KATEGORİLER
Kripto Al Sat

Otokar ARMA II 8×8 Kurtarma Aracı’na yakından bakıyoruz

Otokar’ın yerli motordan güç alan ARMA II 8×8 aracının Taşınabilir Tamirat ve Kurtarıcı Aracı versiyonu birinci kez IDEF 2023 fuarında sergilendi. ARMA II 8×8’in kurtarma aracı versiyonuna yakından bakıyoruz.

Otokar tarafından geliştirilen 8×8 zırhlı muharebe aracı ARMA II’nin Taşınabilir Tamirat ve Kurtarma Aracı versiyonu, birinci kere IDEF’23’te sergilendi. Otokar Çok Tekerlekli Askeri Zırhlı Araçlar Uzmanı Fahrettin Durduran, Arma II 8×8’in yeni varyantını Cem Sünbül’e anlattı.

Arma II 8×8 Taşınabilir Tamirat ve Kurtarma Aracı varyantı, muharebe alanındaki araçların kurtarılması ve sahanın temizlenmesi için kullanılacak. Hasar görmüş, devrilmiş ve batmış durumdaki paletli ve tekerlekli zırhlı araçların kurtarılması, her türlü bakım, tamir ve çekerek kurtarma faaliyetlerinin icrası, yer düzeltilmesi ve pürüzlerin kaldırılması faaliyetlerini hızlı bir biçimde yerine getirebiliyor.

720 beygir gücünde motora sahip olan araç, Otokar’ın mevcut 8×8 araçları ile tıpkı sevide muhafazaya sahip. Aracın önüne monteli dozer bıçağı ile; mevzi hazırlama, çukur ve hendek kapama üzere operasyonlar gerçekleştirebiliyor. Uzun ve yüksek kapasiteli bom vinci sayesinde zırhlı araçların ağır modüllerini dahi kaldırıp ve lojistik araçlarına aktarabiliyor. Birinci aksı hasar görmüş araçlar da dahil olmak üzere 8×8 araçları çekerek taşıyıcı bir treyler üzerine çıkartabilecek donanımı bulunuyor. Yüksek kapasiteli ve uzun halatlı ana kurtarma vinci, alanda hasarlı araçları, uzun aralıktan inançlı bölgeye çekebiliyor.

Yerli Motordan Güç Alıyor

Araçta yerli imkanlarla geliştirilen 720 beygir gücünde 12,7 litre Ecotorq motoru kullanılıyor. Alternatif olarak birebir güçte yabancı motor seçeneği de sunuluyor. Şanzımanı haricindeki güç kümesi bileşenleri ve soğutma sistemleri Otokar tarafından tasarlanıp yerli olarak üretildi.

İçerik
Kamera canavarı: Vivo X100 Pro+ görüntüleri internete sızdı

Vivo X90 serisi ile kullanıcılar olumlu tenkitler almayı başaran Vivo, çok yakında Vivo X100 serisini1

2 dk. 9 Okundu
İçerik
Pentagon UFO’lar hakkındaki bilgileri ve görüntüleri halka açtı: İşte web adresi

ABD Savunma Bakanlığı UFO'lar hakkında bilgi ve görüntüler içeren bir web sitesi açtı. Artık dileyen1

1 dk. 1 Okundu
İçerik
Galaxy Xcover 7 ortaya çıktı: İşte özellikleri

Samsung, dayanıklılık odaklı yeni bir XCover modeli üzerinde çalışıyor olabilir. Bildiğiniz üzere koreli dev, 20221

1 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.