KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Şube Kodu Nerede Yazar?

Bankalar, günlük hayatımızın bir parçası haline geldi ve artık hepimiz cebimizde nakit paralar yerine kredi kartlarıyla gezmeye başladık. Hayatımızı her ne kadar kolaylaştırsa da güvenlik açısından daha fazla dikkat edilmesi gerekilen kredi kartları, üzerinde birçok kod ve sayısal değer barındırmaktadır. Özellikle de arkasında yer alan güvenlik kodu sayesinde online alışveriş işlemlerinde güvenlik sağlanmaktadır. Ancak bankamatik kartlarında yer alan bir diğer değer de şube kodudur. Bu kodu merak eden kullanıcılar ise “Şube kodu nerede yazar?” Sorusunun cevabını bulma peşindedir. Bu yazımızda bu kodun nerede yazdığını bulabilirsiniz.

Uluslarası Banka Hesap Numarası (hepimizin bildiği ismiyle IBAN) uzunca ve karmaşık bir şekilde sıralanmış sayı dizisinden oluşur. Ancak bu sayı dizisine dikkatli bakıldığı zaman içerisinde birçok bilgi yer almaktadır. Örnek olarak bir IBAN numarasından içerisinde hangi bilgilerin yer aldığını kontrol edelim.

Şube Kodunu IBAN Numarasından Bulmak

Şube kodu nerede yazar?” diyen kullanıcılara örnek bir numara üzerinden anlatacağız. TR01 2222 2344 4455 5555 5566 6666 numaralı bir IBAN hayal edelim. TR hepimizin de tahmin ettiği üzere ülke kodudur. Bu kod, kartın hangi ülkeye ait bir bankadan çıkartıldığını bize bildirmektedir. 01 numarası ise kontrol basamaklarıdır. IBAN’ın doğrulanmasında kullanılır. 5 adet art arda yazılmış 22222 numarası ise bize banka kodunu vermektedir. Bu kod sayesinde kartın hangi bankaya ait olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bir defa yazılan 3 numarası ise rezerv hane numarasıdır. 4 adet art arda yazılmış 4444 numarası ise bize şube kodunu vermektedir. Yani bankanın hangi şubesine ait olduğunu bu nuradan bulabilirsiniz. Bu numara, IBAN numarasının TR harflerinden sonra yer alan sayı dizisindeki 9. sayıdan 12. sayıya kadardır.

Bundan sonraki 8 adet yazılmış 55555555 numarası bize müşteri numarasını verir. Sondaki numaralar ise hesap ek numarasdırı.

Bankanıza ait olan şube kodunu, IBAN numaranız üzerinden nasıl öğrenebileceğinizi bu yazımızda belirttik. Ancak IBAN numarasını bilmiyorsanız bu sefer onu öğrenmek zorundasınız. Bu numarayı internet bankacılığı üzerinden ya da bankanızın iletişim merkezinden öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda kartınızı çıkarttığınız anda size verilen hesap cüzdanınızın içerisinde de bu numara yer almaktadır.

İçerik
Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma

Akbank Sim Kart Bloke Kaldırma - Akbank sim kart değişikliği müşterilerin çok karşılaştığı durumlardan bir1

3 dk. 9 Okundu
İçerik
Leblebi Kilo Aldırır mı?

Leblebi nohutun pek çok farklı özel işlemlerden geçirilmesi sonucu kuruyemiş olarak tüketilen bir yiyecektir. Çoğu1

3 dk. 11 Okundu
İçerik
Hamilelikte Hangi Rahatsızlıklar Meydana Gelir?

Hamilelikte Hangi Rahatsızlıklar Meydana Gelir? - Hamilelik özellikle ilk kez anne olacak kadınlar için oldukça1

2 dk. 8 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.