KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Akıllı Telefonlar Çocuklar İçin Ne Kadar Zararlı?

İçindekiler

İstisnasız olarak gün içerisinde birkaç saatimiz, akıllı telefonlarımızla geçmektedir. Peki akıllı telefonların çocuklara verdiği zararın boyutları nelerdir? Gelin hem eğitim açısından hem de sağlık açısından durumu inceleyelim.

Akıllı Telefon Kullanımının İskelet Sistemine Etkisi

Öncelikle, akıllı telefonların yarattığı sorunların en büyüğü olan sağlık sorununa değinmemiz gerekir. Gün içerisinde yanlış telefon kullanımı, çocukların henüz gelişmekte olan kaslarını ve iskelet sistemini yanlış yöneltmektedir. Bu nedenden dolayı çocuklarda başta kifoz olmak üzere; skolyoz, boyun düzleşmesi, fıtık ve diğer iskelet ağrıları meydana gelmektedir. Telefon kullanırken yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de boynunu aşağıya eğmesi, boyun bölgesinde gereksiz bir baskıya ve boyun düzleşmesine neden olmaktadır.

Akıllı Telefon Kullanımının Göz Sağlığına Etkisi

Aileler, çocuklarını hemen hemen her zaman akıllı telefonlarla avutmaktadır. Ancak bilimsel olarak kanıtlanan bir diğer sağlık tehdidi de gözler açısından patlak vermektedir. Henüz gelişim çağında olan çocuklar, akıllı telefonlarla erken yaşta tanıştıklarında birçok göz hastalığına maruz kalmaktadır. Mavi ışığın zararlı etkileri, çocuklarda ileri yaşlarda katarakt hastalığına yakalanma riskini telefon kullanmayan çocuklara göre yaklaşık 4 kat arttırmaktadır. Bu nedenden dolayı özellikle de akşam saatlerinde çocukların telefon kullanımları minimum seviyeye düşürülmelidir.

Akıllı Telefon Kullanımının Eğitim Durumuna Etkisi

Akıllı telefon bağımlılığın yalnızca sağlığa değil, eğitim durumuna da etkisi oldukça fazladır. Yapılan araştırmalar sonucu, 7-15 yaş arası düzenli olarak akıllı telefon kullanan çocukların, telefon veya tablet kullanmayan çocuklara göre akademik testlerde daha başarısız oldukları kanıtlanmıştır. Araştırmada bir diğer dikkat çeken husus da, akıllı telefon bağımlılığı bulunan çocukların devamsızlık sürelerinin, telefon kullanmayan çocuklara kıyasla iki kat fazla oluşudur. Bu durumun altında yatan en büyük etken de, gece boyunca kullanılan akıllı telefonların, çocukların iyi uyku almalarını engellemesinden kaynaklanır. Gece boyu kullanılan telefonlar, REM uykusundan gerekli verim alınmasını engellemekte ve vücutta hormonal düzeni bozmaktadır.

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi akıllı telefonlar da, gün içerisinde fazla kullanıldığında özellikle de çocuklarda ciddi riskler oluşturmaktadır.

İçerik
Dünyanın İlk Akıllı Telefonu Simon

Dünya’nın İlk Akıllı Telefonu Simon Akıllı telefonlar artık hepimizin ellerinde ve o kadar ucuzlar ki1

2 dk. 12 Okundu
İçerik
Evdeki Zamanınızı Değerlendirmenizi Sağlayacak Hobiler

Kış döneminin yaklaşması ve pandemi sürecinin devam etmesi nedeniyle evde geçireceğimiz zaman artış gösterecek. Evdeki1

11 dk. 5 Okundu
İçerik
Hollywood oyuncusu Adam Sandler gözü mor yayına çıktı!

Amerikan sinemasının ünlü oyuncularından biri olan Adam Sandler, katıldığı bir programda gözü mor formda kayda1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.