KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Reflü Nedir?

İçindekiler

Halk arasında midem yanıyor cümlesi günümüzde yaygın bir hal almıştır. Yiyeceklerden veya çeşitli sebeplerden ötürü yaşadığımız bu sorun aslında reflü nedir sorusunun cevabıdır. Tıp alanında yemek borusunun ucunda bulunan kapağın olması gereken işlevini belli bir oranda yitirmesi ile mide asidinin yemek borusuna kaçması anlamına gelmektedir. Halk arasında birçok kişinin midem yanıyor cümlesiyle açıklamış olduğumu bu hastalık yetişkinlerin %23’inde görülmektedir. Cinsiyet fark etmeksiniz her bireyde görülebileceğini de göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

Reflü mide hastalıkları alanında ciddi bir önem taşımaktadır. Doktorların ve bilim insanlarının tedavisi için önem arz etmiş olduğu bu rahatsızlıkta erken tanı da diğer hastalıklarda olduğu gibi önemlidir. Erken tanı ile birlikte yaşamış olduğunuz bu rahatsızlığı kısa bir süre içerisinde tedavi ederek sizlerde sağlıklı bir şekilde hayatınıza devam edebilirsiniz. Aksi takdirde gün içerisinde aniden mide yanmaları veya yemek borusunda aniden acı suyun çıkması gibi durumlar ile karşı karşıya kalmak zorundasınız. Peki, erken tanının önem arz etmiş olduğu reflü belirtileri nedir? Aşağı da yer alan belirtiler ile sizlerde reflü konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Mide Ekşimesi ve Yanması

Reflü mide hastalığı olarak adlandırılması ile birlikte en önemli belirtileri de takdir edersiniz ki mide de başlamaktadır. Yemek yedikten sonra veya yemek yemediğiniz anlarda midenizin ekşimesi veya yanması en önemli belirtilerden biri olarak kabul edilmektedir. Çünkü hastalığın açıklamasında da belli olduğu üzere yemek borusunun ucunda bulunan kapağın açılması ile birlikte mide asidiniz yemek borunuzdan yukarıya çıkıyor ve böylelikle yanmayı ortaya çıkarıyor. Bu aşama da ekşime ve yanma hissini günlük hayatta sıklıkla yaşıyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz.

Göğüste Sıkışma ve Yanma

Aşırı yemek yediğimizde göğsümüzün sıkıştığını veya yandığını hissederiz. Midemizde ortaya çıkan bu rahatsızlığında en önemli belirtilerinden biri de göğüste sıkışma ve yanma hissidir. Yemekten sonra basit bir yanma veya sıkışma hissi bile sizlere reflünün habercisi olabilir. Bu nedenle sıklıkla bu şikâyetiniz ortaya çıkıyorsa doktorunuza başvurmalısınız. Aksi takdirde bu hastalık kalp krizi gibi büyük sorunları da beraberinde getirecektir.

Yemeklerin Ağzınıza Geri Gelmesi

Yemek yedikten belli bir süre sonra yediğiniz yiyeceklerin ağzınıza geldiğini hissettiniz mi? İşte reflünün belirtileri konusunda bu sorun ciddi anlamda önemlidir. Doktora gittiğiniz ilk sorduğu sorulardan biri de yemeğin ağzınıza gelip gelmemesidir. Çünkü reflünün tanımında yemek borusunun ucunda bulunan kapağın görevini yitirmesi bahsedilmektedir. Dolayısıyla yemek borunuzun ucunda ki kapağın görevini yitirmesi ile birlikte yemeklerin yukarıya çıkması yani ağzınıza gelmesi mümkündür. Bu tip bir belirtiyi sıklıkla yaşıyorsanız sizlerde bu hastalığı yaşıyor olabilirsiniz.

Kilo Kaybı

Mide hastalıklarının aslında en önemli belirtilerinden biri de kilo kaybıdır. Anlamsız bir şekilde zayıflamaya başladığınızı fark ettiğiniz anda diğer belirtileri de taşıyorsanız reflü hastası olabilirsiniz. Kilo kaybınız sürekli olarak devam ediyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Aksi takdirde kilo kaybınızı tetikleyecek bu hastalık sizleri bambaşka hastalıklar ile karşı karşıya bırakabilir.

Ağız Kokusu

Mide rahatsızlıklarının yaratmış olduğu belirtilerinden en önemlilerinden biri de şüphesiz ağız kokusudur. Nitekim mide de başlayan rahatsızlıklar yemek borusunu tetiklediği için günlük hayatınızda sizleri zor duruma sokacak bir ağız kokusu yaşayabilirsiniz. Anlamlandıramadığınız ve sürekli olarak artarak devam eden bir ağız kokusu yaşıyorsanız sizlerde bu hastalığı yaşayan biri olabilirsiniz.

Hazımsızlık ve Şişkinlik

Hazımsızlık veya şişkinlik olarak adlandırmış olduğumuz yemeklerden sonra inanılmaz halsizliği ortaya çıkaran veya bir şey yapmama isteği ile bizleri baş başa bırakan bu sorun aslında bir reflü hastalığının en önemli belirtisidir. Basit sorunmuş gibi görünen hazımsızlık ve şişkinlik altında reflüyü gizlemektedir. Yaşadığınız bu belirti sizleri daha büyük sorunlara götürmeden mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Aksi takdirde ilerlemiş bir reflü ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz.

Uyku Bozuklukları

Günlük hayatta en çok dinlendiğiniz anların kabusa dönüşmesini istemezsiniz değil mi? Fakat reflünün ortaya çıkarmış olduğu en önemli sorunlardan biri de uyku bozukluğudur. Midede yaşamış olduğunuz bu sorun uyku düzensizliğine veya bozukluğuna yol açmaktadır.

Reflüden Nasıl Korunurum?

Reflüden korunma yolları denilince akla gelen en önemli olay kesinlikle yaşantınızı değiştirmek olacaktır. Sağlıklı beslenme alanında doktorunuza başvurarak yemek kültürünüzü yenileyerek asit değeri yüksek besinlerden uzak durmanız gerekecektir. Böylelikle reflünün oluşumunu azaltabilir ve bu hastalıktan korunabilirsiniz.

İçerik
En İyi Çeviri Siteleri ve Programları

Yabancı diller artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Eskiden yalnızca İngilizce bilmek yeterli sayılabiliyordu; ancak…

6 dk. 11 Okundu
İçerik
Telefon Şifresi Nasıl Kırılır?

Telefon Şifresi Nasıl Kırılır? - Telefonlarımız olmadan yaşantımıza devam etmemiz artık son derece zor gözüküyor.…

3 dk. 24 Okundu
İçerik
Akıllı Telefonlar Çocuklar İçin Ne Kadar Zararlı?

İstisnasız olarak gün içerisinde birkaç saatimiz, akıllı telefonlarımızla geçmektedir. Peki akıllı telefonların çocuklara verdiği zararın…

2 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.