KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Online Alışveriş Nasıl Yapılır?

İçindekiler

Online alışveriş nasıl yapılır?  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte karşımıza çıkan yeniliklerden biri de online alışveriş. Kişiler online alışveriş ile internet ortamından dilediği birçok ürüne tek tıkla ulaşım sağlayabiliyor. Herhangi bir çaba gerektirmeden sipariş edilen ürünler, kişileri online alışveriş kullanımına daha da yöneltmektedir. Nitekim internet ortamında evin ihtiyaçlarından giyim sektörüne ve teknolojiye dair birçok ürün satılmaktadır. Bunların yanı sıra online alışveriş üzerinden siparişlerini gerçekleştiren kişilerin kusurlu ürünleri iade etme hakkı da bulunmaktadır.

İnternet ortamında güvenilir olarak karşımıza çıkan birçok online alışveriş sitesi bulunmasına karşın bunun yanı sıra oldukça tehlikeli siteler de bulunmaktadır. Nitekim online alışveriş sitelerinde ödeme sistemleri gibi kısımlar da mevcuttur. Bu kısımlar dolandırıcılar tarafından müşterinin zararına olacak şekilde de kullanılabilmektedir. Bu duruma ilişkin birçok online alışveriş mağduru bulunmaktadır. Peki, online alışveriş sırasında dikkat edilmesi gereken faktörler nelerdir?

3D Secure Sistemi

3D Secure sistemi, güvenli ödeme amacıyla tercih edilen bir sistemdir. Bu sistemle telefonunuza gelecek bir SMS ile alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Limiti Yüksek Kredi Kartlarını İnternet Ortamında Kullanmayın

Online alışveriş nasıl yapılır? İnternet ortamında kullanacağınız kredi kartlarının limitini mümkün olduğunca düşün tutmaya çalışın. Eğer mümkünse internete özel sanal kart gibi kart kullanımını da tercih edebilirsiniz.

Sanal POS

Sitelerinde Sanal POS kullanan kurumlar, belirli kanunlara uyarak işlemlerini gerçekleştiren kişilerdir. Nitekim internet üzerinden alışveriş gerçekleştirmek ve Sanal POS kullanmak için bir şirket sahibi olmak gerekmektedir. Fatura kesimi gibi işlemlerin yapıldığı siteler güvenilir olarak sayılabilir.

Site Yorumlarına Bakın

Günümüzde birçok internet sitesinin eleştirildiği platformlar bulunmaktadır. Alışveriş yapmadan önce internette mevcut yazıları okuyarak site hakkında az çok bilgi sahibi olabilirsiniz.

İletişim Bilgilerini Kontrol Edin

Alışverişi gerçekleştireceğiniz sitenin iletişim bilgilerini kontrol edin. Doğruluğundan ya da ulaşılabilirliğinden emin olduğunuz siteler üzerinden alışverişinizi gerçekleştirin. Aksi takdirde iade etmeniz gereken bir ürün olduğunda karşınızda bir muhatap bulamayabilirsiniz.

Alışverişinizi Kendi Bilgisayarınız Üzerinden Yapın

Kredi kartı bilgileri gibi mühim bilgilerin paylaşıldığı alışveriş sitelerine giriş yaparken mümkünse kendi bilgisayarınızı tercih edin. Nitekim bilgisayarların bilgileri kaydetme ve çalma gibi riskleri bulunmaktadır.

Satış Sözleşmesini Okuyun

Alışverişinizi gerçekleştireceğiniz siteler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Biraz sıkıcı olsa da bu siteler üzerinde yer alan satış sözleşmelerini okumanız gerekmektedir. Okumadan onaylayacağınız bilgiler ileride sizin için sıkıntı oluşturabilmektedir. Nitekim sözleşmelerde iade koşullarına ilişkin birçok bilgi yer almaktadır.

İçerik
Samsung, Exynos işlemcilerin temel sorununu çözmüş olabilir: İşte test sonuçları

Samsung Galaxy S23 FE modelinde Exynos 2200’ün bulunması birden fazla kişi tarafından olumsuz bir halde1

2 dk. 2 Okundu
İçerik
Spotify sanatçıların sayfalarına özel ek ürünler kısmı açtı

Dünyanın en büyük podcast ve çevrimiçi müzik uygulaması Spotify, sanatçı sayfalarına açtığı özel kısımla “merch”lerini1

1 dk. 7 Okundu
İçerik
Gmail’de e-postalara emoji ile tepki verme desteği geliyor

Google, Gmail için, yayınlanması halinde e-posta platformunu biraz daha iletileşme uygulaması üzere hissettirecek emoji reaksiyonları1

2 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.