KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Steam’in Eylül Ayı Donanım Anketi açıklandı: Trendler tersine döndü

Steam Eylul Ayi Donanim Anketi Aciklandi Trendler Tersine Dondu169364 0 PC oyunculuğunun kalesi Steam, her ay yayınlanan Donanım ve Yazılım Anketi‘nin Eylül 2023 verilerini paylaştı. Steam kullanıcılarını temel alan liste, işletim sistemi, ekran kartı ve işlemci pazarında yaşanan rekabetin son durumunu bizlere gösteriyor. Gelin anketin sonuçlarına gelin daima bir arada göz atalım.

GTX 1650 tahtını kaybetti

Steam Donanım Anketi’nin Eylül ayı ekran kartı sıralamasına baktığımızda, kıymetli bir değişim kelam konusu. Hatırlayacak yaklaşık beş yıllık GTX 1060 hakimiyeti Kasım ayında GTX 1650 tarafından ele geçirilmişti. Şimdi ise Steam’deki oyuncuların en çok kullandığı kart RTX 3060 (yüzde 1,4 artışla) oldu. GTX 1650’nin hissesi ise yüzde 4,78’e geriledi.

Steam Eylul Ayi Donanim Anketi Aciklandi Trendler Tersine Dondu169364 1 Yeni jenerasyon ekran kartlarında ise, RTX 40 serisinin en uygun performans gösteren oyuncusu RTX 4060 (yüzde 0,31 artışla) olurken,  AMD Radeon RX 7900 XTX yüzde 0,02 düşerek 73. sıraya yerleşti.

Windows 10 tekrar yükseliyor

Anketin işletim sistemi kısmında, Windows 11’in aylardır süren yükselişi artık sona erdi. Windows 10, Eylül ayında neredeyse yüzde 2 artış gösterdi ve hissesini yüzde 58’e çıkardı. Öteki tarafta Windows 10, yüzde 1,79 oranında düşüşle pastanın yüzde 37,4’lük bölümüne sahip oldu.

Steam Eylul Ayi Donanim Anketi Aciklandi Trendler Tersine Dondu169364 2 Eylül ayında bir öteki değişiklik de CPU grafiğinde gerçekleşti. Bildiğiniz üzere AMD, bu yılın birçoklarını kendisi ile Intel ortasındaki (hala büyük) farkı kapatmakla geçirdi. Eylül ayında ise kırmızı ekibin hissesi yüzde 2,24 oranında düşerken, Intel’in hissesi toplam yüzde 68,77’ye yükseldi. Ayrıyeten yaklaşmakta olan Intel Raptor Lake Refresh işlemciler sonucunda, farkın daha da genişlediğini görebiliriz. 
İçerik
Xbox Mobile Store için tarih verildi: Yakında geliyor

Bildiğiniz gibi Microsoft'un bir süredir Xbox Mobile Store üzerinde çalıştığı söyleniyor. Hatta geçtiğimiz Mart ayında Xbox lideri Phil1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Quantic Dream açıkladı: Star Wars Eclipe için çalışmalar sürüyor

Neredeyse 2 yıl evvel duyurusu yapılan Star Wars Eclipse, kısa müddette serinin hayranlarının dikkatini çekmeyi1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Galaxy S23 fiyatlarına zam! Samsung eksik kalmadı

Son devirde akıllı telefon pazarında yaşanan artırım furyasına Samsung da kayıtsız kalamadı. Xiaomi 13T serisinin1

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.