KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Ozon deliği Brezilya’nın üç katı büyüklüğüne ulaştı

Ozon Deligi Brezilya Nin Uc Kati Buyuklugune Ulasti169556 0 Antarktika’nın etrafındaki deniz buzunun her yıl büyüyüp küçülmesi üzere, kıtanın üzerindeki ozon deliği de büyüyüp küçülüyor. Farklı bir formda bu yıl, bu delik çok büyüdü. Aktarılanlara nazaran Antarktika üzerindeki ozon deliğinin Brezilya’nın üç katı büyüklüğüne ulaştı.

Avrupa Uzay Ajansı‘nın (ESA) Copernicus Sentinel-5P uydusundan alınan müşahedeler, ozon deliğinin 16 Eylül 2023’te yaklaşık 26 milyon kilometrekarelik bir alana ulaştığını gösteriyor. Bu sonuçlar da deliği şimdiye kadar gözlemlenen en büyük mevsimsel deliklerden biri yapıyor. En büyük ozon deliği ise 2000 yılında, 28,4 milyon kilometrekare alana ulaştığı vakit meydana gelmişti.

Ozon doğal bir formda oluşan bir gazdır ve stratosferde bizi güneşin ultraviyole ya da UV ışınlarından koruyan katman bulunur. 1985 yılında Antarktika’nın üzerinde ozon katmanında bir delik keşfedildi ve daha sonra bu durum insanların karbonsuzlaştırıcı unsurlar kullanmasıyla ilişkilendirildi. O vakitten beri bu hususların kullanımı yasaklandı ve deliğin boyutu yakından izlenmeye başlandı.

2050’de eski haline geri dönebilir

Ozon Deligi Brezilya Nin Uc Kati Buyuklugune Ulasti169556 1 Lakin ozon deliği, stratosferdeki sıcaklık değişimleri ve rüzgar şartları nedeniyle mevsimsel olarak büyüyüp küçülmeye devam ediyor ve Eylül ortası ile Ekim ortası ortasında azamî düzeye ulaşıyor. Copernicus Atmosfer İzleme Servisi kıdemli bilim insanı Antje Inness yaptığı açıklamada, “Operasyonel ozon izleme ve kestirim hizmetimiz, 2023 ozon deliğinin Ağustos ortasından bu yana süratle büyüdüğünü gösteriyor” dedi.

Bilim beşerlerine nazaran olağandan daha yüksek bir büyümenin oluşma nedeni, Ocak 2022’de meydana gelen ve havaya büyük ölçülerde su buharı karışmasına neden olan Hunga Tonga volkanik patlaması olabilir. Su buharının kloroflorokarbonların (CFC’ler) tepkiye girerek ozon katmanının incelmesini hızlandırdığı düşünülüyor.

Öte yandan mevsimsel olarak büyük bir büyüme yaşanmasına karşın, ozon deliğinin boyutu genel olarak azalmaya devam ediyor. ESA’nın Copernicus Sentinel-5P misyon yöneticisi Claus Zehner, “Montreal Protokolü ve insan kaynaklı ozon katmanını incelten hususların azaltılması sayesinde, bilim insanları şu anda global ozon katmanının yaklaşık 2050 yılına kadar tekrar olağan durumuna ulaşacağını varsayım ediyor” dedi.

İçerik
Teknoloji liderlerinin tarihi yapay zeka oturumundan “dengeli” düzenleme çağrısı çıktı

ABD Senato’su yapay zeka hakkındaki yasal düzenlemeleri şekillendirmek, fikir alışverişinde bulunmak ve bir yol haritasına1

2 dk. 1 Okundu
İçerik
Uygun fiyatlı Poco C65 yakında geliyor: IMEI veritabanında göründü

Çinli teknoloji devi Xiaomi yeni bir bütçe dostu akıllı telefon piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Poco C651

1 dk. 6 Okundu
İçerik
Mars’taki devasa kraterin ayrıntılı bir fotoğrafı yayınlandı

Yeni imaj Arizona Üniversitesi araştırma enstitüsü çalışanları tarafından paylaşıldı. Bilim insanları HiRise kamerasının yardımıyla elde1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.