldukça önemlidir. Su içinde anne adayının ya da bebeğin herhangi bir zarar görme ihtimali en az seviyeye düşmektedir. Bunun yanı sıra suyun kaldırma kuvveti anne adayının hamilelik sürecinde ekstra aldığı kiloları dengelemektedir. Anne adayının su içerisinde yaptığı egzersizlerde vücut ısısı daha dengeli dağılmaktadır. Bu sayede bebeğin vücut ısısında da ani ısınma ya ada ani soğuma durumu yaşanmamaktadır. Bu ısı değişimi daha dengeli bir şekilde gerçekleşmektedir. Fakat hamilelikte yapılan bu su egzersizleri, yüzme vs yapılan yerlerin oldukça sağlıklı olması gerekmektedir. Anne adayları bu mekânı seçerken hijyen koşullarına dikkat etmelidir. Ayrıca ıslak alanlarda kayıp düşme sonucunda ortaya çıkabilecek olumsuz durumları ortadan kaldırmak, hem anne adayının kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için oldukça dikkat edilmelidir.

Hamile Yogası

Yogada mevcut olan birkaç hareket kesinlikle hamilelik sürecinde yapılmamalıdır. Aksi takdirde anne adayı hem kendine hem de bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle anne adayları hamileler için özel ders veren yoga hocaları ile birlikte çalışmalıdır. Yoga sizin nefes ve bedeniniz arasındaki bağlantıyı doğru kurmanızı sağlayarak doğum anını oldukça rahat bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır. Ayrıca hamile yogası sadece doğum öncesi ve doğum anında değil doğum sonrası süreçte de işinize yarayacaktır.

İçerik
Hamilelikte Kilo Aldıran Yiyecekler

Hamilelikte Kilo Aldıran Yiyecekler - Büyüyen ceninin tüm besin ihtiyaçları göbek kordonu ile annenin yediği1

3 dk. 13 Okundu
İçerik
Doğum Çantasında Neler Olmalıdır?

Hamilelik, 40 hafta süren ilk gününden son gününe kadar annenin ve babanın heyecanla beklediği uzun1

2 dk. 7 Okundu
İçerik
Renk Körlüğü Testi

Renk, hayatı daha iyi anlamamızı sağlayan bir çeşit anahtardır. Çeşit çeşit renklere sahip olan bu1

3 dk. 14 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.