KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Ping Nedir?

İçindekiler

Ping Nedir? – Özellikle bilgisayar oyunlarında karşımıza çıkan Ping bilgisayar ile karşıda ki sunucu arasında olan verinin iletilmesinde geçen süreye verilen addır.  Ping kelimesi Packet Internet- Network Groper’ın kısaltılmış halidir. Türkçeye çevrilmiş hali ise İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcıdır. Bağlantılar arasında ki reaksiyon süresi olarak adlandırılan Ping elinizde olan bağlantınızın farklı bir sunucuya gidip geldiği süredir.

Ping Ne İşe Yarar?

Ping online oyunlarda oldukça değerli bir süredir. Sürenin kısa olması oyunda ki bağlantının kalitesi de o kadar yüksek olur. Youtube, Netflix gibi video izleme uygulamaları da ping süresi ile eşit oranda çalışmaktadır. Ping süresi ne kadar kısa olursa izlediğiniz görüntülerin kalitesi ve yüklenme hızı da o kadar kaliteli olacaktır. Yurt dışında ki bir siteye bağlanmak normal şartlarda daha yavaş olsa da ping süresinin kısa olması bu sitelere daha hızlı bağlanmanızı sağlayacaktır. Ping süresi uzun olursa ulaşmak istediğiniz sitelerde, videolarda ve oyunlarda donma, yüklenmeme ve kalitesinde düşüklük olabilir. Bu nedenle Ping süresinin kısa olması oldukça önemlidir. Sunucuların uzak olması süreyi artıracağı için sunuculara yakın olunmalıdır. Her bağlantı tipinin Pingi farklıdır, bu nedenle her Ping kalitesinde ve değerlerinde de farklılık olmalıdır.  En iyi hizmet veren ve performansı en iyi olan sistem fiberdir. DNS sunucusu Pingi etkilediği için Google DNS kullanılması Ping süresinin artmasını sağlar.

Ping Süresi Nasıl Düşürülür?

Bağlantı kalitesini yüksek oranda etkileyen Ping düşük olursa bağlantı kalitesi de o kadar düşük olur. Online olarak oynanan oyunlarda Ping süresi oyunun donma yapmadan devam edebilmesi için çok önemlidir. Bu nedenle özellikle online oyunlarda Ping 1000 ms ve altında olmalıdır. Yüksek Ping süresi mevcut olarak çalışan diğer bütün internet hizmetlerini de olumsuz olarak etkiler. Ping süresi düzenli olarak düşürülmeli ve iyileştirilmeye gidilmelidir. Bu işlemi yaparken bilgisayar üzerinden açık olan diğer büyün programların ve işlemlerin kapatılması gerekmektedir.  Aynı bağlantıyı kullanan farklı cihazların ve kişilerin olması Ping seviyesinin uzamasına neden olmaktadır. Arka planda çalışan bütün uygulamalar da aynı şekilde Pİng seviyesini uzatan şeylerdir.

Ping seviyesinin yükselmesi bilgisayar da vakit geçiren insanlar için oldukça önemlidir. Bilgisayar üzerinden online ve internete bağlı olarak gerçekleştirilen her işlem de Ping süresi hızlılık ve donmadan devam etmesi açısından önemlidir. Ping süresini düşürmenin diğer bir yolu da kablo aracılığıyla bağlantı kurmamalıdır.

İçerik
Trendyol Araçlı Kurye Maaşları

Trendyol araçlı kurye maaşları, özellikle de kendilerine yeni iş alternatifleri arayan kişiler tarafından sık sık…

7 dk. 12 Okundu
İçerik
Pürmüz Nasıl Kullanılır?

Mutfakta pek çok araç, iş kolaylaştırmak ve vakit kazandırmak için mutfağımızın dolaplarında bulunur. Özellikle de…

2 dk. 20 Okundu
İçerik
Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burslar

Eğitimleri sırasında yeteri kadar maddi destek bulamayan öğrenciler, devletten aldıkları geri ödemesiz burs veya kredilerle…

5 dk. 7 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.