KATEGORİLER
Kripto Al Sat

ÖSYM, sınav süreçlerinde yapay zeka kullanmaya başlıyor

Osym Sinav Sureclerinde Yapay Zeka Kullanmaya Basliyor169497 0 ÖSYM Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, imtihan süreçlerini daha verimli hale getirmeyi amaçlayarak “Ölçme ve Kıymetlendirme Müracaat Kurulu” ismini verdikleri bir takım oluşturduklarını açıkladı. Bu müşavere şurası, yapay zeka uzmanlarından oluşuyor ve imtihan operasyonlarının güzelleştirilmesini hedefliyor.

ÖSYM, yapay zeka kullanımına başlıyor

Bayram Ali Ersoy, imtihan vazifelilerinin ve adayların imtihan yerlerinin belirlenmesi, bina seçimleri üzere imtihan süreçlerinde yapay zekanın kullanılmasını düşündüklerini tabir etti. Ersoy, “Yapay zeka uzmanlarını takımımıza dahil ettik ve bu alanda yeni bir müracaat konseyi kurduk. ÖSYM’nin gelecekteki stratejilerini belirlemek ismine bu müşavere konseyi etkin bir formda çalışmaya başladı.” formunda bilgi verdi.

Başkan Ersoy, grubunda yapay zeka profesörlerinin de bulunduğunu belirtti ve farklı kurumların yapay zeka uygulamalarıyla etkileşim içinde olmasının amaçlandığını söyledi. Meteoroloji, Karayolları, belediyeler üzere paydaş kurumların uyumunun sağlanması temel maksatlarından biri olarak öne çıktı.

Soru üretiminde yapay zeka dönemi

Ersoy, ilgili kurumlarda imtihan şartlarıyla ilgili toplantılar yapacaklarını belirtti ve bu sayede imtihanların daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirileceğini vurguladı. Ayrıyeten, çalışmaların anlık olarak sisteme aktarıldığında imtihan süreçlerinin daha uygun optimize edileceğini ve olumsuz durumlar karşısında adayların yerleştirilmesinde daha tesirli bir yaklaşımın benimseneceğini açıkladı.

Ersoy, ayrıyeten ÖSYM’de soru üretimi konusunda yapay zeka kullanımına yönelik çalışmaların devam ettiğini belirtti ve bu projeyi tamamlamayı hedeflediklerini lisana getirdi. İmtihan değerlendirmesinde de yapay zekanın kullanılmasını istediklerini söz eden Ersoy, bununla birlikte yapay zeka ile insan faktörü ortasındaki dengeyi önemseyeceklerini vurguladı.

İçerik
Bilgisayar Siyah Ekranda Kalıyor

Bilgisayarınız açık iken çoğu kez başınıza gelen ve “ bilgisayar siyah ekranda kalıyor ” şikayetleri1

14 dk. 22 Okundu
İçerik
Geliştiricilere kötü haber: Unity indirme başına ücret kesecek

Oyun dünyasının en kıymetli geliştirme motorlarından Unity, reaksiyon çekecek bir karara imza atıyor. Unity tabanlı1

1 dk. 3 Okundu
İçerik
Ticaret Bakanlığı, ChatGPT ile oluşturulan reklamlara ceza kesti

Ticaret Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu, yapay zeka tarafından oluşturulan reklamları birinci kere mercek altına aldı.1

1 dk. 1 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.